وقت دیپلماسی رو به اتمام است!

پایگاه خبری / تحلیلی نگام – ✍️سارا معصومی

ایران و ۱+۴ نشست مشترکی در نیویورک نخواهند داشت (تا این لحظه طبق سخنان بورل و خطیب‌زاده).

شنیده‌های من حاکی از آن است که تروئیکای اروپایی برای برگزاری این نشست تلاش بسیار کردند اما تهران با قطعی کردن اصل و زمان این دیدار مخالفت کرده‌است.

در حال حاضر اصلی‌ترین مساله ایران با غرب در حوزه سیاست خارجی رفع تحریم است که آن‌هم با احیای برجام گره خورده‌است.
ایران و ایالات متحده از مرحله زورآزمایی و به رخ کشیدن کارت‌های امتیاز در دست عبور کرده‌اند.

قدرت ایران نه در غنی‌سازی ۶۰% و نه در افزایش ذخیره مواد است بلکه در مقاومت مردم در برابر تحریم است. انچه سیاست فشار حداکثری آمریکا را شکست داد همین تاب‌آوری مردم بود.ریسمانی که اکنون تا پاره‌شدن فاصله‌ای ندارد.

در ایران برخلاف ادعاهای مطرح شده هم تصمیم درباره اصل مذاکره گرفته هم تیم مذاکره‌کننده مشخص شده‌است. ایران در نتیجه ۶ دور مذاکره در وین نیک می داند که نهایت آنچه می‌تواند از طرف مقابل بگیرد چیست و طرف مقابل هم می‌داند ایران حاضر به برداشتن چه گام‌هایی است.

طولانی‌تر شدن روند آغاز مذاکره در وین( ۳ ماه از آخرین دور گذشت) از این نقطه به بعد تنها و تنها به ضرر ایران است. شمارش معکوس آغاز شده و حتی صدای روس‌ها نیز در انتقاد از تعلل در تهران از پشت پرده در صحنه عمومی به گوش می‌رسد.(مسکو‌ خواهان ازسرگیری مذاکرات از نقطه متوقف شده‌است)

آغاز روند گفت و گو به معنای اجباری بودن توافق در همان دور نخست نیست بلکه می تواند برجام را حتی شده یک قدم از لبه پرتگاه دور کرده و صدای تلاش دولتمردان جدید در ایران برای حل بحران از طریق دیپلماسی را به گوش افکار عمومی برساند.