وقتی چاقو دسته خود را می برد!

پایگاه خبری / تحلیلی نگام – ✍️ حبیب رمضانخانی

تصاویر هجوم زائران اربعین در مرز شلمچه، همراه با شکستن موانع برای ورود به مرز عراق که با وجود اعلام و هشدارهای قبلی صورت گرفت یادآور شکستن موانع ورود به حرم در دوران ممانعت کرونایی و ناهنجاری های دیگری هست که در ادامه به آن خواهیم پرداخت؛

سال هاست گروهی در داخل کشور، با همین رویه و حرکات، تحت عنوان «نیروهای خودسر» و گاهی در تطبیق خود به نام نیروهای «آتش به اختیار» شما بخوانید خودجوش و بدون هماهنگی، سخنرانی ها بر هم زده و فیلم ها از پرده سینما پایین کشیده اند. گاهی کفن پوش با آجر و سنگ نماینده مجلسی را نواخته، زمانی بر حسب نیاز با لنگه کفشی وزیری را به استقبال رفته و در نهایت در دهه گذشته کشورهایی را با تسخیر سفارتخانه اش به راه راست هدایت کرده اند!

این حرکات و اقدامات شاید با عتاب و خطابی همراه بوده و نهایت گاهی در حد اعلام محکومیت، ولی گذشت زمان و انتصابات و برکشیدن های بعدی آن تلاشگران عرصه اغتشاش، نشان داد با تایید و همراهی برخی جریانات صورت گرفته است.

حال که همه آن گروه ها و جریانات، که زمانی نفعشان در ایجاد اختلال و مانع تراشی در کار رقیب مسلط بر دولت بود، در نظر داشته باشند امروز که خرشان از پل گذشته و بر سریر قدرت نشسته اند بایستی بیاندیشند آن همه قانون‌گریزی و آتش به اختیاری که برای منافع خود به آن دامن زدند، امروز که مبنا و الگویی برای دیگران شده و دامن خودشان را گرفته را چه کنند؟

نیروها و گروه هایی که اینک یک روز توان و انرژی خود را از طریق فضای مجازی و اعتراضات بدون مجوز با واکسیناسیون علنی کرده و روز دیگر بدون توجه به محدودیت ها و موانع، آنگونه در محیط بسته عزاداری و رسما به مسئولان دهن کجی می کنند. آن میدان دادن ها و رفتارهای فراتر از قانون حالا الگوی مردمی شده که امروز خروجی آن را اینگونه در مرز شلمچه می بینیم که مقابل نیروهای امنیتی ایستاده و با هنجارشکنی جنجال به پا می کنند.

حال این رفتارها که امروز اخلالی در کار دولت جدید هست، صدای موافقان دیروز را در آورده و جناب علم الهدی را بر عتاب مخالفان واکسیناسیون وادار کرده و مجری شبکه افق را به شدیدترین موضع گیری در مقابل هجوم برندگان به مرز وا می دارد.

از طرفی مدارای نیروهای امنیتی با این جماعت باعث واکنش مردم شده که چرا به وقت تقاضای ورود بانوان به ورزشگاه یا اعتراض ساده به وضعیت شغلی چند کارگر آنگونه برخورد شده، ولی با این هنجار شکنان دیروز و امروز برخورد قاطعی نمی شود؟

در طول تاریخ یکی از عوامل گسست حکومت ها، آرامش طولانی مدت نیروهای نظامی بود که از بابت آن روحیه جنگندگی خود را از دست داده و درگیر زندگی و تجملات می شدند. حال این نیروها نیز لابد به تجربه تاریخ دریافته اند که برای حفظ آمادگی و توان بدنی خود بایستی روحیه تهاجمی خود را حفظ کنند تا همیشه آماده ایفای نقش باشند! در نتیجه اگر دیروز در دولت رقیب موانع را شکسته و وارد حرم شدند و صدایی درنیامد، الان بایستی آقایان مستحضر باشند که آن رفتار های خودسرانه مخصوصا در مناسک و مسایل مذهبی الگوی مردم شده و بدینسان چاقو دارد دسته خود را می برد و تا این جماعت یاغی تر نشده اند، بایستی چاره ای اندیشیده شود!