وزیر دفاع ملی ترکیه: هیچ مداخله‌ای به کشتی‌های‌ کشورمان بی‌پاسخ نمانده و نخواهد ماند

پایگاه خبری / تحلیلی نگامآکار: ترکیه چشمداشتی به خاک هیچ کشوری نداشته و به تمامیت ارضی تمامی کشورهای همسایه احترام می‌گذارد

به گزارش ت رت فارسی، خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه طی اظهاراتی در بازدید از فرماندهی ناوگان نیروی دریایی کشور در کوجاائلی در رابطه با رویدادهای اخیر در دریای مدیترانه شرقی تصریح کرد: هیچ مداخله‌ای به کشتی‌های‌ کشورمان بی‌پاسخ نمانده و نخواهد ماند. همه بدانند که در این خصوص قاطع هستیم.

وی که از طریق ویدیو کنفرانس با پرسنل نظامی حاضر در دریای مدیترانه و اژه از جمله پرسنل کشتی‌های پشتیبان کشتی اکتشافی اوروچ‌رئیس گفتگو انجام داد، در ادامه گفت: اظهارات برخی از هم‌پیمانانمان که موضوع مدیترانه شرقی ربطی به آن‌ها نداشته مبنی بر تقویت موجودیت نظامی در این منطقه، با روحیه همپیمانی مغایرت دارد.

آکار افزود: این نوع اقدامات هیچ تاثیر سازنده‌ای بر تلاش‌ها جهت حل اختلاف به طور مسالمت آمیز از طریق گفتگو‌ و مذاکره نخواهد داشت. 

وی همچنین تصریح کرد: ترکیه چشمداشتی به خاک هیچ کشوری نداشته و به تمامیت ارضی و سیاسی تمامی کشورهای همسایه احترام می‌گذارد. تمامی فعالیت‌های کشورمان در چارچوب منطق، مقررات بین‌المللی و حسن همجواری انجام می‌گیرد. یونان در اژه و دریای مدیترانه مقررات بین‌المللی را نقض کرده و با درخواست‌های یک‌جانبه و خود‌خواهانه تنها به منافع خود فکر می‌کند.

وزیر دفاع ترکیه در ادامه پیمان لوزان را اساس حقوق روابط دو کشور دانست و گفت: طبق این پیمان باید ۱۶ جزیره از ۲۳ جزیره موجود در این منطقه عاری از سلاح می‌بود. این پیمان را هر دو کشور نیز امضا کردند. اما امروز می‌دانیم که ۱۶ جزیره متاسفانه در گذشته مسلح شده و این روند همچنان ادامه داد. این اقدام هیچ توجیهی ندارد.

آکار با تاکید بر ایجاد محور گفتگو میان ترکیه و یونان برای حل مسائل مشترک اظهار داشت: این موضوع را بارها تکرار کردیم که مذاکره تنها راهکار حل مشکلات موجود است. کارشناسان دو کشور تاکنون دو بار در آتن و یک بار در آنکارا به گفتگو نشستند. نشست چهارم نیز قرار است طبق برنامه در آنکارا برگزار شود که به مقامات کشور همسایه‌مان این موضوع را اعلام کردیم.

وزیر دفاع ترکیه همچنین تصریح کرد: از این پس نیز با عزم راسخ از حقوق و منافع خود در آبهای‌مان دفاع خواهیم کرد و از قدرت لازم برای آن برخورداریم.

ژنرال یاشار گولر رئیس ستاد مشترک ارتش، حسن کوچک‌آکیوز فرمانده نیروی هوایی، عدنان اوزبال فرمانده نیروی دریایی ترکیه نیز طی این بازدید آکار را همراهی کردند.