پاسخ منفی بایدن به متحدان: ٣١ اوت از افغانستان خارج می‌شویم/ داعش «دشمن سوگند خورده طالبان» است

پایگاه خبری / تحلیلی نگامجو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روز سه شنبه در پایان نشست مجازی رهبران هفت کشور صنعتی جهان، در یک گفتار تلویزیونی بر خروج سربازان آمریکائی از افغانستان تا تاریخ ۳۱ اوت تاکید کرد، بشرط آنکه طالبان پیش از آن راه بر همه کسانی که خواستار رسیدن به فرودگاه و ترک کشور هستند، باز بگذارد.

او ساعاتی پیش از آن در گفتگو با رهبران گروه هفت مخالفت تلویحی خود را با تمدید دوره حضور سربازان این کشور در افغانستان اعلام کرده بود. آنان از رئیس جمهوری آمریکا خواسته بودند «امنیت فرودگاه کابل را تا هنگامی که [برای خروج کلیه افراد] لازم است، تامین کند».

تصمیم جو بایدن در تائید تاریخ خروج کامل سربازان آمریکائی از افغانستان، به رغم تسلط طالبان بر این کشور و هجوم جمع کثیری از شهروندان افغان به فرودگاه کابل برای ترک این کشور، عملیات جاری تخلیه آنان را به مخاطره خواهد انداخت. این عملیات اینک تحت مراقبت سربازان آمریکائی از فرودگاه کابل صورت می‌گیرد.

جو بایدن تصمیم خود را با افزایش احتمال یک حمله تروریستی از سوی شاخه افغان داعش به سربازان و غیرنظامیان گردآمده در فرودگاه کابل توجیه کرد و گفت «ادامه عملیات هر روز تهدیدات بیشتری برای نیروهای ما به همراه دارد» که از جمله آنها «خطر پرمخاطره وفزاینده یک حمله» از سوی شاخه محلی دولت اسلامی است.

رئیس جمهوری آمریکا با قاطعیت داعش را «دشمن سوگند خورده طالبان» نامید که بگفته او «در تلاش تهاجم به فرودگاه و حمله به نیروهای آمریکائی و متحدان آن و نیز غیرنظامیان بی گناه [مجتمع در فرودگاه] است».

یک مقام مسئول آمریکائی با این حال به خبرگزاری رویترز گفت که رئیس جمهوری آمریکا از پنتاگون خواسته است که طرحی نیز برای گزینه احتمالی ماندن اجتناب ناپذیر پس از ٣١ اوت تدارک بیند. بگفته این مقام آمریکائی، واشینگتن در تماس مرتب با طالبان است و همواره به آنان یادآوری کرده که مهلت تعیین شده تنها در صورت همکاری طالبان مورد احترام قرار خواهد گرفت.

رهبران کشورهای گروه هفت که موافقت آمریکا را با تمدید حضور سربازان این کشور در کابل بدست نیاورده بودند در بیانیه پایانی نشست خود، رو به طالبان آورده و خواستار «تضمین ایمن عبور» کلیه کسانی شدند که «پیش و پس از ۳۱ اوت» مایلند افغانستان را ترک کنند. بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، که ریاست دوره‌ای گروه هفت را بر عهده دارد در پایان این نشست گفت «این نخستین شرط ما به عنوان گروه هفت» برای رژیم طالبان است. گروه هفت کشور صنعتی جهان همچنین به طالبان هشدار داد که «باید پاسخگوی اعمال خود برای جلوگیری از تروریسم و [احترام] به حقوق بشر، بویژه حقوق زنان باشد». این گروه از طالبان که کشور تحت اداره آنان پیش از حملات ١١ سپتامبر ٢٠٠١ پناهگاه القاعده شده بود، خواست «هرگز مامن تروریسم و منشاء حملات تروریستی نشود».

بوریس جانسون ابراز امیدواری کرد که رهبران طالبان درک کنند که «گروه هفت دارای ابرازهای اقتصادی، دیپلماتیک و سیاسی قابل پُرقدرتی» است و از جمله می‌تواند افغانستان را از دست یافتن به سرمایه‌های بسیاری محروم سازد. او گفت «افغانستان نباید به یک کشور تولید و تجارت مواد مخدر تبدیل شود، دختران باید بتوانند تا ١٨ سالگی تحصیلات خود را دنبال کنند».

رئیس شورای اروپا، شارل میشل، نیز که در نشست گروه هفت شرکت کرده بود، در پایان این اجلاس بر ضرورت «تضمین امکان خروج آزاد از افغانستان» برای شهروندان افغان و نیز گشوده ماندن فرودگاه کابل برای حمل کمک‌های بشردوستانه تاکید ورزید.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان که در پایان اجلاس امروز گروه هفت با خبرنگاران سخن می‌گفت، با اشاره به عدم موافقت آمریکا با تمدید مهلت خروج به بعد از پایان ماه اوت گفت که اینک تبادل نظر برای استفاده از یک فرودگاه غیرنظامی برای کمک به خارج ساختن پناه جویان افغان در جریان است و آلمان در این زمینه آماده گفتگو با کشورهای همسایه افغانستان، مانند ایران و پاکستان، است.

گروه طالبان پیش از برگزاری این نشست اعلام کرده بود که با تمدید عملیات خروج به بعد از تاریخ پیش بینی شده موافقت نکرده است. ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان بعدازظهر سه شنبه در کابل تاکید کرد که خروج افغان ها پس از این تاریخ متوقف خواهد شد. او گفت «غربی‌ها کنترل فرودگاه را در دست دارند، دارای هواپیما هستند، شهروندان خود را ببرند، … اما نباید افغان را به فرار از کشور تشویق کنند». او تاکید کرد که افغانستان به کارشناسان خود احتیاج دارد و «آنها را نباید به کشورهای دیگر برد».

از آغاز عملیات تخلیه در ژوئیه گذشته تا دوشنبه شب ٢٣ اوت، آمریکا و دیگر کشورهای غربی در مجموع ۵٣٠٠٠ نفر را از افغانستان خارج کرده‌اند که خروج ۴٨٠٠٠ تن آنان در ده روز اخیر، پس از سقوط کابل، صورت گرفته است. تنها در روز دوشنبه ١۵ هواپیمای نظامی آمریکا و ٣۴ پرواز غیرنظامی از کشورهای مختلف ١٠٩٠٠ نفر را از افغانستان به بیرون منتقل کردند.