پادشاه پیشین اسپانیا در میانه تحقیقات مربوط به خط‌آهن عربستان کشورش را ترک می‌کند

پایگاه خبری / تحلیلی نگامخوان کارلوس در سال ۲۰۰۷؛ در خرداد ۱۳۹۳ فلیپه ششم رسما پادشاه اسپانیا شد. 

خوان کارلوس در نامه‌ای به پسرش فلیپه ششم، پادشاه فعلی اسپانیا، گفته این کشور را ترک می‌کند.

این در حالی‌ست که تحقیقات در مورد پرداخت میلیون‌ها دلار در معامله مربوط به ساخت خط‌ قطارهای سریع‌السیر عربستان در زمان پادشاهی او ادامه دارد.

در نامه خوان کارلوس به فلیپه ششم آمده است «یک سال پیش اعلام کردم علاقه‌ای به ادامه فعالیت‌های سازمانی ندارم. اکنون تصمیم به ترک اسپانیا گرفته‌ام تا به این شکل به مردم اسپانیا، سازمان‌ها و نهادهای کشوری و شما به‌عنوان پادشاه، بهترین خدمت ممکن را کرده باشم».

خوان کارلوس می‌گوید این تصمیم را «در اندوه، اما در آرامش خاطر» گرفته‌است.

او در نامه خود به فلیپه ششم نوشته «من نزدیک به چهل سال پادشاه اسپانیا بودم، و در تمام این مدت، خواستار بهترین‌ها برای اسپانیا و تاج و تخت آن».

نامه پادشاه پیشین و تصمیم به ترک کشور در حالی‌ست که در خرداد ماه امسال دادستان‌های دیوان عالی اسپانیا تحقیق در مورد احتمال دریافت میلیون‌ها دلار از سوی پادشاه پیشین، در جریان معامله مربوط به ساخت خط‌آهن قطارهای سریع‌السیر عربستان توسط شرکت‌های اسپانیایی را آغاز کردند.

تحقیقات در پیوند با رخدادهای اواسط سال ۲۰۱۴ است؛ زمانی‌ که فاز دوم قرارداد احداث خط آهن قطارهای سریع‌السیر بین شهرهای مکه و مدینه کلید خورده بود.

در همین بازه زمانی خوان کارلوس از پادشاهی کناره گرفت و در خرداد ۱۳۹۳ فلیپه ششم رسما پادشاه اسپانیا شد.

دادستانی سوئیس نیز مشغول تحقیقات در مورد یک حساب بانکی خوان کارلوس است که گفته می‌شود ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودی، میلیون‌ها دلار به آن واریز کرده بود.

زمستان گذشته پس از انتشار گزارشی در روزنامه بریتانیایی دیلی‌تلگراف که پادشاه فعلی اسپانیا به‌ عنوان وارث بخشی از این دارایی تعیین شده، فلیپه ششم، بدون اشاره به جزئیاتی، اعلام کرد از دریافت هر ارثی از پدرش خودداری می‌کند.