پاریس هم پس از مسکو خواستار خویشتن‌داری تهران شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ فرانسه به عنوان یکی از طرف‌های اروپایی برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به برجام از ایران خواست دست به اقداماتی نزند که به وخیم‌تر شدن وضعیت توافق هسته‌ای وین منجر شود.


این درخواست پاریس یک روز پس از آن مطرح شد که برخی از رسانه‌ها و خبرگزاری‌های بین‌المللی با استناد به گزارش محرمانه آژانس بین المللی انرژی اتمی از آغاز فرایند تولید اورانیوم فلزی در تاسیسات هسته‌ای ایران خبر دادند.


رویکرد ایران در تولید این محصول که به اعتقاد غربی‌ها کاربرد نظامی دارد و می‌تواند تهران را در دستیابی به سلاح اتمی کمک کند از جمله موارد نقض تعهدات مندرج در توافقنامه‌ هسته‌ای سال ۲۰۱۵ وین قلمداد شده است.

تهران اما در واکنش به نگرانی‌های مطرح شده اعلام کرده که تولید اورانیوم فلزی بخشی از فرایند تحقیق و توسعه برای تدارک سوخت مناسب جهت استفاده در راکتور تحقیقاتی تهران است و جزئیات این فرایند از پیش به اطلاع آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رسیده است.


وزارت خارجه فرانسه روز پنجشنبه با انتشار بیانیه‌ای ضمن دعوت تهران به خویشتن‌داری و اجتناب از دست زدن به اقدامات بیشتر که سبب وخامت بیشتر اوضاع کنونی شود، تاکید کرد: «به منظور حفظ فضای سیاسی جهت جستجو و یافتن راه‌حلی برای مذاکرات، از ایران می‌خواهیم که از اقدامات جدید که وخامت بیشتر اوضاع مرتبط با توافق هسته‌ای را به همراه داشته باشد، پرهیز کند.»


وزارت خارجه فرانسه در بیانیه خود به شکل تلویحی به تلاش برای ترغیب ایران و ایالات متحده جهت گفتگو بر سر توافق هسته‌ای اشاره کرده است.

جو بایدن در کوران مبارزات انتخاباتی وعده داده بود که پس از به قدرت رسیدن کشورش را به برجام بازگرداند. وی پس از پیروزی در انتخابات نیز بر این ایده تاکید کرده اما یادآور شده که محقق شدن آن مستلزم بازگشت ایران به تعهدات خود در چارچوب برجام است.


تهران اما برداشته شدن همه‌ تحریم‌های یکجانبه ایالات متحده را به عنوان پیش شرط برای بازگشت به تعهدات مطرح کرده است؛ تحریم‌هایی که آمریکا پس از خروج از توافق هسته‌ای وین علیه تهران وضع کرد.

در بیانیه وزارت خارجه فرانسه همچنین ضمن استقبال از «عزم تایید شده دولت جدید آمریکا برای بازگشت به رویکرد دیپلماتیک جهت حل مسئله هسته‌ای ایران» به احتمال پیوستن دوباره ایالات متحده به برنامه جامع اقدام مشترک نیز اشاره شده است.

✍️ دیدگاه شما 🙏