پاسخ ترامپ به ابراز تمایل جمهوری اسلامی برای مذاکره در صورت لغو تحریم‌ها: نه، ممنون

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، شامگاه شنبه به وقت واشنگتن در واکنش به سخنان محمدجواد ظریف مبنی بر آمادگی جمهوری اسلامی برای مذاکره در صورت لغو تحریم‌ها، چنین مذاکره‌ای را رد کرد.

رییس جمهوری آمریکا در صفحه توییتر خود ابتدا به زبان انگلیسی و سپس به زبان فارسی، نوشت: «وزیر امور خارجه ایران می‌گوید که ایران خواستار مذاکره با ایالات متحده است اما می‌خواهد که تحریم‌ها برداشته شود. نه، ممنون.»

محمدجواد ظریف، ‌وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در گفت‌وگویی با هفته‌نامه اشپیگل آلمان که روز جمعه منتشر شد، درباره افزایش تنش در موضوع برجام و تشدید اختلاف با آمریکا پس از کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس، شاخه برون مرزی سپاه پاسداران، گفت: «دولت ترامپ می‌تواند گذشته خود را اصلاح کند، تحریم‌ها را برداشته و به میز مذاکره بازگردد.»

ظریف همچنین به صراحت امکان مذاکره مجدد با آمریکا را رد نکرد و گفت: «من هرگز این احتمال را که مردم رویکرد خود را تغییر دهند و واقعیت‌ها را بشناسند رد نمی‌کنم.»

یک روز بعد، ایالات متحده اما در بالاترین سطح به این اظهارات ظریف پاسخ داد و رییس جمهوری آمریکا به صراحت پاسخ به مذاکره‌ای با چنین شروطی را رد کرده و با تاکید نوشت: «نه، ممنون.»

تنش میام جمهوری اسلامی و ایالات متحده از بهار سال گذشته و با اجرای تحریم‌های نفتی آمریکا و در پی حملاتی به نفتکش‌ها، سرنگونی پهپاد آمریکایی و حمله به تاسیسات نفتی آرامکو عربستان سعودی که جمهوری اسلامی مسئولیت بخشی از آن بر عهده گرفته و بخش دیگری به گفته مقام‌های آمریکایی از سوی این کشور انجام شده، اوج گرفت. آمریکا به هیچ یک از این حملات واکنش نظامی نداشت.

با این حال حمله جمعه ۲۷ دسامبر به پایگاه عین‌الاسد که منجر به کشته‌شدن یک پیمانکاری آمریکایی در این پایگاه شد با واکنش ایلات متحده مواجه شد و ارتش آمریکا در حمله‌ای متقابل به پنج نقطه در عراق و سوریه که محل استقرار نیروهای کتائب حزب‌الله، شبه نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی، شد. در پیامد این حمله بود که نیروهای کتائب حزب‌الله به سفارت آمریکا در منطقه سبز بغداد حمله کرده و بخشی از در آن را به آتش کشیدند. مهاجمان که اغلب لباس شبه‌نظامیان کتائب حزب‌الله را بر عهده داشتند روی در سفارت آمریکا نوشتتند که فرمانده ما، قاسم سلیمانی است.

پس از این بود که سلیمانی که با در اختیار داشتن فرماندهی نیروی قدس سپاه پاسداران، سیاست گسترش نفوذ جمهوری اسلامی در کشورهای منطقه را پیش می‌برد، در اولین ساعات جمعه ۱۳ دی در حمله‌ هوایی آمریکا به خودروهای حامل او و ابومهدی مهندس، نفر دوم حشدالشعبی عراق و همراهانشان در نزدیکی فرودگاه بغداد کشته شد و دو کشور در آستانه درگیری نظامی قرار گرفتند اما پس از تبدیل «انتقام سخت» مورد اشاره خامنه‌ای به حمله موشکی سپاه پاسداران به پایگاه عین‌الاسد با اطلاع قبلی، از تنش میان دو کشور تا حدی کاسته شد.

سخنان تازه ظریف در بخشی از رسانه‌های ایران به عنوان «چراغ سبز به مذاکره با آمریکا» ارزیابی شد اما همزمان روزنامه فرهیختگان، وابسته به دانشگاه آزاد و نزدیک به علی‌اکبر ولایتی مشاور امور بین‌الملل علی خامنه‌ای، روز شنبه ششم بهمن ماه اعلام آمادگی ظریف برای مذاکره با آمریکا را « اظهارنظر عجیب» توصیف کرد.

