وقتی سوگلی تلویزیون هم نظرسنجی‌های صداوسیما را خنده‌دار می‌داند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، صداوسیما نظرسنجی را منتشر کرد که مردم در آن به ۱۰ برنامه پرببینده تلویزیون رای داده بودند. فهرست ۱۰ برنامه برتر هم به این ترتیب بود: عصر جدید، دورهمی، تکرار خندوانه، کودک‌شو، مستند‌حیات وحش، به خانه برمی‌گردیم، سمت خدا، بچه‌محل، دستپخت و طبیب.

مصطفی داننده در ادامه نوشت :

همانطور که می‌بینید خبری از برنامه فوتبال برتر که جایگزین ۹۰ عادل فردوسی‌پور شده بود نیست. محمد حسین میثاقی مجری جویای نام این برنامه گفت‌وگویی را با روزنامه جام جم که منتسب به صداوسیماست انجام داده و در آن گفته است:« به نظر من آماری که از بیننده فوتبال برتر بود، خنده دار است. کسی که این آمار را می‌بیند می‌تواند قهقهه بزند. این زوم فقط روی فوتبال برتر است. تنها آماری که از آمار afc خنده دارتر است، همینی است که درباره فوتبال برتر پخش می‌شود. مثلا کنفدراسیون نظرسنجی می‌گذارد بهترین هافبک چپ ۲۰ سال قبل و بازیکنی از نپال، ویتنام یا بنگلادش بهترین می شود. طرف رای‌اش از سون بالاتر می رود. مگر نبود بازیکن هندوستان از ناکاتا بالا زد؟ آمار فوتبال برتر هم مثل آن نظرسنجی خنده دار است. ببخشید اعداد که دروغ نمی گویند. فیدبک برنامه در شبکه های اجتماعی مشخص است.»

جالب است سوگلی تلویزیون در مورد نظرسنجی صداوسیما اینگونه حرف می‌زند و آن را خنده‌دار می‌داند و اگر رویش می‌شد از لفظ مسخره هم استفاده می‌کرد.

واقعا وقتی کسی که صداوسیما این همه به او آنتن می‌دهد و سعی می‌کند تا به زور از میثاقی، فردوسی‌پوری جدید بسازد، نظرسنجی‌های صداوسیما را خنده‌دار می‌داند ما چه باید بگوییم؟

وقتی تلویزیون از درصد بینندگان و میزان رضایت‌شان از برنامه‌های ساخته شده حرف می‌زند، حق نداریم بخندیم و قهقه بزنیم؟

مدیران صداوسیما هنوز متوجه نشده‌اند که بخشی ازمردم مجبور هستند تلویزیون را ببیند چون گزینه‌ی دیگری ندارند. مغازه‌داری که در تمام روز در حال تماشای آی فیلم یا شبکه ورزش است، راه دیگری ندارد یا زنی که خانه‌دار است، قطعا ساعتی از روز خود را پای برنامه صداوسیما می‌گذارد.

اگر در این کشور شبکه خصوصی راه افتاده بود و آنها هم می‌توانستند در کنار تلویزیون کار کنند، آن وقت می‌شد با یک نظرسنجی بی‌طرف میزان محبوبیت صداوسیما را در بین مردم سنجید. البته که صداوسیما یک شبکه خانگی را تحمل نمی‌کند و دوست دارد با لطایف الحیل آن را به زیر مجموعه خود تبدیل کند، چه برسد به شبکه خصوصی!

جالب‌تر این است که میثاقی برای اثبات 🔸پربیننده بودن برنامه‌اش از بازخوردهایی که در فضای مجازی اتفاق‌ افتاده است، استفاده می‌کند. یعنی برای او نظرات مردم در فضای مجازی مثل اینستاگرام و توییتر واقعی‌تر از نظرسنجی صداوسیماست که کارمند آن است.

البته پخش شدن قسمت‌های جنجالی یک برنامه در فضای مجازی امر غریبی نیست. خیلی از برنامه‌های جنجالی تلویزیون بعد از اینکه در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد، مورد توجه مردم قرار گرفت و گرنه کسی در مورد آن حرف نمی‌زند.

میثاقی باید بداند که محبوبیت یعنی اینکه مردم دوشنبه‌ها را به نود بشناسند و زندگی‌شان را برای دیدن برنامه فردوسی‌پور تنظیم کنند نه تعداد بازنشرهای یک مصاحبه‌ای که بازیکن فوتبال در مورد رابطه ۷ ساله‌اش با یک دختر و بعد ازدواج حرف می‌زند.