وقت های اضافه مانده، برای ترامپ کری نخوانید…. / یادداشت

✍️ حبیب رمضانخانی

دو روز پیش که شهرآورد پایتخت تا دقایق پایانی با برد تیم مورد علاقه ام در جریان بود، نهایت در ثانیه های پایانی با گل دوم حریف، بازی مساوی خاتمه یافت. در کلیپی یکی از طرفدارن پرسپولیس در حالی که دقایق پایانی بازی را با لایو اینستاگرامی از صفحه تلویزیون به تصویر می کشید با گل دقایق پایانی بدجوری تو ذوقش خورد و سوژه فضای مجازی شد.

در برهه کنونی در بحث سیاسی و بین المللی دقیقا حاکمیت در حال تکرار همان موضع طرفدار پرسپولیس است. با این تفاوت که آن تبعاتی نداشت و نهایت تساوی سهم هر یک بود، اما اینجا دو سر باخت برای ما خواهد بود.

در حالی که یک هفته تا موعد اتمام دوران ترامپ باقی است، مسئولین ما و از جمله سخنگوی وزارت خارجه با ادبیات خاصی نسبت به ترامپ و پمپئو موضع گیری می کنند و ته آن می گویند، خوش گلدی، خلاص!

در اینکه ترامپ و دولت او بعد از اتفاقات کنگره و تهدید استیضاح در استیصال هستند، شکی نیست. ولی می دانیم ترامپ فعلا تا یک هفته دیگر در سمت خود باقی است و تمام اختیارات سابق را در دست دارد. همچنان خطر حمله به تاسیسات هسته ای ایران، برای تکمیل کردن امتداد غافلگیری های او وجود دارد. همچنان خبرهای ناامیدکننده برای ما و تلاش های مضاعف دشمنان منطقه ای ایران در جریان است.

شاید در عالم سیاست متغیرهای زیادی بایستی بررسی و بتوان در مورد مسائلی چون اقدام نظامی نظر داد. شاید حتی از نظر کارشناسان و اهل فن جنگ و درگیری در این برهه امکان نداشته و صرفا تهدید و ایجاد ترس باشد. ولی حداقل به دو دلیل باید از این نوع تهدیدات و ادبیات دوری کرد:

۱.ما با فردی در راس حاکمیت آمریکا مواجه هستیم که بیشتر وعده های خود را عملی کرده، چیزی برای از دست دادن ندارد و اتفاقا به دنبال انتقام از رقیب و بستن راه های موفقیت های آتی اوست.

۲. مردم ایران که امروز از بحث الودگی، قطعی برق و کرونا روزهای سختی را تجربه می کنند، با این اخبار و افکار نگرانشان شده و در بحث فرآیندهای مالی و بازارهای اقتصادی داخلی بیش از پیش بی ثباتی را موجب می شویم.

پس عقل سلیم حکم می کند، تا زمانی که قطعی چیزی به اثبات نرسیده و تمام نشده، برای آن شاخ و شانه نکشیم و فخر نفروشیم. الان ترامپ در حال گذراندن وقت های اضافه بازی است و برای جبران و گرفتن امتیاز دست به هر کاری می زند، پس خواهش میکنم بسان دو ماه گذشته، آن دوراندیشی و پیغام و پسغام را فعلا انجام و شادی برد کذایی خود را به بعد از زدن صوت موکول کنید!

✍️ دیدگاه شما 🙏