وضعیت عمومی حقوق بشر در چین بدتر شده است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام – مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد چین در زمینه حقوق اجتماعی و اقتصادی پیشرفت کرده، اما وضعیت عمومی حقوق بشر در این کشور بدتر شده است

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا طی سخنانی در نشست مجمع عمومی پارلمان اروپا با اشاره به روابط نزدیک تر اتحادیه اروپا با چین طی سال‌های اخیر گفت: این روابط بر پایه اصول درست و صریح استوار است.

چین در زمینه حقوق اجتماعی و اقتصادی پیشرفت کرده است، اما وضعیت عمومی حقوق بشر بدتر شده است. نقض آزادی های اساسی همچنان ادامه دارد.

وی ضمن انتقاد از وضعیت حقوق بشر در چین اظهار داشت: این پیام را به طور صریح می دهیم که لزوم رعایت حقوق بشر در روابط دوگانه ما با چین از منافع اقتصادی مان کم اهمیت تر نیست.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ادامه داد: همگی ما گزارشات مربوط به اردوگاه های بازآموزی و سیاسی که اویغورها و سایر اقلیتهای منطقه خودمختار سین‌کیانگ را هدف قرار داده و همچنین اعمال محدودیت سفر و نظارت جمعی بر آنان را دیدیم.

موگرینی با اشاره به مطرح کردن این موارد در دیدار با مقامات چینی، تاکید کرد که موضع اتحادیه اروپا به ویژه در امور مربوط به حقوق بشر باید استوار باشد.