پایان جمهوری و آغاز حکومت اسلامی؛ طالبان: جنگ در افغانستان تمام شد/ نوع و شکل حکومت آینده به زودی مشخص می‌شود/ کسی روی فرار اشرف غنی حساب نمی‌کرد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامسخنگوی دفتر سیاسی طالبان شامگاه یکشنبه در گفت‌وگویی با شبکه خبری الجزیره عنوان کرد که جنگ در افغانستان به پایان رسیده است و نوع و شکل حکومت آینده به زودی مشخص خواهد شد.

محمد نعیم اطمینان داد که هیچ یک از دیپلمات‌های خارجی و سفارتخانه‌ها هدف حمله طالبان قرار نخواهند گرفت و این گروه، امنیت را برای شهروندان و نهادهای دیپلماتیک ایجاد می‌کند. وی گفت: «ما آماده گفت‌وگو با تمام شخصیت‌های افغان هستیم و حفاظت‌های لازم را تضمین می‌کنیم.»

اقای نعیم سپس عنوان کرد که طالبان مسئولانه رفتار خواهد کرد و علاقه دارد که با همگی به صلح دست یابد.

شبه‌نظامیان طالبان روز یکشنبه در پی فرار محمداشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، از کشور وارد پایتخت شدند و ارگ ریاست جمهوری را تصرف کردند. آقای غنی می‌گوید که به منظور جلوگیری از خونریزی کشور خود را ترک کرده است.

نعیم عنوان کرد که کسی روی فرار اشرف غنی حساب نمی‌کرد و حتی افراد نزدیک به وی نیز چنین انتظاری نداشتند.

وی افزود که طالبان امروز ثمره «مجاهدت‌ها و فداکاری‌های بیست ساله خود» را می‌بیند و به همان چیزی دست یافته است که همه این سال‌ها در جست‌وجوی آن بود، یعنی «آزادی افغانستان و استقلال مردم».

سخنگوی طالبان افزود: «ما به هیچ کسی اجازه نمی‌دهیم که از سرزمین‌مان دیگران را هدف قرار دهند و همچنین نمی‌خواهیم به دیگران آسیب برسانیم. ما در امور دیگران دخالت نمی‌کنیم و در ازای آن، به دیگران نیز اجازه نمی‌دهیم که در امور ما دخالت بکنند.»

وی در نهایت عنوان کرد که این گروه حاضر است با جامعه جهانی وارد گفت‌وگو شود تا نگرانی‌های آنان را برطرف سازد.

با سقوط کابل به دست طالبان، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، از آنها و همه گروه‌های درگیر خواست که برای محافظت از جان شهروندان نهایت خویشتنداری را به خرج دهند.

شبه‌نظامیان طالبان توانستند تقریبا کل افغانستان را طی تنها یک هفته تصرف کنند.