وین و انتخابات ۱۴۰۰

✍️حسین فرزین

مخالفان داخلی مذاکرات وین و لغو تحریم های کمر شکن جهانی که جان مردم را به لبشان رسانده و مخالفان خارجی این مذاکرات که در راس آنها اسرائیل قرار دارد، از هیچ اقدام و توطئه و دروغ و تزویری در این روزها کوتاهی نمی کنند.

در ایران صدا و سیما توپخانه این مخالفت شده و در منطقه اسرائیل سرگرم اقداماتی نظیر ترتیب دادن شلیک موشک به سمت یک منطقه نظامی- موشکی خود و بلافاصله متهم کردن سوریه و در واقع “ایران” به این موشک پرانی و سینه زنی برخی رسانه های داخلی مخالف لغو تحریم ها برای این موشک پرانی.

روز گذشته با هدف تحمیل شرایط نظامی و اقدام متقابل به ایران، یک نفتکش ایرانی نزدیک آبهای سوریه هدف موشک قرار گرفته و آتش گرفت.

مرگ ناگهانی سردار حجاری، قائم مقام فرمانده سپاه قدس که شواهد حکایت از ترور او دارد و انتقال سردار حق‌بین از سوریه به تهران و جان باختنش در بیمارستان که در هر دو مورد اخبار دروغ منتشر کردند تا واقعیت را نگویند و … از سلسله اقدامات همین روزهای اسرائیل با هدف فلج کردن و بر هم زدن مذاکرات وین است.

هر چه به امکان تفاهم بر سر بازگشت امریکا به برجام و لغو تحریم ها نزدیک تر می شویم این توطئه ها و کارشکنی ها بیشتر می شود.

روزهای بسیار سختی طی می شود. در تهران، تیم مذاکرات از وین بازگشته در نشست با رهبر و روحانی و ظریف و کسان دیگری در بیت رهبری در حال بررسی جزئیات نتایجی است که تاکنون بدست آمده است..

نشستی که کمتر از نشست وین نفسگیر نیست!

آنها باید بزودی به وین بازگردند و کار را دنبال کنند.

روسیه و چین کمتر از امریکا و بقیه طرف های اروپائی منتظر و حتی نگران نتایج این نشست در تهران نیستند. تفاهمی که این روزها در تهران بدست می آید، دستور کار تیم مذاکره پس از بازگشت به وین است.

انتخابات ۱۴۰۰ و ترس از شرکت نکردن مردم در آن کلید واژه این تفاهم و دستور کار است.

نتایج لغو تحریم ها، حتی اگر مرحله بندی شده هم باشد، بلافاصله روی زندگی مردم در داخل کشور تاثیر مثبت خواهد داشت و این همان نگرانی مخالفان لغو تحریم ها در داخل کشور است.

آنها بیم دارند که این تفاهم تغییر پایگاه روحانی را در میان مردم تقویت کند و مستقیما روی انتخابات ۱۴۰۰ تاثیر بگذارد.

بدین ترتیب است که مذاکرات وین به دو تیغه یک قیچی تبدیل شده است.

اگر تفاهمی بدست نیآید باید قید شرکت مردم در انتخابات را زد و این ضربه مهمی به مشروعیت حکومت در داخل و خارج است و اگر تفاهم بدست بیاید، نه نیاز به رئیس جمهور نظامی است و نه اصولگرایان می توانند این انتخابات را مانند چک تضمین شده در جیب بغلشان بگذارند.

اینها سرخط مذاکرات در وین و تفاهم بر سر ادامه آن در داخل کشور است.

باید منتظر ماند و دید زور کدام طرف بر طرف دیگر می چربد.