وزیر خارجه آمریکا: دستیابی ایران به سامانه‌های تسلیحاتی چین تهدیدی علیه منطقه است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه ۱۹مردادماه، دستیابی رژیم ایران به سامانه‌های تسلیحاتی چین را تهدیدی برای منطقه دانست و اعلام کرد، رژیم ایران همواره بزرگترین کشور حامی تروریسم در جهان خواهد بود. مایک پمپئو بامداد یکشنبه هشدار داد که ورود چین به ایران ثبات خاورمیانه را برهم خواهد زد.

وی هم‌چنین چهارشنبه شب تأکید کرده بود که آمریکا روز سه‌شنبه آینده و علی‌رغم مخالفت روسیه و چین پیش‌نویس قطعنامه‌یی برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی اعمال شده بر رژیم ایران را به شورای امنیت ارائه خواهد داد. وزیر خارجه آمریکا با بکار بردن «با وسیله یا روشی دیگر»، تأکید کرد که دونالد ترامپ تمدید تحریم‌های تسلیحاتی اعمال شده بر ایران را تضمین خواهد کرد.

رهبر اکثریت جمهوریخواه سنای آمریکا در واکنش به بیانیه رئیس مرکز ضداطلاعات و امنیت ملی آمریکا در مورد فعالیت‌های ادامه‌دار چین، روسیه، و رژیم ایران به‌منظور تأثیرگذاری بر روند انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا تأکید کرد، صرف‌نظر کردن از این تهدیدهای فزاینده، خطا خواهد بود.
سناتور میچ مکانل روز گذشته، جمعه شب ۱۷مردادماه در بیانیه‌یی گفت: مایه تعجب نیست که دشمنان‌ ما در انتخابات ما گزینه‌های خودشان را داشته باشند. کشورهای خارجی در طول تاریخ تلاش کرده‌اند روی سیاست ما تاثیر بگذارند.
وی افزود: همان‌طور که بیانیه ویلیام اوانینا تصریح می‌کند، تلاش‌های تاثیر‌گذاری بدخواهانه روسیه یک تهدید شاخص می‌ماند ولی صرف‌نظر کردن از تهدیدهای فزاینده که از سوی چین و ایران می‌آید، خطا خواهد بود.
ویلیام اوانینا رئیس مرکز ضداطلاعات و امنیت ملی آمریکا نیز در بیانیه‌یی که در همین روز منتشر کرد، گفت: «ما ارزیابی کرده‌ایم که ایران به‌دنبال تضعیف نهادهای دموکراتیک آمریکا، تضعیف پرزیدنت ترامپ، و ایجاد تفرقه در کشور پیش از انتخابات ۲۰۲۰ است».