پاسخ وزیر دفاع اسرائیل به سوال در مورد حادثه نطنز

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _  وزیر دفاع اسرائیل در پاسخ به سوالی درباره آتش سوزی در نطنز از پاسخ صریح طفره رفت و گفت نمی‌توانیم تایید یا رد کنیم. پیش تر احتمال هایی در مورد دخالت اسرائیل در این ماجرا منتشر شده بود.


بنی گانتز وزیر دفاع اسرائیل در مصاحبه با رادیو ارتش با تکرار ادعاها درباره گسترش تروریسم از سوی ایران در غرب آسیا مدعی شد، یک ایران با ظرفیت هسته ای چیزی است که ما نمیتوانیم اجازه دهیم و با هر وسیله ای که نیاز باشد جلوی آن را خواهیم گرفت.

وی در پاسخ به سوالی درباره مداخله اسرائیل در اتفاقات اخیر آتش سوزی در یک سایت اتمی ایران گفت که «نمی‌توانم(دخالت اسرائیل) در این حادثه یا حوادث دیگر را تایید یا رد کنم.»

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل نیز اخیرا در مواجه با همین سوال از سوی خبرنگاران از پاسخ صریح به این سوال خودداری کرده و گفته که ما نمیتوانیم به وضوح به آن ورود کنیم.

«کیوان خسروی» سخنگوی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی عصر  روز جمعه اعلام کرد: بررسی‌های فنی و امنیتی انجام شده از سوی دستگاه‌های ذیربط، علت وقوع حادثه در مجتمع هسته‌ای شهید مصطفی احمدی روشن در نطنز را که بامداد پنج شنبه ۱۲ تیرماه به وقوع پیوست به صورت دقیق مشخص کرده است.

وی با اشاره به حضور و فعالیت کارشناسان بخش‌های مختلف مسئول ارزیابی و رسیدگی به حادثه در سایت نطنز که از اولین ساعات وقوع این رخداد انجام شد خاطرنشان کرد: فرضیه های مختلف در مورد علت این رخداد با بررسی دقیق آثار، نحوه و میزان تخریب ایجاد شده، علت اصلی حادثه مشخص شده است.

خسروی افزود: به دلیل برخی ملاحظات امنیتی علت و چگونگی بروز این حادثه در زمان مناسب اعلام خواهد شد.

ادعای یک روزنامه نگار اسراییلی درباره انفجار نطنز

اسرائیل بزرگترین کارخانه غنی سازی اورانیوم در ایران را منهدم کرد. در این انفجار به دنبال مسمومیت شمار زیادی از افراد، کل کارکنان به بیرون هدایت شده و سایت تعطیل شد.

جمهوری اسلامی کارشناسان روسی را برای مقابله با آلودگی رادیواکتیو ناشی از انفجار فراخواند. هواپیماهای F-16 اسراییل که برای این بمباران استفاده شد، سوخت گیری از آسمان یک کشور خلیج فارس استفاده کرد.

این توییت خبرنگار اسراییلی، در ساعت ده شب ، پیش از انتشار رسمی انفجار در صداوسیمای جمهوری اسلامی منتشر شده است.

این خبر در حالی اعلام شد که صبح روز بعد مقام‌های ایران از وقوع یک «حادثه» در تاسیسات هسته‌ای نطنز خبر دادند.

آقای کوهن همچنین از موارد مسمومیت‌های رادیواکتیو خبر داد و گفت که ایران از کارشناسان روس برای مقابله با آلودگی رادیواکتیو درخواست کمک کرده است.

این تحلیلگر همچنین مدعی شده است که اسرائیل از جنگنده اف-۱۶ در این حمله استفاده کرده است. گرچه ادعای استفاده از جنگنده اف-۱۶ باعث تعجب و سوال برخی از کابران شبکه‌های اجتماعی با توجه به عملکرد و مشخصات فنی این جنگنده‌ها نیز شد. با این حال همزمان زمزمه‌های حضور کشور ثالثی در این «حمله» احتمالی مطرح شد.

این ادعا در حالی مطرح می‌شود که پیش از این حضور پهپادهای اسرائیلی در سایت نطنز گزارش شده است، به طوری که در تاریخ دوم شهریور ماه سال ۱۳۹۳ روابط عمومی کل سپاه پاسداران از سرنگونی یک فروند پهپاد جاسوسی اسرائیلی توسط پدافند نیروی هوافضای سپاه در نزدیکی تاسیسات هسته‌ای نطنز خبر داده بود.

ارتش اسرائیل به حالت آماده باش درآمد/ نگرانی اسرائیل از امکان واکنش ایران در رابطه با انفجار سایت هسته ای نطنز

سه مقام رسمی ایران به شرط ناشناس ماندن به رویترز گفته‌اند که حادثه انفجار در تاسیسات هسته ای نطنز حمله سایبری بوده است.

به گزارش رویترز، یکی از این افراد گفته‌ است که این حملات در گذشته نیز انجام شده است.

همچنین ۲ نفر از این افراد گفته‌اند که حمله از طرف اسرائیل انجام شده است.

پس از آنکه ۳ مقام ایرانی در گفتگو با رویترز دررابطه با انفجار درسایت هسته ای نطنزانگشت اتهام را به سوی اسرائیل دراز کردند و هکر های اسرائیلی را مسئول این انفجار دانستند، کانال ۱۲ تلویزیون اسرائیل خبر از آماده باش در اسرائیل از نگرانی و امکان واکنش نظامی از سوی ایران داد.

ژنرال عموس یادلین ، فرمانده پیشین ستاد اطلاعات ارتش اسرائیل نیز گفت:” اسرائیل باید آماده واکنش ایران باشد.”

پیش از این بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل گفته بود که به این خبر واکنشی نشان نخواهد داد.

در اسرائیل مکان انفجار در سایت نطنز بسیار با اهمیت عنوان شده و گفته شده که شاید این تنها مکان غنی‌سازی سریع در ایران بوده که در اثر این انفجار سانتریفیوژهای بسیاری نابود شده است.