وکیل افشین سهراب‌زاده: به‌دنبال اخذ پناهندگی برای موکلم هستم/ او روز گذشته آزاد شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ افشین سهراب زاده، پناهنده ایرانی که در خطر بازگردانده شدن به ایران بود، آزاد شد اما بنا به گفته همسرش به او حکم «ترک خاک» داده‌اند.

فرشته تاج‌میری، همسر افشین سهراب‌زاده، دوشنبه شب اعلام کرد آقای سهراب‌زاده از کمپ دیپورت (محل نگه‌داری افراد پیش از بازگردانده‌شدن اجباری) آزاد شده است اما هم‌زمان به او «حکم ترک خاک ترکیه» داده‌ شده است. تاج میری گفت با کمک وکیل در حال پیگیری وضعیت پناهندگی آقای سهراب‌زاده از طریق کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل هستند.

افشین سهراب‌زاده، پناهنده کرد ایرانی، روز شانزدهم فروردین (پنجم آوریل) امسال پس از رجوع به اداره مهاجرت شهر اسکی شهیر، توسط مأموران اداره مهاجرت بازداشت و پس از به کمپ بازگشت اجباری (دیپورت) GGM شهر کایسری منتقل‌ شده است.

محمود کاچان، وکیل پرونده آقای سهراب‌زاده، همزمان با دستگیری او گفته‌ بود: « در تاریخ هفتم آوریل حکم دیپورت سهراب‌زاده به او ابلاغ‌شده و ما پیگیر پرونده هستیم تا به‌زودی بتوانیم او را از کمپ و خطر دیپورت نجات دهیم.»

بنا بر اعلام وکیل سهراب زاده اتهام موکل او «اقدام علیه امنیت ملی» عنوان‌ شده است، اما پایه و اساسی ندارد. موکل او کسی است که کمیساریای عالی پناهندگان او را به‌عنوان پناهنده پذیرفته است و دیپورت او به ایران، با کنوانسیون ۱۹۵۱ سازمان ملل متحد در مورد پناهندگان مغایرت دارد.

طبق ماده ۵۵ قانون خارجیان و حفاظت بین‌الملل در ترکیه افرادی که در صورت برگردانده شدن اجباری در معرض «مجازات اعدام، شکنجه و یا مجازات غیرانسانی یا تحقیرآمیز» روبرو خواهد شد، دیپورت نخواهند شد. ترکیه جزو اولین امضاکنندگان کنوانسیون ۱۹۵۱ ژنو در ارتباط با پناه‌جویان و پروتکل الحاقی آن در سال ۱۹۶۷ است.