وزیر خارجه اوکراین: می‌خواهیم بدانیم چه کسی دستور شلیک به هواپیما را داد،باید به عدالت سپرده شود

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، وزیر خارجه اوکراین، روز دوشنبه بیست و یکم بهمن ماه، در جریان سفر به ایتالیا، در شهر رم و مقابل خبرنگاران با تاکید براینکه «‌ایران را برای گرفتن جعبه سیاه هواپیمای سرنگون شده تحت فشار گذاشته‌ایم»، گفت ما می‌خواهیم بدانیم چه کسی دستور شلیک به پرواز ۷۵۲ را داده است، زیرا باید به پیشگاه عدالت برده شود.

هواپیمای بوئینگ خطوط هوایی اوکراین حدود یک ماه قبل در بامداد چهارشنبه ۱۸ دی ماه تنها چند دقیقه پس از برخاستن از فرودگاه تهران، هدف موشک‌های پدافند سپاه پاسداران قرار گرفت و تمامی ۱۷۶ سرنشین آن کشته شدند.

مقام‌های جمهوری اسلامی تا سه روز حمله سپاه پاسداران به هواپیما را انکار کردند اما پس از افشای اصابت موشک به این هواپیما از سوی مقام‌های آمریکایی و کانادایی، شنبه ۲۱ دی ماه و پس از سه روز انکار، ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با انتشار اطلاعیه‌ای اعتراف کرد که این هواپیمای مسافربری که از تهران به مقصد کیف پرواز کرده بود با ۱۷۶ سرنشین به دلیل «خطای انسانی» اپراتور سامانه موشکی تور‌ام یک پدافند سپاه پاسداران هدف قرار گرفته شده است.

با گذشت یک ماه اما هنوز جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی از سوی سازمان هواپیمایی کشوری ایران بازخوانی نشده و جمهوری اسلامی تاکنون اقدامی برای ارسال جعبه سیاه به اوکراین یا فرانسه که امکان بازخوانی آن را دارند، نیز انجام نداده است.

وادیم پریستایکو، وزیر خارجه اوکراین، روز دوشنبه در میان خبرنگاران در رم گفت: «جعبه سیاه و همکاری با تهران از همان ابتدا بسیار دشوار بود و ما سعی می‌کنیم به رساندن پیام‌ خود ادامه دهیم.»

او تاکید کرد که این کشور، ایران را برای تسلیم جعبه سیاه هواپیمای بوئینگ سرنگون شده تحت فشار قرار داده است. شبکه خبری بلومبرگ به نقل از وادیم پریستایکو، وزیر خارجه اوکراین گفت: «مساله این نیست که یک سرباز دلبخواهی شلیک کرده و واکنش بیش از حد نشان داده. ما می‌خواهیم سلسله مراتب را بدانیم. هر کسی دستور این کار را داده باید به پیشگاه عدالت برده شود.»

پرستایکو همچنین گفت حال «باید برای گرفتن جعبه‌های سیاه و راهی برای تداوم تحقیقات برنامه‌ریزی طولانی‌مدت داشته باشیم و با پنج کشور همکاری می‌کنیم.»

آن لینده، وزیر خارجه سوئد، نیز روز دوشنبه در توییتی نوشت: «به محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران تلفن زدم و او به من اطمینان داد که ایران به همکاری با گروه بین‌المللی همکاری و پاسخگویی، ادامه می‌دهد.» چهار شهروند سوئد در هواپیمای سرنگون شده اوکراینی با موشک‌های سپاه پاسداران، کشته شدند.

همزمان شبکه خبری بلومبرگ نیز گزارش داد که ایران برای ارائه اطلاعات بیشتر درباره عواملی که منجر به شلیک موشک به پرواز ۷۵۲ خطوط هوایی بین‌المللی اوکراین شد، تحت فشار بین‌المللی است.

داده‌های پرواز و دستگاه‌های ضبط صدا در اتاق خلبان می‌تواند سرنخ‌هایی درباره سقوط این هواپیمای سه ساله شود.

