وقتی مدیریت حوزه علمیه خراسان تحمل نقدهای محترمانه طلاب جوان را ندارد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، خفه کردن صداهای متفاوت در حوزه علمیه خراسان سابقه ای حتی فراتر از انقلاب دارد ، علی رغم استقبالی که سایر حوزه های علمیه از فکرهای جوان و ایده های نو دارند اما همواره حوزه علمیه خراسان سد راه اندیشه های جدید بوده و همواره به انحاء مختلف سعی در سرکوب آن ها داشته است ، اگر از آن چه که در قبل از انقلاب بر سر بسیاری از روحانیون نو اندیش این حوزه گذشته بگذریم ، پس از انقلاب در چند مرحله از سوی برخی از مدیران متحجر مدارس علمیه و حتی مدیریت حوزه علمیه خراسان با فکرهای نو و اندیشه های جوان مقابله شده و در برخی موارد این تقابل ها با جنبه قهری از جمله قطع شهریه و یا احضار به دادسرای ویژه و حتی بازداشت همراه بوده است.

سوء مدیریت حوزه علمیه خراسان و تکروی ها و بی توجهی به معیشت طلاب ، هر از چندگاهی در دهه های متمادی منجر به راه افتادن گروه های اعتراضی و خودجوش از سوی طلاب جوان شده است ، چنان که در دهه هفتاد محمد حسن یادگاری اقدام به راه اندازی تجمع نمود و اکنون در دهه نود هم احمد صابری ، که هر دوی این افراد از برخورد قهری مدیریت حوزه علمیه خراسان در امان نبوده اند و این قصه هم چنان ادامه دارد…

در ادامه توجه شما را به نوشته یکی از طلاب حوزه علمیه خراسان که روایتی از آخرین مورد از این گونه سرکوب ها را به رشته تحریر در آورده است ، جلب می نماییم :

حتی طاقت نقد محترمانه را هم ندارید!

احمد صابری را از تجمع طلبه‌ها در ایام اعتراضات معیشتی شناختم.

طلبه‌هایی که باب الجواد حرم رضوی را پاتوق کردند برای حرف زدن از تنگناهای معیشتی مردم.


البته او در آن نقطه راکد نشد و حالا برای اعتراض به نحوه مدیریت و همچنین انتقاد از انتصابات در مرکزمدیریت حوزه علمیه خراسان مورد عنایت ویژه قرار گرفت و فعلا با قرار کفالت آزاد است!


دردناکتر اینکه ریاست حوزه‌های علمیه خراسان که خودش باید مفسر نظرات رهبری در اجرای عدالت و شفافیت باشد، خودش باید سامان دهنده جریانات مطالبه گر در حوزه و بین مردم باشد؛ خودش باید در صف اول مطالبه گری‌ها باشد، حالا جور دیگری نقش ایفا می‌کند!

البته آیت الله سید مصباح عاملی به عنوان رئیس حوزه‌های علمیه خراسان درباره اعتراضات، نظری شاذ دارد؛ اینکه اعتراض در فضای مجازی امن نیست و اگر هم اعتراضی دارید می‌توانید از سامانه انتقادات پیشنهادات سازمان استفاده کنید!


برای بار n ام باید بگویم که با این دست فرمان؛ نه مبارزه با فساد محقق می‌شود و نه نهی از منکر و نه امر به معروف. عدالتخواهی هم پیشکش!


آیا زمان آن نرسیده که ریاست حوزه‌های علمیه خراسان نسبت به مواضع و عملکردشان مورد نقد قرار گیرند؟ به جای پاسخ به انتقادات، راه اعتراض را سد می‌کنید؟ سنگ را می‌بندید و سگ را ول می‌کنید؟ وقتی طاقت نقد محترمانه را هم نداریم، چه امیدی به اصلاح وجود دارد؟

پ.ن: مشکلات اقتصادی شدید، طلبه ها را درگیر کرده بود. دردنامه‌ای نوشته و در شبکه‌های اجتماعی نشر داده شد تا ضرورت توجه مسئولین حوزوی به معیشت طلاب را یادآوری کند. مسئولان حوزه البته فضای مجازی را محل امنی برای مطرح کردن این انتقادها نمیدانند! مذاکرات زیادی انجام شد اما ریاست حوزه حاضر به پاسخگویی نشد؛ گفتند ما خودمان سامانه انتقادات پیشنهادات داریم. نا گفته نماند که در ابتدا نقدها بصورت خصوصی در پرتال ارسال اما بعدها در ایتا و در یک گروه طلبگی منتشر میشد. تاکید بر این بود آنچه منتشر می‌شود حتما در کانال های حوزوی منتشر باشد و نه در کانال های دیگر. به مسائل مختلفی انتقاد مطرح میشد اما وقتی به مدیریت و انتصابات اعتراض شد موضع گیری‌ و برخوردهای قهری آغاز گردید!