وزیر خارجه اسرائیل: تهران زیادی به رباط نزدیک شده است/فلسطینی‌ها انتخاب کنند زندگی در ذلت و فقر یا زندگی با محور ایران!

پایگاه خبری / تحلیلی نگاموزیر خارجه اسرائیل با بیان اینکه فلسطینی‌ها ترجیح می‌دهند در ذلت زندگی کنند و پیشنهادهای تل‌آویو را نپذیرند، گفت که هم‌گرایی ایران و الجزایر نگران‌کننده است.

بر اساس گزارش پایگاه خبری «هسپرس»،‌ یائیر لاپید در یک کنفرانس مطبوعاتی که شامگاه پنجشنبه در شهر «الدار البیضاء» در حاشیه پایان سفرش به مغرب برگزار شد، گفت: «ما مسئله صحراء و مسائلی را که مورد اهتمام دو طرف است، مورد بحث و بررسی قرار دادیم».

یائیر لاپید با بیان اینکه «به هیچ گونه معامله تسلیحاتی نپرداختیم»، اضافه کرد: «ما درباره نقش کشور الجزایر در منطقه نگرانی‌های مشترکی داریم؛ کشوری که به ایران نزدیک‌تر شده و در حال حاضر نیز موجی علیه پذیرش اسرائیل در اتحادیه آفریقا به عنوان عضو ناظر به راه انداخته است».

اسرائیل که اخیرا به عنوان عضو ناظر به اتحادیه آفریقا پیوسته است، اخیرا با مخالفت شدید شماری از کشورهای آفریقایی به‌ویژه الجزایر مواجه شده است؛ رسانه‌ها به تازگی گزارش دادند که الجزایر روند تشکیل یک گروه آفریقایی برای رد پذیرش تل‌آویو در اتحادیه آفریقا را رسما آغاز کرده است که هدف از این گام،‌ حفظ اصول اتحادیه آفریقا و حمایت از کشور عربی فلسطین است.

لاپید در بخش دیگری از اظهاراتش همچنین گفت «ما همواره تلاش می‌کنیم روند صلح با فلسطینی‌ها را پیش ببریم و به آن‌ها پیشنهادهای سخاوتمندانه‌ای ارائه کنیم؛ اما این طور به نظر می‌رسد که آن‌ها ترجیح می‌دهند در ذلت و فقر بمانند. آن‌ها باید انتخاب کنند یا زندگی خوب یا زندگی با محور ایران».

رباط و تل‌آویو سال گذشته با وساطت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری سابق آمریکا عادی‌سازی روابط خود را اعلام کردند. پس از گذشت چند ماه از زمان عادی‌سازی روابط دو طرف، وزیر خارجه اسرائیل پنجشنبه هفته جاری رسما دفتر ارتباطات دیپلماتیک این کشور در مغرب را افتتاح کرد.

طبق اعلام دو طرف، قرار است که سفارت‌های مغرب و تل‌آویو طی دو ماه آینده افتتاح شود.