وکیل اسماعیل بخشی: قرار جدیدی به موکلم ابلاغ نشده و بازداشت غیرقانونی است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام – وکیل اسماعیل بخشی: قرار جدیدی به موکلم ابلاغ نشده و بازداشت غیرقانونی است

وکلای اسماعیل بخشی و سپیده قلیان اعلام کرده‌اند علیرغم پایان قرار بازداشت دو ماهه، این دو فعال سیاسی بدون ابلاغ تمدید قرار بازداشت در زندان به سر می‌برند.

فرزانه زیلابی، وکیل اسماعیل بخشی در یادداشتی نوشت مقامات قضایی و امنیتی از یک سو به خانواده و وکلای پرونده «توصیه» کرده‌اند از رسانه‌ای کردن پرونده خودداری کنند و از طرفی در سکوت خبری بدون تمدید و ابلاغ قرار، موکلش را در حبس غیرقانونی نگه داشته‌اند.

اسماعیل بخشی فعال کارگری و سپیده قلیان فعال مدنی در پی‌ افشای شکنجه شدنشان در بازداشتگاه وزارت اطلاعات ، اوایل بهمن ۹۷ مجددا توسط اداره اطلاعات اهواز بازداشت شدند.

فرزانه زیلابی، در آغاز چهارمین ماه بازداشت موکلش گفت قرار بازداشت اسماعیل بخشی در اول فروردین ۹۸ به پایان رسیده است و از آن زمان به طور غیرقانونی محبوس است.

خانم زیلابی اعلام کرده پس از پایان بازداشت اولیه تا کنون قرار جدیدی به اسماعیل بخشی یا وکیلش ابلاغ نشده است. سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه روز ۱۹ فروردین به نقل از وکیل آقای بخشی نوشت: « قرار بازداشت وی در تاریخ یکم فروردین ماه به پایان رسیده و برخلاف ماده ۲۴۲ قانون آیین دادرسی کیفری، تمدید قرار بازداشت به موکل ابلاغ نشده و اساسا هیچ گونه تمدید قرار به زندان واصل نشده است و به طور قطع و مسلم در حبس غیرقانونی به سر می‌برد.»

بر اساس ماده ۲۴۲ قانون آیین دادرسی کیفری، اگر علل موجهی برای بقای قرار وجود داشته باشد، با ذکر علل مزبور، قرار ابقاء و مراتب به متهم ابلاغ می‌شود و متهم می‌تواند از این تصمیم ظرف ده روز از تاریخ ابلاغ به دادگاه صالح اعتراض کند. خانم زیلابی همچنین نوشته مقامات قضایی و امنیتی از سویی خانواده موکل و وکلای پرونده را به رسانه ای نکردن توصیه می‌کنند و از سویی دیگر در یک سکوت خبری بدون تمدید و ابلاغ قرار اسماعیل بخشی را در حصر غیرقانونی نگه داشته‌اند.

اسماعیل بخشی هم اینک در زندان شیبان نگهداری می شود و سپیده قلیان نیز به زندان سپیدار اهواز منتقل شده است. جمال حیدری وکیل سپیده قلیان  نیز در گفتگویی با خبرگزاری انصاف نیوز گفت قرار بازداشت موکلش پایان اسفند به پایان رسیده و او به صورت غیرقانونی در بازداشت به سر می‌برد: «نکته‌ی مهم در این خصوص از نظر من بلاتکلیفی موکل و بازداشت غیرقانونی اوست که در این مدت بدون هیچ حکمی در بازداشت بسر برده وبا پایان مدت قرار بازداشت موقت، هیچ مرجعی مسوول رسیدگی به پرونده نیست و نگهداری موکل بدون قرار بازداشت از طرف مرجع صالح ، خلاف قانون است که خواستار آزادی ایشان هستم.»

فرزانه زیلابی پیش از این در اواخر اسفند از پیشنهاد احاله پرونده اسماعیل بخشی، سپیده قلیان و علی نجاتی به تهران خبر داد. اینک جمال حیدری، وکیل سپیده قلیان اعلام کرده دیوان عالی کشور پیشنهاد دادستانی کل را پذیرفته و پرونده به دادسرای شهید مقدس تهران ارجاع شده است.

اسماعیل بخشی نماینده کارگران معترض هفت تپه و سپیده قلیان شهروند خبرنگار حاضر در این تجمعات ۲۷ آبان ماه بازداشت و پس از حدود یک ماه با قرار وثیقه آزاد شدند. آنها پس از آزادی اعلام کردند در طول یک ماه بازداشت شدیدا شکنجه شده‌اند و تحت شکنجه‌‌های جسمی و روحی مجبور شده اند علیه خودشان اعتراف کنند و اتهامات و جرائم غیرواقعی را به عهده بگیرند. اسماعیل بخشی در نامه‌ای به وزیر اطلاعات، با تشریح شکنجه‌هایی که در دوران بازداشت تحمل کرده، وزیر اطلاعات را در این باره به مناظره طلبید. وزارت اطلاعات در مقابل این افشاگری‌ها، اعترافات اجباری آنان را از تلویزیون دولتی ایران پخش کرد، انتشار اعترافات اجباری بازداشت شدگان هفت‌تپه، علاوه بر تایید روایت آنان از شکنجه، با واکنش‌های اعتراضی و انتقادی روبرو شد.

کمی پس از انتشار اعترافات اجباری، ماموران وزارت اطلاعات مجددا اسماعیل بخشی و سپیده قلیان را با اتهاماتی نامشخص بازداشت کرد. با پایان بازجویی‌ها، اسماعیل بخشی به زندان شیبان اهواز و سپیده قلیان به زندان سپیدار اهواز انتقال یافت. در شرایطی که وکلا و خانواده این زندانیان منتظر آزادی آنان با قرار وثیقه بودند، مشخص دستگاه امنیتی-قضایی پرونده آنان را به تهران ارجاع داده است.