وضع دشوار آقازاده‌ها در ینگه دنیا!/ کدام یک از مقامات ایرانی نگران لغو اقامت فرزندشان در آمریکا هستند؟ +عکس

نگاام ، بین الملل _ وزارت خارجه آمریکا امروز از طرح اخراج یا لغو ویزای فرزندان و اعضای خانواده مقام‌های جمهوری اسلامی در آمریکا به عنوان بخشی از کمپین حداکثر فشار به ایران خبر داد؛ سوال اینجاست که چرا این طرح ممکن است در آنچه به ادعای آمریکا تلاش برای تغییر رفتار ایران است موثر واقع شود؟

به گزارش رویداد ۲۴_ بریان هوک رییس گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا با انتشار یک ویدئو از احتمال اخراج و لغو ویزای فرزندان و خانواده مقامات ایرانی در آمریکا خبر داده است. آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران خارج شده و مدعی است کمپینی تحت عنوان حداکثر فشار به ایران با هدف تغییر رفتار نظام جمهوری اسلامی ایران به راه افتاده که تحریم‌های اقتصادی بخشی از آن است. با اظهارات امروز بریان هوک درباره بررسی طرح لغو ویزا و اقامت فرزندان و اقوام مقامات ایرانی، به نظر می‌رسد این کمپین ابعاد جدیدی پیدا کرده است. اما آیا این طرح، آمریکا را به هدفش که تغییر رفتار ایران است نزدیک می‌کند؟ سوال مهمتر اینکه کدام یک از مقام‌های عالی رتبه نظام با این خبر نگران خواهند شد؟ برای پاسخ به این سوال، گزارش زیر را بخوانید: مادر در اشغال سفارت آمریکا؛ فرزند در آمریکا! عیسی هاشمی دانشجوی دکترای دانشکده روانشناسی حرفه‌ای شیکاگو، شعبه لس آنجلس است. مادر او معصومه ابتکار مشاور رییس‌جمهور در امور زنان است. معصومه ابتکار در واکنش به انتقادها از اینکه چگونه می‌شود مادری سفارت یک کشور را اشغال کند اما فرزندش در همان کشور زندگی کند، گفته بود فرصتی برای تحصیل پیش آمده و فرزندش حق انتخاب دارد و می تواند انتخاب کند. منتقدان در پاسخ به اظهارات معصومه ابتکار گفته بودند چرا فقط این حق برای فرزندان شما باید محترم شمرده شود! پدر در مجلس، عمو در دولت

احسان نوبخت، دستیار استاد در دانشکده پزشکی دانشگاه جرج واشنگتن است. گفته شده خواهر او نیلوفر نوبخت نیز دستیار بالینی استاد در دانشگاه UCLA است. پدر آنها علی نوبخت نماینده پارلمان ایران و عموی آنها محمد باقر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه ایران است.  

کدام یک از مقامات ایرانی نگران طرح لغو ویزا و اقامت آقازاده‌ها در آمریکا هستند؟

خانواده رئیس جمهور در نیویورک علی فریدون یک مهندس ارشد در یک کمپانی آموزشی در نیویورک است که پدر او حسین فریدون ، برادر رییس جمهور ایران است. مریم دختر حسین فریدون دانشجوی مقطع کارشناسی دانشگاه کلمبیای آمریکا بوده و پس از آن با دریافت بورس تحصیلی موسوم به لرد دارندورف Lord Dahrendorf توانسته در کالج مشهور مدرسه اقتصاد لندن London School of Economics مشغول به تحصیل شود. این بورس، در قالب بورسیه‌هایی که دویچه بانک آلمان Deutsche Bank به دانشجویان کشورهای در حال توسعه و نوظهور اعطا می‌کند، به مریم فریدون داده شده است. 

کدام یک از مقامات ایرانی نگران طرح لغو ویزا و اقامت آقازاده‌ها در آمریکا هستند؟
کدام یک از مقامات ایرانی نگران طرح لغو ویزا و اقامت آقازاده‌ها در آمریکا هستند؟

سایت بیزینس اینسایدر که بیشتر اخبار اقتصادی و فناوری را پوشش می‌دهد، نوشته است که مریم فریدون در شعبه لندن دویچه بانک مشغول به کار هم شده است. همسر مریم فریدون پسر غلامعلی خوشرو نمایندۀ دائم ایران در سازمان ملل متحد است که که هم‌اینک در دانشگاه آکسفورد در مقطع دکترا مشغول به تحصیل است. داماد حدادعادل متولد آمریکا روح‌الله رحمانی، داماد غلام‌علی حداد عادل، متولد و بزرگ شده آمریکاست، مدرک دکترای کامپیوتر را از دانشگاه واشنگتن سنت لوئیس گرفته و سابقه مدیریت در شرکت‌های مایکروسافت و آمازون را دارد. حدادعادل در یک برنامه تلویزونی در معرفی دامادش گفته بود در یک خانواده شهیدپرور در آمریکا به دنیا آمده است!

