وزیر خارجه ترکیه: توافق‌ دریایی یونان و مصر پوچ و فاقد اعتبار قانونی است

پایگاه خبری / تحلیلی نگامچاووش‌اوغلو اعلام کرد که به‌اصطلاح توافق‌نامه یونان و مصر درباره تعیین حریم اختیارات دریایی ناقض حقوق ترکیه و لیبی بوده و از نظر اتحادیه اروپا نیز بسیار مایوس کننده است

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در مصاحبه با خبرنگار آناتولی به‌اصطلاح توافق‌نامه‌ای را که یونان و مصر درباره تعیین حریم اختیارات دریایی امضا کردند، فاقد اعتبار قانونی دانسته و گفت که این توافق از نظر اتحادیه اروپا نیز بسیار مایوس کننده است.

وی با بیان اینکه متن و نقشه این توافق را هنوز ندیده‌اند، گفت: اما با توجه به مختصات ارائه شده، می‌توانیم به‌راحتی ببینیم که این توافق محدوده فلات قاره و حقوق ترکیه و لیبی را نقض می‌کند. به‌این دلیل این توافق‌نامه از نظر ما پوچ و فاقد اعتبار قانونی است. تلاش کشورهایی نظیر یونان، بخش روم‌نشین قبرس، مصر و اسرائیل برای نادیده گرفتن حقوق ترکیه و برقراری توافق بین خودشان باعث شد ما امروز به این نقطه برسیم.

وزیر امور خارجه ترکیه تصریح کرد: به تلاش‌های خود در میز و میدان ادامه خواهیم داد تا به آنها و تمام جهان ثابت کنیم که این به‌اصطلاح توافق‌نامه پوچ و بی‌اساس است.

چاووش‌اوغلو بر عزم راسخ ترکیه برای حفظ حقوق خود در فلات قاره آن و همچنین حقوق ترک‌های قبرس در اطرف این جزیره تاکید کرده و افزود: این گونه توافق‌نامه‌ها یا همکاری‌ها نمی‌تواند ما را از مسیر خود دور کند و کسی نمی‌تواند حقوق ما را غصب کند. هیچ وقت اجازه آن را نداده و نخواهیم داد.