ویروس کرونا؛ مرگ قریب به ۱۳ هزار نفر در سراسر جهان

پایگاه خبری / تحلیلی نگامموارد ابتلا و مرگ به ویروس کرونا لحظه به لحظه در سراسر جهان در حال افزایش است.

موارد ابتلا و مرگ به ویروس کرونا لحظه به لحظه در سراسر جهان در حال افزایش است و براساس گزارشهای موجود تا لحظه نگارش این خبر در سراسر جهان  نزدیک به ۳۱۵ هزار نفر مبتلا شده و بیش از ۱۳ هزار نفر فوت کرده اند.

در ایران براساس اخبار رسمی تاکنون هزار و 433 نفر بر اثر بیماری همه گیر ویروس کرونا جان خود را از دست داده اند. محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در واکنش به رد شدن درخواست ایران برای رفع تحریمها از سوی آمریکا مدعی شد: «دولت آمریکا با خوشحالی به کشتن شهروندان ایرانی در نوروز -آغاز سال نو ما- افتخار می‌کند. کاخ سفید با بی‌اعتنایی محض به جان انسان‌ها، کارزار فشار حداکثری خود [علیه ایران] را به سطح جدیدی از رفتارهای غیرانسانی رسانده است.»

در ایتالیا که هم اینک بیشتر از هر کشور دیگری تحت تأثیر نوع جدید کرونا ویروس در اروپا قرار دارد، تعداد کشته شدگان با ثبت 627 مرگ در یک روز به ۴۳۲۲ نفر افزایش یافت. مطبوعات ایتالیا خبر می دهند که دولت رم در حال انجام بحث در مورد اقداماتی است که تردد در خیابانها را بیش از پیش محدودتر می کند. قرار است که سربازان در مراکز شهرها مستقر شوند و مانع تردد مردم در خیابان ها به غیر از موارد ضروری شوند.

در اسپانیا تعداد تلفات با مرگ ۲۳۵ نفر در ۲۴ ساعت گذشته به ۱۰۰۲ نفر افزایش یافته است. تعداد مبتلایان نیز به ۱۹ هزار و ۹۸۰ نفر افزایش یافته است.

جروم سالومون، رئیس سازمان خدمات بهداشتی درمانی فرانسه در یک نشست خبری اعلام کرد: شمار قربانیان ویروس کرونا در کشورمان در ۲۴ ساعت اخیر با مرگ ۷۸ تن دیگر به ۴۵۰ نفر رسیده است.

وی در ادامه اظهار داشت: «تعداد افراد آلوده به این ویروس نیز ۱۶۱۷ نفر افزایش یافته به ۱۲ هزار و ۶۱۲ نفر رسیده است. همچنین ۱۲۹۷ نفر از مبتلایان به کرونا نیز در بخش مراقیت‌های ویژه بستری هستند. این ویروس به‌رغم تدابیر شدید پیش‌گیرانه ما به سراسر کشور سرایت کرده است». از سوی دیگر خبر میرسد که حضور در خیابانها از ساعت ۲۰ به وقت محلی، از دیروز درشهر نیس فرانسه ممنوع شده است.

در بلژیک که تعداد مبتلایان به ۲ هزار و ۲۵۷ مورد افزایش یافته و مرزها برای سفرهای غیر ضروری بسته شده است. این در حالی است که ۱۰،۰۰۰ نیروی پلیس مأموریت دارند که بر وضعیت تردد عمومی نظارت کنند.

به دنبال مشاهده شدن ویروس کرونا در یکی از نمایندگان حزب مردم در اطریش گفته می شود که Kovid-19  به پارلمان این کشور سرایت کرده است. ممنوعیت عبور و مرور در این کشور تا ۱۳ آوریل تمدید شده و تعداد موارد ابتلا به ۲ هزار و ۳۸۸ مورد افزایش یافته است.

در انگلستان که تاکنون شاهد 184 فوتی از ویروس کرونا بوده، تصمیم گرفته شده تا در محدوده آلودگی با ویروس، رستوران ها ، کافه ها ، کافه ها ، سینما ها و سالن های سینما از شب گذشته بسته شود. دولت انگلیس که در ابتدا به دنبال استراتژی عجیب انتشار آزاد ویروس و کسب مصونیت طبیعی از سوی حداقل ۶۰ درصد از مردم بود ، پس از روبرو شدن با انتقادات وسیعی که تعداد تلفات را در این شرایط  مابین ۲۵۰ هزار الی ۳۰۰ هزار نفر می دانست از برنامه حیرت آور خود عقب نشینی کرد. در همین رابطه بوریس جانسون٬‌ نخست وزیر انگلستان در یک کنفرانس مطبوعاتی با اعلام این تصمیم اظهار داشت:‌ همه با هم برای غلبه بر این ویروس تلاش خواهیم کرد. از مردم هم می خواهم که با ماندن در خانه هایشان برای سلامتی جامعه کمک کنند.

شورای فدرال سوئیس اعلام کرد که تلفات ویروس کرونا در این کشور به ۵۱ نفر رسیده است.این کشور مبلغی در حدود 32 میلیارد فرانک سوئیس برای حمایت از شرکت ها و کسانی که تحت تاثیر ویروس قرار گرفته اند اختصاص داد. تعداد موارد ابتلا در حال حاضر در کشور به ۴ هزار و ۸۴۰ نفر افزایش یافته است.

