وضعیت وخیم سلامتی محمد نوری‌زاد و امتناع او از رفتن به «دادگاه نیابتی»

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، فاطمه ملکی، همسر محمد نوری‌زاد، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین و از امضا‌کنندگان بیانیه ۱۴ نفر از تشکیل یک «دادگاه نیابتی» برای همسرش در تهران خبر داد او از شرکت در این دادگاه خودداری کرده است.

فاطمه ملکی اظهار داشت: « ۲۶ شهریور یک دادگاه نیابتی در تهران مربوط به پرونده نوری‌زاد در مشهد تشکیل شد همسرم از شرکت در این جلسه دادگاه خودداری کرد.»
همسر این زندانی سیاسی از دلایل امتناع محمد نوری‌زاد از حضور در این دادگاه نیابتی را نپذیرفتن دست‌بند و پابند از طرف این زندانی سیاسی عنوان کرد: دادگاه «به‌ صورت غیابی» برگزار شد.

محمد نوری‌زاد در تماس تلفنی به خانواده خود اعلام کرده فراخواندن مجدد او به دادگاه حسب ابلاغیه‌ای‌ست که ۲۶ شهریور در زندان اوین به دستش رسید.

در این تماس تلفنی که یک نسخه ضبط شده است، اعلام کرد ابلاغیه دیگری از سوی دادگاه انقلاب گرگان به دستش رسیده که بر مبنای آن به ۳ سال زندان محکوم شده است.

شعبه۴ دادگاه انقلاب مشهد در تاریخ ۱۳ بهمن‌ ۱۳۹۸ نوری‌زاد را به ‌همراه شماری دیگری از امضا‌کنندگان بیانیه ۱۴ نفر به حبس‌، تبعید و ممنوعیت خروج از کشور محکوم کرد.

در این دادگاه بابت اتهامات «عضویت در گروه‌های مخالف نظام به قصد بر هم زدن امنیت کشور»، ‌«فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «تأسیس و اداره کانال تلگرامی به قصد بر هم زدن امنیت کشور» جمعا به ۱۵ سال زندان،۳ سال تبعید به شهرستان ایذه و ۳ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد.

این زندانی سیاسی در اواسط مرداد ۱۳۹۸ در شعبه یک دادگاه انقلاب گرگان بابت اتهامات «توهین به رهبری» و «تبلیغ گسترده علیه نظام جمهوری اسلامی» مورد محاکمه قرار گرفته بود.

ارائه این ۲ ابلاغیه به محمد نوری‌زاد در زندان اوین و فراخواندن مجدد او به دادگاه که این زندانی سیاسی در مکالمه تلفنی خود با خانواده‌اش گفته وضعیت جسمی نامناسبی دارد و علی‌رغم بی‌هوشی و سرفه‌های مکرر، سه‌شنبه ۲۵ شهریور به بیمارستان طالقانی منتقل شده بدون رسیدگی پزشکی به زندان بازگردانده شده است.