این روزنامه نوشت با اینکه «برخی گفتند وی برای نشان دادن چهره‌ای صلح‌طلب از جمهوری اسلامی» چنین سخنانی را بیان کرده است اما «این‌دست مواضع وزیر امور خارجه که البته برای اولین‌بار نیست و احتمالا آخرین‌بار آن هم نخواهد بود، هم اشتباه است و هم می‌تواند تبعات سنگینی» به‌دنبال داشته باشد.

نماینده خامنه‌ای در سرمقاله کیهان نیز اظهارات ظریف را «نادیده گرفتن خون سلیمانی» خواند و  خطاب به ظریف نوشت بر فرض محال که ترامپ تحریم‌ها را هم برداشت «در آن صورت قرار است با آمریکا درباره چه موضوع و مساله‌ای مذاکره کنید؟!»

این روزنامه مذاکره با آمریکا را ناممکن توصیف و تاکید کرد که آمریکا فقط مایل است درباره «توقف صنایع موشکی ایران و دست‌کشیدن از حمایت جبهه مقاومت» است.

نماینده خامنه‌ای در سرمقاله کیهان همچنین نوشت که «آمریکا با همه توان در پی آن است که از ایران اسلامی صدایی متفاوت و مغایر با صدای انقلاب بشنود و متاسفانه ظریف بی‌آنکه بدانند، با اظهارات خویش در مصاحبه با اشپیگل این فرصت را در اختیار دشمن قرار ‌داده‌است.»

1 دیدگاه برای «پاسخ ترامپ به ابراز تمایل جمهوری اسلامی برای مذاکره در صورت لغو تحریم‌ها: نه، ممنون»

 • بهمن ۶, ۱۳۹۸ در t ۷:۰۱ ب٫ظ
  Permalink

  هر روزی که از زمامداری پرزیدنت ترامپ می گذرد ، نه تنها امریکایی ها بلکه جهانیان بیشتر به هوش و عملکرد به موقع او در اثبات ابر قدرت بودن امریکا ، حفظ منافع امریکا ، به چاله انداختن دشمنان امریکا و حتی یستادن در برابر زیاده خواهی های دوستان امریکا پی میبرند . ۴ سال است که خامنه ای با دستور گرفتن از پوتین و مشورت فراماسونری مارکسیست های روسی ، ناز میکرد ، که ما اهل مذاکره نیستیم ، همین ارتش سایبری پوتین به گونه ای تبلیغ می کرد که ترامپ التماس مذاکره دارد ! خامنه ای سخت ایستاده ! …. اما امروز خامنه ای و پوتین به التماس مذاکره افتاده ا ند ،( نه برای واقعا مذاکره مثل بقیه کشورها ، بلکه برای رها کردن ملاها از زنجیر تحریم هایی که انها را به لبه پرتگاه سرنگونی اورده) ، انهم در حالیکه روسیه با زدن سر مار ، قاسم ، و شعار خیزش مردمی برای شاه امریکایی ، و علیه سیاست های روسی ملاها در سوریه و غزه و یمن و عراق و لبنان ، ونزوئلا و بولیوی و …. عملا التر ناتیوی ندارد (حتی الترناتیو نقابدار ) ، روسیه به زودی ایرانی را که ۸۰ سال است برای به دست اوردن ان طراحی و توطئه و دزدی کرده بود ، از دست خواهد داد و باید به همان سوریه اکتفا کند .
  نه مرسی ! اینرا باید بر سر در وزارت خارجه روسیه در تهران و روی میز جواد پینو کیو و حسن فوتو شاپ و تمام اتاق های بیت روسی رهبر و سر دردفتر ریباکف و لاوروف بنویسند .
  مذاکره سم است ! من به خامنه ای یک پیشنهاد دل خنک کن دارم . کسی که به او گفت این مزخرف را بگوید ، پس از اعلام در افکار عمومی ، بفرستد استخر هاشمی رفسنجانی. برای خنک شدن دل و عبرت گیری مزدوران روسیه بد نیست .
  در نبودن التر ناتیو روسی همین بس که این دو مطلب چشم با زکن را هیچ رسانه فارسی کپی نکرد ، طبق معمول پوتین فقط به یک رسانه زنجیره ای اجازه میدهد که هر از گاهی یک مطلبی بنویسد تا رد پای روسی خودش را پنهان کند .

  (ویدئو) داستان تلخ دختری که از کره شمالی فرار کرد
  https://fararu.com/
  دیکتاتوری کمونیستی و جنایت‌های تاریخی
  https://www.radiofarda.com/a/communist-dictatorship-and-historical-drama-crime/30396692.html

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.