وعده‌های نامزدهای انتخابات برای پول‌پاشی؛ از ۴۵۰ هزار تومان یارانه تا وام ازدواج ۵۰۰ میلیونی

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_تعدادی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ وعده های اقتصادی را مطرح کرده‌اند که از نظر کارشناسان قابل اجرا نیست.

محسن رضایی وعده داده که به ۴۰ میلیون ایرانی، ماهانه ۴۵۰ هزار تومان یارانه خواهد پرداخت.

او گفت که دولتش برای تامین هزینه پرداخت یارانه، چهار میلیارد دلار از محل فروش محصولات نفتی به ثروتمندان و معادل همین مقدار از خرید نهاده های دامی، صرفه‌جویی خواهد کرد.

این ادعا در حالی مطرح شده که به گفته کارشناسان اقتصادی دولت توان پرداخت یارانه فعلی را نیز ندارد.

امیرحسین قاضی زاده هاشمی، دیگر نامزد انتخابات، نیز وعده داده که در دولتش به هر زوج جوان «۵۰۰ میلیون تومان برای اشتغال، ازدواج و مسکن وام» خواهد داد.

او همچنین گفت: «برنامه‌ریزی کرده‌ایم که کمتر از ۴ سال تورم را تک‌رقمی کنیم.»

وب‌سایت تجارت‌نیوز نوشت که برای اجرای این وعده پنج برابر بودجه فعلی مصوب مجلس نیاز است و بانک‌ها در حال حاضر برای دادن وام ازدواج ۷۰ و ۱۰۰ میلیون تومانی فعلی نیز مشکل دارند.

این وعده های نامزدهای انتخابات در دوره‌های گذشته به پول‌پاشی تعبیر شده است.

ابراهیم رئیسی، دیگر نامزد انتخابات، نیز در اتاق بازرگانی گفته است که اقتصاد باید به «بخش خصوصی واقعی» واگذار شود.

این سخنان در حالی بیان شده که او بارها از خصوصی‌سازی در دولت های گذشته انتقاد کرده است.

موضوع وعده سعید جلیلی دیگر نامزد انتخابات برای حل مشکل مبادلات ارزی با تهاتر نیز واکنش علی لاریجانی را به دنبال داشت و او در توییتی نوشت: «اگر شما توانستید یک ماه زندگی شخصی خود را با تهاتر اداره کنید، نسخه آن را برای کشور هم بپیچید.»

علیرضا زاکانی، دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری، گفته که برخی وعده‌های نامزدهای انتخابات را قبول ندارد.

او در عین حال درباره وضعیت برجام گفته که اگر رییس جمهور شود « آمریکایی‌ها التماس می‌کنند و مجبور می‌شوند تحریم‌ها را بردارند زیرا آمریکا نیازمند بازگشت به برجام است.»

زاکانی در مصاحبه‌ای تلویزیونی هم گفت فقط دو واحد آپارتمان ۹۵ متری دارد و همسرش هم مالک یک خانه ۷۵ متری در پردیسان قم است.