کدام یک از مقامات ایرانی نگران طرح لغو ویزا و اقامت آقازاده‌ها در آمریکا هستند؟

نخبه هوافضا در آلمان علی الهام، پسر غلامعلی الهام معاون رییس جمهور اسبق ایران، بورس بنیاد ملی نخبگان رشته هوافضا، مدرک دکترای خود را از دانشگاه دلف هلند دریافت کرده و در حال حاضر به عنوان استاد دانشگاه صنعتی braunschweig آلمان تدریس می‌کند.

کدام یک از مقامات ایرانی نگران طرح لغو ویزا و اقامت آقازاده‌ها در آمریکا هستند؟

منظره زیبای محل سکونت نوه آیت الله یزدی زهرا تخشید دختر محمدرضا تخشید رییس دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران و نوه آیت الله یزدی در نیویورک مشغول به تحصیل است. عکس او از نمای محل سکونتش و چراغ‌های همیشه روشن دانشگاهش واکنش‌های بسیاری را در ایران برانگیخته بود. 

کدام یک از مقامات ایرانی نگران طرح لغو ویزا و اقامت آقازاده‌ها در آمریکا هستند؟

لیلا خاتمی دختر سید محمد خاتمی رییس دولت اصلاحات است که به همراه همسرش در ایتالیا زندگی میکند. روزنامه واشنگتن تایمز از میان فرزند مقامات جمهوری اسلامی به فرزند علی لاریجانی اشاره کرده و نوشته فاطمه اردشیر لاریجانی در اوهایو به تازگی اولین سال رزیدنتی خود را پشت سر گذاشته است. نادر قاضی پور نماینده مجلس این خبر را کذب خوانده است. نماز با کیفیت در کانادا

نعیما طاهری دختر نعیمه اشراقی نوه امام خمینی رهبر فقید انقلاب اسلامی در مک مستر کانادا مشغول به تحصیل است. مادر او در انتقاد به اینکه چرا نوه رهبر مستضعفان باید به کانادا برود و تحصیل کند، گفته بود «آنجا شرایط و فضایی دارد که دختر من میتواند ایمان و اعتقاداتش را محکم‌تر کند. کیفیت نمازی که در کانادا می‌خواند بمراتب بیشتر از ایران است» کاربران به جمله کیفیت نماز نعمیه اشراقی بسیار انتقاد کردند و پس از عبارت «ژن خوب» پسر عارف، عبارت «نماز با کیفیت» هم به ادبیات سیاسی ایران وارد شد. 

کدام یک از مقامات ایرانی نگران طرح لغو ویزا و اقامت آقازاده‌ها در آمریکا هستند؟

 بیژن زنگنه وزیر نفت دولت در یک مصاحبه اعلام کرده بود دو فرزندش در ایران زندگی نمی‌کنند. مهدی ظریف مدتی در شرکت وریزون آمریکا مشغول به کار بوده و اکنون در ایران زندگی می‌کند. یک رسانه آمریکایی ادعا کرده است که مهدی ظریف در آمریکا به صورت پیمانکاری با این شرکت مشغول به کار بوده و دارای اقامت آمریکاست. 

کدام یک از مقامات ایرانی نگران طرح لغو ویزا و اقامت آقازاده‌ها در آمریکا هستند؟

محمد باقر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه و سخنگوی سابق دولت، چندی پیش در پاسخ به سوالی درباره فرزندان دوتابعیتی برخی مقامات کشور تلویحا حضور فرزندان مقامات را راهی برای دور زدن تحریمهای آمریکا خوانده و گفته بود: وجود فرزندان دوتابعیتی می‌تواند در ایام تحریم کمک‌دهنده باشد.

او گفت: من سربسته بگویم بخشی از ابزارها را که در دوران تحریم کمک می‌کردند، سوزاندیم. وقتی تحریم باشیم که مسیر رسمی جواب نمی‌دهد.