تاکید وزیر خارجه اوکراین بر اعمال فشار بر ایران برای تحویل جعبه سیاه درحالی بیان شد که جمهوری اسلامی تاکنون از دادن جعبه سیاه به کارشناسان اوکراینی و کانادایی سرباز زده است و حتی بلومبرگ به نقل از خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی نوشته که ایران «هیچ برنامه‌ای»  برای فرستادن جعبه سیاه هواپیما به اوکراین یا کشور دیگری ندارد.

1 دیدگاه برای «وزیر خارجه اوکراین: می‌خواهیم بدانیم چه کسی دستور شلیک به هواپیما را داد،باید به عدالت سپرده شود»

 • بهمن ۲۳, ۱۳۹۸ در t ۴:۵۵ ق٫ظ
  Permalink

  وزارت خارجه آمریکا: جمهوری اسلامی ۴۱ سال بر مردم ایران جفا کرده است؛ ایرانیان لایق آینده باشکوهی هستند
  ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
  کسی در ایران نیست که مخالف نظر فوق باشد به جز لابی و جاسوسان روس ها ، که می دانند که در انصورت دیگر نفت و گاز انحصاری برای روسیه ، ادامه امریکا ستیزی و دشمنی با اسرائیل برای فراهم کردن زمینه دخالت روسیه در سوریه (انگار که سوریه پشت قباله مادر پوتین است) ، عراق و ترکیه و افغانستان و عربستان و خلیج فارس و دریای عمان و یمن و … و فروش موشک های قلابی که توان تشخیص هواپیمای مسافری از موشک کروز را هم ندارند و یا خاموش هستند و منتظر کد روسیه هستند که با انها نمی اید ! دیگر معنی ندارد . قیمت نفت اگر ملاها سرنگون شوند و بازی در عراق و ونزوئلا و لیبی تمام ، به ۱۲ تا ۲۰ دلار بر می گردد . و کی دیگه از روسیه گاز می خره ؟ این یعنی فروپاشی دوباره روسیه .
  بنا بر این اگر وزارت خارجه امریکا نمی داند ، بهتر است به این رسانه های فارسی و سخنان و مقاله های اپوزیسیون قلابی روسی مراجعه کند تا ببیند چه گونه اینها اب به اسیاب علی خامنه ای ریخته اند ، چه گونه اپوزیسیون واقعی سانسور است ، چه گونه اینها با ارسال جاسوسان روسی به حتی دانشگاه ها ، تینک تنک ها ، پارلمان اروپا و …. دارند تبلیغ میکنند :
  ۱) شاه را نه مردم ایران ، نه اتحاد ارتجاع سرخ ( همین مارکسیست های روسی که به همه ارکان دولت شاه نفوذ کرده بودند از دولت و حزب رستاخیز تا روزنامه ها ، کانون نویسندگان ، …) با ارتجاع سیاه ( ملاهای روسی که در پاتریس لومومبای شوروی تربیت شده بودند ) و مارکسیست های اسلامی ، که امریکا و فرانسه بردند !
  ۲) در دفاع از فاشیست های شیمیایی جنایت کار ساخت شوروی ( اسد و قذافی و صدام ) می گویند امریکا داعش را ساخت و اورد تا این رژیم های سکولار ! را ببرد و کشورهای منطقه را تجزیه کند
  ۳) پشت نوعی مشروطه قلابی منهای نظام شاهنشاهی ، بختیار ( نه انگونه که بود ، بلکه ان گونه که اینها از او چهره سازی میکنند تا اپوزیسیون واقعی را بکوبند و مهم تر از همه نگذارند بین ملیون و سلطنت طلبان و مجاهدین خلق یک ائتلاف صورت بگیرد و یا حتی شاهزاده پهلوی بیاید همان رژیم متحد امریکای شاه را که مردم ایران می خواهند دوباره بیاورد )
  مردم ایران اما می دانند که بهترین دوران تاریخ انها همین دوران پر شکوه دوستی و اتحاد با امریکا بود در زمان شاه و او حتی اگر مستبد بود و احزاب ازاد نداشت ، اما میلیونها بهتر و ازادتر و مدرنتر از این مارکسیست های روسی ، ملاهای روسی ، بعثی ها ، … بود.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.