وزیر خارجه بریتانیا: سرسختانه پیگیر آزادی نازنین زاغری خواهم بود

پایگاه خبری / تحلیلی نگاملیز تراس، وزیر خارجه جدید بریتانیا، که قرار است امروز چهارشنبه ۳۱ شهریور با همتای ایرانی خود در سازمان ملل متحد در نیویورک دیدار کند به خبرنگاران گفت که در این دیدار، «فعالانه» و «سرسختانه» پیگیر مسئله آزادی اتباع زندانی بریتانیایی در ایران، از جمله نازنین زاغری، خواهد شد.

دیدار لیز تراس با حسین امیرعبداللهیان قرار بود روز ۲۹ شهریور در نیویورک انجام شود که این دیدار به امروز موکول شد.

لیز تراس روز چهارشنبه هفته گذشته و به‌دنبال تغییر در کابینه بریتانیا، جانشین دومینیک راب شد و برخی مقامات بریتانیایی ابراز امیدواری کرده‌اند که او در مذاکرات بریتانیا با طرف‌های ایرانی «روح» تازه‌ای بدمد.

خانم تراس اعلام کرده است که در دیدار با وزیر خارجه دولت ابراهیم رئیسی، خواستار آزادی سریع نازنین زاغری، انوشه آشوری، مراد طاهباز و تمامی اتباع دیگر انگلیسی خواهد شد که در ایران زندانی هستند.

به نوشته شبکه خبری اسکای‌نیوز، لیز تراس روز سه‌شنبه نیز گفت که «من پیشتر با خانواده‌های بازداشت‌شدگان در ایران صحبت کرده‌ام» و تأکید کرد «کاملاً غیرقابل قبول است که آن‌ها در آن‌جا محبوس بمانند و من برای آزادی آن‌ها بسیار فعال و پیشقدم خواهم بود».

وزیر خارجه جدید بریتانیا تأکید کرد که در دیدار با طرف‌های ایرانی بر «آزادی فوری» نازنین زاغری-رتکلیف، دو تابعیتی بریتانیایی-ایرانی، پافشاری خواهد کرد.

با این حال ریچارد رتکلیف، شوهر خانم زاغری، روز دوشنبه به اسکای‌نیوز گفت که «خیلی مطمئن نیست» در پرونده همسرش پیشرفتی حاصل شود.

او که با لیز تراس در این باره ۱۰ دقیقه تماس تلفنی داشته است، گفت که پرونده همسرش باید اولویت اصلی باشد و دولت بریتانیا با «گروگان‌گیری» به طور جدی برخورد کند.

آقای رتکلیف همچنین گفت که همسرش پس از تماس تازه تلفنی با وی «احساس آرامش بیشتری می‌کند، اما معتقد است که این پرونده برای به سرانجام رسیدن هنوز زمان بیشتری خواهد برد».

کارزار آزادی نازنین زاغری قرار است هفته جاری به مناسبت دوهزارمین روز بازداشت وی در ایران، از وزارت خارجه بریتانیا درخواست کند تا علیه ۱۰ ایرانی که مستقیماً در گروگان‌گیری‌های دولتی جمهوری اسلامی و به‌ویژه در پرونده خانم زاغری دست داشته‌اند، تحریم‌هایی وضع کند.

نازنین زاغری فروردین ۹۵ در پایان سفری به تهران همراه با دختر خردسالش برای دیدار با خانواده خود، در فرودگاه تهران بازداشت شد و سپس به اتهام «جاسوسی» به پنج سال زندان محکوم شد.

او به عنوان کارمند بنیاد تامسون رویترز، بخش خیریه موسسه‌ای رسانه‌ای فعالیت داشت. این شهروند ایرانی-بریتانیایی تمامی اتهامات مطرح شده علیه خود را رد کرده است.