پایان دور نخست نشست کمیسیون مشترک برجام؛ حصول توافق برای ادامه رایزنی‌ها در سطح کارشناسی/ ایران پیشنهاد توقف غنی‌سازی در قبال دریافت یک میلیارد دلار از دارایی‌هایش را رد کرد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_هجدمین نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور هیات‌هایی از گروه کشورها ۴+۱ و همچنین ایران در وین، پایتخت اتریش برگزار شد.


به گزارش یورنیوز، برای نخستین بار از زمان خروج ایالات متحده از برجام، هیئتی از آمریکا در گفت‌وگوها حضور دارد. هرچند ایران اعلام کرده حاضر به مذاکره دوجانبه و یا چندجانبه با آمریکا نخواهد بود، اما به هر ترتیب نفس حضور هیاتی از ایالات متحده در این دور از مذاکرات، توجهات بین‌المللی ویژه‌ای را به پایتخت اتریش جلب کرده است.


عباس عراقچی، هیئت ایرانی را هدایت می‌کند و انریکه مورا، معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا به نمایندگی از این اتحادیه در این نشست حضور دارد.
همچنین نمایندگانی از کشورهای بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین نیز در این جلسه حاضر هستند. آقای عراقچی پیش از آغاز نشست ۴+۱ در دیداری جداگانه با انریکه سولا، معاون آقای بورل ملاقات کرد.


عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه هرگونه توافق در خصوص آزادسازی یک میلیارد دلار از پول ایران در ازای توقف غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم را رد کرد. او که برای شرکت در نشست مربوط به برجام در وین به سرمی‌برد، روز نخست مذاکرات برجامی را سازنده عنوان کرده بود. معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران همچنین خبر داده بود که مذاکره‌کنندگان در وین خواهند ماند تا روز جمعه جلسه دیگری در خصوص برجام داشته باشند.

عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران، روز سه‌شنبه در گفتگو با پرس تی وی، شبکه انگلیسی زبان صدا و سیمای جمهوری اسلامی، صحبت درباره اظهارات برخی مقامات اروپایی برای انجام مذاکره درباره توانمندی موشکی یا حضور ایران در منطقه را رد کرده و گفته است: «طرف‌های اروپایی دریافته‌اند که ایران به هیچ عنوان حتی درباره برجام هم حاضر به هیچ‌گونه مذاکره‌ای نیست، چه برسد به موضوعاتی فراتر از برجام.»دور نخست مذاکرات پس از گذشت یک ساعت به پایان رسید و طرفین توافق کردند که ادامه رایزنی‌ها در سطح کارشناسی پی گرفته شود.


انریکه مورا، معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا، نیز پس از پایان این نشست در حساب توییتری خود نخستین جلسه را سازنده توصیف کرد و افزود: «اتحاد و اشتیاق برای ایجاد یک روند مشترک دیپلماتیک با دو گروه متخصص در زمینه اجرای توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌ها وجود دارد. من به عنوان هماهنگ کننده، تماس‌های جداگانه خود را اینجا در وین با تمام طرف‌های مربوطه، از جمله ایالات متحده شدت خواهم بخشید.»


میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی نیز نخستین دور گفتگوها را موافقیت‌آمیز توصیف کرد.

آقای اولیانوف در حساب توییتری خود نوشت: «نشست کمیسیون مشترک برجام موفقیت‌آمیز بود. دو گروه در سطح کارشناسی (درباره لغو تحریم‌ها و موضوعات هسته‌ای) موظف شدند اقدامات ملموسی را که باید از سوی واشنگتن و تهران برای احیای کامل برجام اتخاذ شود، شناسایی کنند. این گروه‌ها بلافاصله آغاز به کار کردند.»


قرار است دو نشست موازی کارشناسی بین اعضای کمیسیون مشترک برجام در راستای انجام رایزنی‌های فنی در حوزه رفع تحریم‌ها و همچنین بازگشت به تعهدات هسته‌ای ایران انجام شود. گروه کارشناسی پس از بررسی ابعاد فنی و جزئیات مسائل مربوط به بازگشت به تعهدات هسته‌ای و لغو تحریم‌ها، نتیجه را به کمیسیون مشترک اعلام خواهد کرد.

آقای اولیانوف که به یکی از اصلی‌ترین منابع خبری از مذاکرات پشت درهای بسته روز سه‌شنبه تبدیل شده در یک توییت دیگر اعلام کرد که بازگشت به برجام به سرعت انجام نمی‌شود.


این دیپلمات روسی در ادامه افزود: «هیچ کس نمی‌داند چقدر طول می‌کشد اما مهمترین چیز بعد از جلسه امروز کمیسیون مشترک این است که کارهای عملی برای دستیابی به این هدف [بازگشت به برجام] آغاز شده است.»


مطابق اعلام عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر خارجه و رییس هیات مذاکره کننده ایران، مذاکره کنندگان در وین خواهند ماند تا جلسه دیگری را در روز جمعه در خصوص برجام داشته باشند.