وکیل سابق نجفی: قتل کار او نیست؛ وکیل فعلی: قتل غیر عمد بود

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، وکیل سابق محمدعلی نجفی که به قتل همسرش میترا استاد متهم شده است می‌گوید او مرتکب این قتل نشده و ابهامات زیادی در این رابطه وجود دارد. وکیل فعلی او نیز بر وجود ابهامات تاکید می‌کند ولی از قتل غیر عمد می‌گوید.

به گزارش دویچه وله فارسی، محمود علیزاده، وکیل سابق محمدعلی نجفی، روز دوشنبه ۲۸ مرداد (۱۹ اوت) در گفت‌وگو با روزنامه رسالت به ابهاماتی در این پرونده اشاره کرده که باعث جنجال دوباره بر سر یکی از جنجالی‌ترین پرونده‌های قتل در ایران شده است؛ قتل میترا استاد همسر سابق محمدعلی نجفی، شهردار سابق تهران و از چهره‌های شناخته شده اصلاح‌طلبان. او مدعی شده است که محمدعلی نجفی مرتکب قتل نشده است.

وکیل سابق آقای نجفی به رسالت گفته است: «من به این جمع‌بندی رسیدم و روز اول هم به خود آقا نجفی گفتم که شما مرتکب قتل نشدید چرا این قتل را به عهده گرفتید؟ ایشان محکم می‌گفت من مرتکب شدم.» محمود علیزاده وکیل برکنار شده آقای نجفی است که از قول کارشناس اسلحه می‌گوید: «۹ گلوله شلیک شده است که این ۹ گلوله از دو اسلحه باید باشد و ۴ پوکه نیست. به آقای نجفی میگوییم این چیست؟ میگوید نمی‌دانم. میگوییم اسلحه شما ۷۶۵ بوده است. این اسلحه ۹ میلی‌متری را قاچاقی خریدید؟ میگویم مگر میشود اسلحه ۷۶۵ تبدیل به ۹ میلی متری شود؟ ابهامات خیلی زیادی وجود دارد.»

سلاح متعلق نجفی بود یا نبود؟
رسالت از محمود علیزاده می‌پرسد: «یعنی خانم استاد با سلاحی به قتل رسیده که سلاح آقای نجفی نیست؟» و او پاسخ می‌دهد: «بله. دقیقاً. سلاح آقای نجفی سلاحی است که مجوز آن را دارد. از سازمان قضایی نیروهای مسلح از زمانی که سازمان برنامه بوده تحویل گرفته و کلت ۷۶۵ است.»

هم‌زمان  حمیدرضا گودرزی، وکیل مدافع فعلی محمدعلی نجفی به ایسنا گفته است: «نقایص مطرح‌شده در پرونده قتل میترا استاد ارتباط قطعی با وجود ضارب یا فرد دیگری در محل حادثه ندارد و دکتر نجفی به صراحت و با صداقت توضیح داد که گلوله‌ها چطور شلیک شده و ما دنبال روشن‌شدن نواقص پرونده هستیم.»

محمدعلی نجفی از همان ابتدا پذیرفته بود که به همسرش شلیک کرده ولی این را هم گفته بود که این کار به شکل «غیرارادی» اتفاق افتاده است.  وکیل او حمیدرضا گودرزی نیز بر این مسئله صحه می‌گذارد که «تیم بررسی صحنه جرم گفته هفت «محل» برخورد گلوله وجود دارد» ولی توجه می‌دهد که: «این مسئله با شلیک متفاوت است و جای برخورد دو گلوله هم در دست و قفسه سینه وجود دارد. با این دو محل اصابت گلوله و هفت‌تای دیگر که تیم دیده ‌است، جمعا محل اصابت ۹ گلوله وجود دارد و باید تحلیل شود جای این گلوله‌ها چطور به وجود آمده ‌است؟»

فرضیه ضارب دوم

بنا بر استدلال وکیل آقای نجفی اگر گلوله‌ها کمانه کرده‌ باشند و «کارشناسان اسلحه دلایل علمی‌اش را ارائه دهند و تجزیه و تحلیل کنند تا رفع نقص شود» آنگاه بحث حضور فرد دیگری در صحنه قتل بی‌مورد است،  «اما چنانچه کارشناسان اسلحه با مشاهده محل‌های اصابت به این نتیجه برسند که بیش از پنج گلوله شلیک شده طبیعتا احتمالاتی که گفتیم مطرح خواهند بود» و اگر تحلیل کارشناسان نشان دهد که تعداد گلوله‌ها بیشتر است آنگاه «احتمالات دیگری از جمله فرضیه ضارب دوم مطرح» می‌شود.

به گفته وکیل محمدعلی نجفی نواقص دیگری هم  در پرونده وجود دارد: «ازجمله این که تیم بررسی صحنه جرم  گفته گلوله‌ به پشت دست مرحومه اصابت کرده و از کف دست خارج شده اما پزشکی قانونی گفته به کف دست برخورد کرده و از پشت خارج شده‌است.» هم‌چنین آثاری که حاکی از وجود درگیری در صحنه قتل بوده است.

حمیدرضا گودرزی در واکنش به این ابهام که احتمالا پای فرد دیگری نیز در میان است می‌گوید: «اگر منظور ما حضور فرد دیگری در محل بود، حتی اگر دکتر نجفی بیان نمی‌کرد من به‌عنوان وکیل او صراحتا این موضوع را مطرح می‌کردم. من سال‌ها قاضی بودم و این شجاعت را دارم که واضح درباره چنین مسئله‌ای صحبت کنم.»

وکیل مدافع محمدعلی نجفی به دادنامه صادر شده مبنی بر «قتل شبه‌عمد» و صدور مجازات قصاص برای او اعتراض کرده است. او گفته است: «اساسی‌ترین اعتراض ما موضوع شبه عمد دانستن قتل است و آقای نجفی مرتکب قتل عمد نشده است.»

روز چهارشنبه ۲۳ مرداد (۱۴ اوت) خبرگزاری‌ها از انصراف برادر میترا استاد از از قصاص محمدعلی نجفی و بخشش او خبر دادند. وکلای اولیای دم نیز این خبر را تأیید کردند. شهردار اسبق تهران که متهم به قتل همسر دوم خود میترا استاد بود، از سوی دادگاه به قصاص محکوم شده بود.

محمد علی نجفی هفتم خرداد ماه گذشته همسر دوم خود میترا استاد را با شلیک گلوله به قتل رساند. در مردادماه امسال سخنگوی قوه قضائیه ایران اعلام کرد که آقای نجفی به دو سال حبس به جرم حمل غیرمجاز سلاح و “قصاص نفس” به جرم قتل میترا استاد محکوم شده است.

محمدعلی نجفی، از اعضای حزب کارگزاران سازندگی، در سه دهه گذشته مقام‌های مختلفی را در جمهوری اسلامی از جمله در سمت‌های وزیر علوم، وزیر آموزش و پرورش، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه و رئیس سازمان میراث فرهنگی برعهده داشته و آخرین سمت او شهرداری تهران بود.

بخشش او از سوی اولیای دم با واکنش‌های بسیار متفاوتی در شبکه‌های اجتماعی روبرو شد. برخی آنرا پرهیز از خشونت دانستند و برخی نوشتند که قربانیان قوانین قصاص فقرا هستند که “اعدام می‌شوند اما اغنیایی مانند محمد نجفی” از این حکم “می‌گریزند”.