وقتی مدیرکل هم نمی‌داند پول تئاتر کجا خرج می‌شود!

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ بسیاری از ردیف بودجه‌های مصوب فرهنگی، بین دستگاه‌ و نهادهای مختلف تقسیم می‌شود که پیگیری هزینه‌کرد آن دشوار است و چه بسا در مواردی جز آن‌چه باید، خرج شود. بودجه تئاتر کشور هم دچار چنین مشکلی است و در حالی که برای سال ۹۹، ۸۴ میلیارد تومان مصوب شده است، در بهترین شرایط، تنها ۲۴ میلیارد تومان آن به‌دست اداره‌کل هنرهای نمایشی که متولی اصلی تئاتر است، می‌رسد.


به گزارش خبرآنلاین ، قادر آشنا مدیر کل هنرهای نمایشی در گفت‌وگوی در این باره می‌گوید، در سر فصل بودجه ارائه شده از جانب وزارتخانه، این رقم درست است، اما رقمی نیست که فقط در اختیار ما قرار دهند؛ پولی که به اداره کل هنرهای نمایشی داده‌اند، حداقل ۱۸میلیارد تومان و حداکثر ۲۴ میلیارد تومان ارائه و تصویب شده است.


او در پاسخ به این پرسش که در بودجه، یک ردیفی است برای تولید تئاتر به مبلغ ۴۷ میلیارد تومان. پس این پول دست چه کسی می‌رود؟، گفت که آن ۴۷ میلیارد تومان تنها به ما اختصاص داده نمی‌شود؛ آن چیزی که برای تولید در سال ۹۹ به ما اختصاص داده شد، مبلغ ۹میلیارد و ۶۰۰میلیون تومان است. از این بودجه، مبلغ ۴میلیارد و ۶۰۰میلیون تومان را به تئاتر استان‌ها و مبلغ ۵میلیارد تومان را هم به تئاتر تهران اختصاص داده‌ایم.


آشنا در پاسخ به این پرسش که براساس ارقامی که الان مطرح شد، مبلغ ۳۷میلیارد تومان بابت تولید تئاتر باقی می‌ماند، این پول کجاست؟،‌ افزود که من تاکنون درباره موضوع بودجه، مقدار آن و نوع تخصیص آن بارها با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صحبت کرده‌ام و مصمم هستم که هم از ظرفیت‌های مجلس و هم از دیگر ظرفیت‌ها استفاده کنم تا بودجه تئاتر اصلاح شود. ولی در کل، با این مبلغی که وجود دارد، نمی‌توان کاری را انجام داد.


او در انتها نیز تاکید کرد که سوال من هم همین است که این مبلغ ۸۴ میلیارد بودجه را که دولت آورده است، کجاست؟