وزیر راه ایران: اگر قادر به بازخوانی جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی نشویم، تحویل می‌دهیم

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، وزیر راه و شهرسازی ایران می‌گوید اگر نتوانیم اطلاعات جعبه سیاه هواپیمای مسافربری اوکراینی را بازخوانی کنیم، با هماهنگی کی‌یف جعبه سیاه را برای بازخوانی به کشور ثالث می‌فرستیم.

خبرگزاری فارس روز دوشنبه ۲۸ بهمن از قول محمد اسلامی گزارش داد هنوز در فرایند بررسی هستیم و جعبه سیاه فقط یکی از این موارد بررسی است و موارد دیگر هم وجود دارد.

او گفت: «اوکراینی‌ها روز یکشنبه مدارک هواپیما را تحویل ما دادند که ممیزی می‌شود، همچنین شواهد موجود روی زمین و دیگر موارد را بررسی می‌کنیم و اگر نتوانیم جعبه سیاه را بخوانیم با هماهنگی کشور اوکراین در کشور ثالث این کار انجام می‌شود».

چهل روز از سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی توسط یگان موشکی سپاه پاسداران در تهران می‌گذرد و مشخص نیست که ایران چه زمانی قصد دارد این جعبه سیاه را بازخوانی کند یا به خارج از کشور بفرستد. وزیر راه نیز در اظهاراتش تاریخی اعلام نکرد.

اخیرا مقامات پنج کشور مرتبط با هواپیمای اوکراینی خواستار ارسال جعبه سیاه هواپیما به خارج از ایران برای بازخوانی آن شد‌ه‌اند.

هواپیمای مسافربری اوکراین در مسیر تهران به کی‌یف روز ۱۸ دی‌ماه امسال سرنگون شد و تمامی ۱۷۶ سرنشین آن از جمله ده‌ها ایرانی‌-کانادایی کشته شدند.

تهران در حالی اصرار بر نگه داشتن جعبه سیاه این هواپیما دارد، که به اذعان مقامات جمهوری اسلامی از جمله محمدجواد ظریف وزیر خارجه، کارشناسان ایرانی همچنان ناتوان از بازخوانی اطلاعات آن هستند.

آقای ظریف روز ۲۶ بهمن در مصاحبه با شبکه «ان‌بی‌سی» گفت که قادر به خواندن جعبه سیاه نیستیم، اما آن را تحویل نمی‌دهیم.

او گفت که دانش بازخوانی جعبه سیاه «در دسترس همه هست، از جمله آمریکا»، اما «کسی به ما اطلاعات لازم را نمی‌دهد، حق ملی ماست که بدانیم».

ایران بعد از ساقط کردن هواپیما و سه روز پنهانکاری، شلیک موشک را تایید کرد و در پی آن ایالات متحده آمریکا شرکت آمریکایی «جنرال‌الکتریک»، سازنده موتور این هواپیما، را موقتا از تحریم‌های آمریکا علیه ایران معاف کرد تا در تحقیقات پیرامون این حادثه شرکت کند.

اظهارات ظریف درباره ناتوانی خوانش جعبه سیاه در حالی است که علی عابدزاده رئیس سازمان هواپیمایی کشوری، بیستم دی‌ماه مدعی شده بود «ما قادر هستیم جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی سقوط کرده را بازخوانی کنیم و کار پیچیده‌ای نیست».

او گفته بود: «ما هر لحظه بخواهیم می‌توانیم اطلاعات را از دیتاها (داده‌ها) استخراج کنیم: مشکل اینجاست که جعبه سیاه صدمه خورده است و نیازمند تکنیک‌هایی برای بازخوانی و خارج کردن اطلاعات است».

وزیر راه و شهرسازی ایران نیز با بیان اینکه بازخوانی اطلاعات جعبه سیاه کار پیچیده‌ای نیست، می‌گوید از آن منظر که ما این نوع هواپیما را در کشور نداشته‌ایم، امکاناتی در این حوزه نداریم، البته سازمان هواپیمایی کشوری امکاناتی در این حوزه تامین کرده است.

آقای اسلامی افزود جعبه سیاه هواپیما آسیب دیده است و باید ترمیم شود.

او گفت هیچ حساسیتی درباره جعبه سیاه نداریم و موضوع در کمیته بررسی سانحه توسط ایران و اوکراین در حال بررسی است.

1 دیدگاه برای «وزیر راه ایران: اگر قادر به بازخوانی جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی نشویم، تحویل می‌دهیم»

 • بهمن ۳۰, ۱۳۹۸ در t ۳:۰۷ ق٫ظ
  Permalink

  But what did you do for this crime against kids in Syria
  Nothing
  «آنا»، لیست ائتلاف انتخاباتی برای استیضاح و اعدام حسن روحانی!
  ————————————————————————-
  به تخم اسب حضرت عباس ، این حسن به اندازه ان علی و قاسم و … در جنایت علیه کودکان سوریه دست دارد . مردم ایران را هم کشته اند ، هواپیمای دوتابعیتی ها را هم زده اند . چه بهتر خودشان جگر خودشان را پاره کنند .
  – سازمان ملل متحد: ادلب در آستانه بدترین فاجعه انسانی قرن است
  – آقای لوکاک می‌گوید جابه‌جاشدگان و آوارگان را عمدتا زنان و کودکانی تشکیل می‌دهند «که در هراس و ترس، مجبور هستند در سرما و یخبندان، در فضای باز شب را به صبح برسانند، در حالی‌که اردوگاه‌ها از جمعیت پر شده و جای بیشتری موجود نیست. مادرها پلاستیک آتش‌می‌زنند تا فرزندان خود را گرم نگه دارند. کودکان به خاطر سرما جان خود را از دست می‌دهند».
  -دولت بشار اسد همه مخالفان خود را تروریست می‌خواند واعلام کرده است که به مبارزه خود تا زمان استقرار کنترل کامل بر سوریه ادامه خواهد داد.
  ——————————————————————-
  اینهایی که تا یک نفر در غزه کشته می شود یا یک کرد در ترکیه دسته جمعی بیانیه می دهند که وای جنایت علیه بشریت انجام شد ، الان کجا هستند ؟ ۳۵۹ نفر ، ۷۶۵ نفر ، هنرمندان ، نویسندگان ، شعرا ، فعالین سیاسی ، مادران فلان ، جمعی از هواداران اکثریت در داخل ، اتحاد جمهوری خواهان ( همان فدایی) ، حزب چپ ایران ( همان فدایی) ، فدائیان خلق ( همان فدایی ) ، کانون نویسندگان ، سندیکای کارگران ، شرکت واحد ، ….
  کجا هستید ؟ روسیه و اسد و ملاهای روسی دارند کودکان سوری را قتل عام میکنند ، پوتین بیمارستانها را میزند ، مراکز غیر نظامی ، میلیونها نفر کشته و اواره هستند در این سرمای زمستان .
  ایا هیچ کدام از شماها سر سوزنی شرف دارید ؟
  این کمونیسم انسان دوست کجا است ؟ فریب ملت ایران ؟ بازیچه روسیه ؟ مزدور اسد ؟ یا مزدور ملا هستید ؟
  این تخم نفرتی که علیه ایرانیان ( نه روسیه ، نه ا سد ) دارند می کارند ، روزی به ایرانیان باز خواهد گشت . روزی همین عربها روده های شما ها را به جای پوتین و اسد و ملاها از شکمتان بیرون میریزند .
  جنایت مکافات دارد . چرا ساکتید ؟

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.