پالایشگاه تهران دچار آتش‌سوزی گسترده شد؛ تکذیب انفجارهای متعدد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ رسانه‌ها در ایران از آتش‌سوزی گسترده در پالایشگاه تندگویان تهران و مشاهده ستونی از دود غلیظ ناشی از آن در آسمان جنوب تهران خبر دادند.

محمد نظری، رئیس مرکز فرماندهی و کنترل پلیس پیشگیری تهران، گفته که این دود ناشی از آتش‌سوزی در پالایشگاه تهران واقع در شهرری است.

خبرگزاری تسنیم هم گزارش داده که مخازن کروی LPG پالایشگاه تهران آتش گرفته و تمامی فعالیت‌های آن متوقف شده است.

در همین حال بامداد پنج‌شنبه گزارش‌هایی نیز مبنی بر شنیده شدن صدای انفجارهای متعدد در این پالایشگاه منتشر شد، اما رئیس روابط عمومی پالایشگاه نفت تهران در این باره گفت که «این صداها مربوط به فروافتادن ورقه‌های داخل مخزن به کف آن است که پس از سوختن فرآورده رخ می‌دهد و به هیچ وجه ارتباطی با انفجار ندارد.»

شاکر خفایی گزارش برخی رسانه‌ها مبنی بر انفجارهای متعدد در شب گذشته و سرایت آتش به دیگر نقاط را «جعلی» عنوان کرده و تاکید کرد که «تاکنون هیچ حادثه‌ای نداشتیم.»

هنوز علت این آتش‌سوزی اعلام نشده و روابط عمومی پالایشگاه تهران اعلام کرده که «هنوز اطلاع دقیقی از این حادثه در دست نداریم و پس از پایان عملیات، جزئیات این حادثه اعلام می‌شود».

با این حال شاکر خفائی، مدیر روابط عمومی پالایشگاه تهران، هرگونه «احتمال خرابکاری» در این آتش‌سوزی را تکذیب کرده است.

به گفته او، «حادثه به دلیل یک مشکل فرآیندی رخ داده و هم اکنون در حال مهار آتش‌سوزی هستیم».

اندکی بعد، کانال تلگرامی روزنامه جام‌جم در گزارشی به نقل از آقای خفایی از «مهار» این آتش‌سوزی و جلوگیری از سرایت آن به مخازن دیگر خبر داد.

آن طور که شاکری گفته، آتش‌سوزی در «مخزن گازوئیل این پالایشگاه رخ داد و ۲۰ هزار بشکه گازوئیل دچار حریق شده است».

به گفته وی، «به‌دلیل این‌که در این حریق فرآورده‌هایی مثل گازوئیل دچار آتش‌سوزی شده است نمی‌توان آتش را خاموش کرد و باید تنها آتش را مهار کرد تا تمام فرآورده بسوزد».

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران نیز شامگاه چهارشنبه با حضور در محل حادثه آتش‌سوزی پالایشگاه تهران گفت: «این حادثه مربوط به نشت دو مخزن بوده که نقشی در فرآیند تولید نداشته‌اند.»

خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان که از محل حادثه گزارش می‌کرد، به نقل از آتش‌نشانی گفته که تاکنون ۱۸ مخزن پالایشگاه دچار حریق شده و به‌دلیل حجم بالای آتش، مخازن، یک به یک، دچار حریق می‌شوند.

معاون عملیات سازمان امداد و نجات هلال احمر هم از اعزام تیم‌های ارزیاب این سازمان به منطقه برای بررسی علت آتش‌سوزی خبر داده است.

در همین حال، مجتبی خالدی، سخنگوی سازمان اورژانس کشور، اعلام کرد که ١٠ آمبولانس و اتوبوس آمبولانس به محل وقوع حریق پالایشگاه تهران اعزام شده است.

او از تلاش تیم‌های آتش‌نشانی برای «اطفای حریق» و آماده‌باش بیمارستان‌های هفتم تیر، فیروزآبادی و مطهری تهران خبر داده است.

از تابستان گذشته چندین مورد آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع ایران و نیز حوادثی در برخی مراکز هسته‌ای و موشکی و نیروگاه‌ها رخ داده است.

مقام‌های جمهوری اسلامی معمولا گزارش دقیق و شفافی از علت بروز این حوادث در اختیار رسانه‌ها قرار نمی‌دهند و ابعاد این حوادث را کوچک نشان داده و یا به «دشمنان» نسبت می‌دهند.

امروز نیز یک شناور پشتیبانی آموزشی نیروی دریایی ارتش که در حوالی بندر جاسک دچار حریق شده بود، در دریای عمان غرق شد.

آتش‌سوزی روز ۱۲ اردیبهشت در یک کارخانه صنایع شیمی در حومه قم و آتش‌سوزی گسترده در منطقه‌ای پوشیده از نیزار که متعلق به نیروی دریایی بوشهر است در روز ۱۸ اردیبهشت، از جمله آتش‌سوزی‌های مرموزی است که امسال رخ داده و در مورد علت آن‌ها خبرهای قطعی منتشر نشده است.