 اندرو کوئومو، فرماندار ایالت نیویورک طی نشست خبری دستور داد مغازه‌ها در این ایالت به غیر از داروخانه ها و فروشگاه های مواد غذایی تعطیل شود. کوئومو همچنین از مردم خواست تا مجبور نشوند از خانه‌های خود بیرون نروند. وی در ادامه گفت برگزاری تمامی نشست و کنفرانس‌ها نیز ممنوع اعلام شده است. فرماندار ایالت نیویورک با اشاره به اهمیت دستگاه‌های تنفس مصنوعی اظهار داشت جراحی های غیر اضطراری نیز به حالت تعلیق در خواهد آمد. این فرماندار با بیان اینکه حتی به کارمندان بازنشسته بهداشتی نیز نیاز دارند، از صاحبان خانه خواست مستاجرانی که به مدت ۹۰ روز قادر به پرداخت کرایه خود نشده‌اند را از خانه خارج نکنند.

بر اساس آخرین آمار، شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا در آمریکا به ۱۴ هزار و ۲۵۰ نفر و قربانیان بیماری در این کشور نیز به ۲۰۵ تن رسیده است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا امروز جمعه طی نشست خبری همراه با تیمی از نیروی مقابله با ویروس کرونا در کاخ سفید اعلام کرد که مرزهای این کشور با مکزیک به منظور مقابله با شیوع ویروس کرونا بسته شده است. وی خاطرنشان کرد که هفته گذشته نیز مرز آمریکا با کانادا بسته شد، گفت: با مکزیک نیز در این زمینه همکاری می کنیم.  ترامپ در این نشست با بیان اینکه مرزهای دو کشور را برای عبور و مرور غیرضروری می بندند، تصریح کرد: مکزیک برای حفظ مرزهای جنوبی ما اقداماتی انجام می دهد و پروازهای با کشورهای اروپایی را به حالت تعلیق درآورد.  مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز اعلام کرد که مرزهای مشترک این کشور با مکزیک برای عبور و مرور غیرضروری بسته‌ شده است.

آنا برنابیچ، نخست وزیر صربستان طی نشست خبری از فوت اولین شهروند این کشور به علت ابتلا به کرونا ویروس (کووید-۱۹) خبر داد. وی در این نشست با بیان اینکه کروناویروس در سراسر این کشور شیوع یافته است اظهار داشت: شمار مبتلایان به ویروس کرونا با افزایش ۱۷ مورد به ۱۳۵ نفر رسیده است که وضعیت هشت نفر از آنان وخیم است. نخست وزیر صربستان همچنین تاکید کرد: علاوه بر مقررات منع رفت و آمد در خلال ساعات‌های ۲۰.۰۰ الی ۰۵.۰۰ از فردا حمل و نقل عمومی نیز متوقف خواهد شد.

تعداد افرادی که در کره جنوبی به دلیل نوع جدید کرونا ویروس (Kovid-19) جان خود را از دست دادند، با 6 نفر افزایش به ۱۰۰ نفررسیده است.

در روسیه نوع جدید کروناویروس (کووید -۱۹) در ۵۴ نفر دیگر مشاهده شد و به این ترتیب تعداد کل موارد به ۲۵۳ مورد افزایش یافت. در این کشور تاکنون یک نفر در اثر ابتلا به این ویروس مرده است.

اولین مورد مرگ ناشی از کرونا در اسرائیل ثبت شد. فرد متوفی ۸۸ ساله بوده است.

برای اولین بار، ۲ نفر در امارات متحده عربی به علت ابتلا به نوع جدید کرونا ویروس جان خود را از دست دادند.

 دولت اردن اعلام کرد در چهارچوب تدابیر بهداشتی برای ‍پیشگیری از شیوع ویروس کرونا جدید (کووید ـ۱۹) مقررات منع تردد تا اطلاع ثانوی از فردا در سراسر کشور برقرار خواهد بود. این تصمیم شامل نهادهای دولتی که خدمات الزامی به مردم ارائه می کنند، نمی شود. متخلفان به یک سال حبس محکوم می شوند. وزارت بهداشت اردن دیروز اعلام کرده بود که شمار مبتلایان به ویروس کرونا در این کشور به ۶۹ نفر رسیده است.

قیص سعید ، رئیس جمهور تونس ، اعلام کرد که قرنطینه به عنوان بخشی از اقدامات پیشگیرانه علیه ایپدیمی کرونا ویروس در سراسر کشور اجرا خواهد شد. ۵۴ مبتلا در این کشور وجود دارند.

در کشور آفریقایی گابن ، اولین مرگ در اثر نوع جدید کرونا ویروس گزارش شده است. مدارس این کشور تعطیل شده اند و تجمع بیش از ۳۰ نفر ممنوع شده است.

تعداد موارد کووید -۱۹ در کشورتوگو افزایش یافته و از ۱ یک مورد به ۹ مورد رسیده است.

در بورکینا فاسو تعداد موارد ابتلا به ۴۰ مورد رسیده است. یک نفر نیز در این کشور جان باخته است.

تقریباً ۹۰۰ مورد  بتلا به کروناویروس ، در کشورهای جمهوری آفریقای جنوبی و مراکش  و به ویژه مصر مشاهده شده است. در این کشورها در مجموع 23 نفر از ویروس کرونا درگذشته اند.