پاپ فرانسیس به دیدار آیت‌الله سیستانی می‌رود ؛ دیداری که تاریخی می‌شود

رهبر کاتولیک های جهان از عزم خود برای سفر به عراق علیرغم اینکه ممکن است بیشتر مسیحیان به دلیل محدودیت های کرونا وی را از تلویزیون مشاهده کنند، خبر داد.

«پاپ فرانسیس» قرار است در سفری که در ماه میلادی مارس به عراق خواهد داشت؛ با آیت الله سید علی سیستانی مرجع اعلای شیعه ، دیداری داشته باشد.

این دیدار به طور خصوصی و در شهر مقدس نجف برگزار خواهد شد و قرار است طی آن، دو چهره برجسته جهان اسلام و مسیحیت درباره چارچوبی که به محکومیت خشونت علیه جان بشریت منجر می‌شود؛ بحث و تبادل نظر داشته باشند.

برای ما ایرانی ها البته واژۀ پاپ بیشتر یادآور «پاپ ژان پل دوم» است که لهستانی بود و سال‌های طولانی بر این منصب بود و هم در اوج انقلاب ۵۷ و هم پس از آن بر سر ماجرای گروگان‌گیری برای بنیانگذار جمهوری اسلامی پیام می‌فرستاد و دو دهه بعد نیز رییس جمهور اصلاح طلب ایران هم با او ملاقات کرد و هم در اواخر ریاست جمهوری در سال ۸۴ در مراسم تشییع جنازۀ او حاضر شد. همان آیینی که خاتمی مراقب بود با جورج بوش در یک قاب قرار نگیرد و چشم باز کرد و رییس جمهوری یزدی تبار اسراییل را در برابر دید!

دیدار یک روحانی شیعه با پاپ سابقه دارد. کما این که هم خاتمی با پاپ پل دوم ملاقات و گفت و گو کرده بود و هم حسن روحانی چهار سال قبل با پاپ فعلب دیدار کرد.

البته اگر با آیت‌الله سیستانی ملاقات کند اولین دیدار او با یک مرجع شیعه نخواهد بود چرا که در حاشیۀ کنفرانس «پایان برده‌داری در واتیکان نیز با یک مرجع شیعه (آیت الله سید محمد تقی مدرسی) ملاقات و گفت و گو کرده بود.

اما دیدار پاپ با آیت الله سیستانی متفاوت است و به معنی آن است که به جای اصرار بر حقانیت خود و نفی دیگران به زندگی بهتر پیروان و علاقه مندان می‌اندیشد.