وزیر ورزش: سهام پرسپولیس و استقلال در روزهای سبز بازار عرضه می‌شود

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، مسعود سلطانی‌فر در بازدید از اردوی ملی‌پوشان تیراندازی درباره آخرین وضعیت تیم‌ها و ورزشکاران اعزامی به المپیک و پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو گفت: تا الان در مسابقات انتخابی و کسب سهمیه، رکوردهای بچه‌ها خوب بوده و به نسبت دوره‌های قبل ما سهمیه‌ بیشتری گرفته‌ایم. امیدواریم بقیه مسابقات کسب سهمیه نیز برگزار شود و ورزشکاران در رشته‌های مختلف بتوانند سهمیه بگیرند؛ به ویژه در تیراندازی که ما تاکنون ۶ سهمیه قطعی گرفته‌ایم که این یک رکورد است.


سلطانی‌فر عنوان کرد: به شخصه به تیراندازی امیدوارم، ۶ سهمیه‌ کسب شده و ۲ سهمیه دیگر احتمالاً بگیریم. شاید روز مسابقه‌ در المپیک، روز ملی‌پوشان ایران بود و توانستند اولین مدال المپیکی این رشته را کسب کنند. در سایر رشته‌ها نیز چند مسابقه کسب سهمیه باقی مانده که امیدواریم وضعیت شیوع ویروس کرونا به گونه‌ای باشد که مسابقات مورد نظر و همچنین المپیک ۲۰۲۰ برگزار شود.


وزیر ورزش در پاسخ به این سوال که «آیا پروژه‌های در حال ساخت تا پایان دولت به پایان می‌رسند؟» گفت: پروژه‌های نیمه کاره زیادی داریم که در حال اجرای آنها هستیم. روزی که در دولت دوازدهم آمدیم، بیش از ۴ هزار پروژه نیمه کاره داشتیم که تعدادی هم اضافه و تبدیل به نزدیک به ۶ هزار پروژه شد. الان تعداد پروژه‌های نیمه‌کاره به زیر ۳ هزار رسیده و در همین ایام دهه فجر ۳۳۷ پروژه با اعتباری معادل ۸۰۰ میلیارد تومان را به بهر‌ه‌برداری می‌رسانیم.


وی درباره عرصه سهام دو باشگاه پرسپولیس و استقلال گفت: کارهایی که امسال برای واگذاری این دو باشگاه و خصوصی‌سازی آنها انجام شده، فشرده‌ بوده که ظرف چند سال باید انجام می‌شد، اما زیرساخت‌ها فراهم نبود. امسال و از ۱۸ فروردین که توانستیم مصوبه هیئت واگذاری را بگیریم، تمام اقدامات مربوط به مستندسازی، فراهم سازی اسناد مالکیت، گزارش‌های مختلف، برنامه ریزی چند سال آینده و اسناد و مدارکی که برای ورود به بازار سرمایه نیاز بود، در ۹ ماه گذشته انجام شد.


سلطانی‌فر تصریح کرد: همکاری خوبی بین وزارت ورزش، سازمان خصوصی‌سازی، وزارت اقتصاد و بازار سرمایه انجام شده و این همکاری باعث شده کار خیلی خوب پیش برود. الان در مرحله‌ای هستیم که کار در بازار باید انجام شود. در واقع همه اسناد و اطلاعات و گزارش‌ها را آماده کردیم و هفته گذشته هم باشگاه استقلال و هم پرسپولیس جلسه آشنایی و ارائه اولیه را با بازار سرمایه داشتند. منتظر شورای پذیرش هستیم که در جلساتی دارند، ارائه سهام این دو باشگاه را مصوب کنند.


وزیر ورزش یادآور شد: این احتمال وجود دارد که تا قبل از پایان سال این کار انجام شود اگر چه این موضوع کمی هم به وضعیت بازار سرمایه بازمی‌گردد. الان بازار سرمایه در اُفت است، یعنی شاخص‌ها افت می‌کند و طبیعتاً عرضه اولیه در افت انجام نمی‌شود و در رشد صورت می‌گیرد. مسائلی هم در برخی رسانه‌ها مطرح شده بود و انتقاداتی وجود داشت که این انتقادات به دلیل عدم اطلاعات و آگاهی آنها است.


سلطانی‌فر گفت: به همه مردم می‌گویم که بازار سرمایه به هیچ وجه رودربایستی با هیچ‌کسی ندارد، یعنی اگر شرایط عرضه هر شرکت و موسسه‌ اقتصادی در بازار سرمایه فراهم نباشد، به آن اجازه نمی‌دهند که وارد شود، چون مجموعه بورس و فرابورس حافظ منافع مردم و در حقیقت منابع سهام‌داران هستند و باید باشگاه، موسسه و شرکتی را عرضه کنند که همه حساب و کتاب‌هایش شفاف شده و اسناد و مدارک مشخص است. در حال حاضر دو باشگاه استقلال و پرسپولیس وضعیت خوبی از این جهت دارند و امیدواریم که در آینده بسیار نزدیک که به احتمال زیاد تا قبل از پایان سال ۹۹ است، این اتفاق بیفتد.