ولکان بوزکر، رئیس هفتاد و پنجمین مجمع عمومی سازمان ملل آغاز به کار کرد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام بوزکر، به‌ عنوان رئیس دوره‌ای هفتاد و پنجمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد، کار خود را آغاز کرد

ولکان بوزکر، طی مراسمی در مقر اصلی سازمان ملل متحد، این مسئولیت را از تیجانی محمد بنده، رئیس هفتاد و چهارمین مجمع عمومی سازمان ملل تحویل گرفت.

بوزکر اولین کسی است که از ترکیه به عنوان رئیس مجمع عمومی سازمان ملل انتخاب شده و تا سپتامبر سال ۲۰۲۱ این مسئولیت را برعهده خواهد داشت.

مدیریت جلسات مجمع و تنظیم عملکرد آن از جمله وظایف رئیس مجمع عمومی سازمان ملل به شمار می‌رود. مجمع عمومی همچنین هر ساله بودجه سازمان ملل را تعیین و کنترل می کند.

جلسات مجمع عمومی که همه ساله در ماه سپتامبر با شرکت رهبران جهان در مقر سازمان ملل متحد برگزار می‌شود، امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا به ‌صورت آنلاین برگزار خواهد شد. سران کشورها از طریق پیام ویدئویی در نشست‌هایی که از ۲۲ سپتامبر آغاز می‌شود، شرکت می‌کنند.

گفتنی است رای‌گیری انتخاب رئیس مجمع عمومی سازمان ملل ۱۷ ژوئن ۲۰۲۰ با شرکت ۱۹۲ کشور از کل ۱۹۳ عضو این سازمان از ساعت ۰۹:۰۰ تا ۱۳:۰۰ به وقت محلی آمریکا در مقر مجمع برگزار شد.

ولکان بوزکر، وزیر پیشین امور اتحادیه اروپا و مذاکره‌کننده ارشد ترکیه که تنها نامزد این رای‌گیری بود، با کسب آرای موافق از ۱۷۸ کشور به عنوان رئیس هفتاد و پنجمین مجمع عمومی این سازمان انتخاب شد. درحالی که ۳ رای باطل اعلام شد، ۱۱ کشور نیز رای ممتنع دادند.