وزیر خارجه ژاپن برای ملاقات با مقامات دولت جدید ایران به تهران می‌آید/ او سپس به اسرائیل، مصر، اردن، ترکیه، عراق و قطر سفر می‌کند

پایگاه خبری / تحلیلی نگامبه گزارش خبرگزاری ان‌اچ‌کی ژاپن، موتگی توشیمیتسو اواسط ماه اوت (مردادماه) به تهران می‌آید.

مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی که پیروز سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری معرفی شده، ۱۵ مرداد در مجلس شورای اسلامی برگزار می‌شود.

انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران از سوی بخش قابل توجهی از مردم و گروه‌های سیاسی در داخل و خارج از کشور تحریم شده بود. نرخ مشارکت در این انتخابات پایین‌ترین میزان در چهار دهه پس از وقوع انقلاب بود.

هرچند در معمولا در مراسم تحلیف روسای جمهوری برخی مقامات خارجی حضور دارند، ابراهیم رئیسی با توجه به سابقه‌ای که در نقض حقوق بشر و اعدام‌های دهه ۶۰ داشته از سوی سازمان‌های حقوق بشری به «کشتار علیه بشریت» متهم شده است. برخی ناظران نیز می‌گویند نمایندگان کشورهای دمکراتیک حتی نباید با ابراهیم رئیسی دست بدهند.

ان‌اچ‌کی می‌نویسد که انتظار می‌رود وزیر امور خارجه ژاپن در سفر به ایران دولت رئیسی را به ایفای نقش مثبت برای ایجاد ثبات در منطقه تشویق کند. مذاکرات هسته‌ای نیز از دیگر موضوعات مورد گفت‌و‌گو خواهد بود.

سفر دو سال قبل نخست‌وزیر ژاپن به ایران و ملاقات او با علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی با هدف میانجی‌گری بین ایران و آمریکا دستاوردی نداشت.

وزیر امور خارجه ژاپن پس از ایران به اسرائیل، مصر، اردن، ترکیه، عراق و قطر سفر می‌کند.