پایان نمایشگاه کتاب و وعده‌هایی برای بهترشدن وضعیت کاغذ

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، هفته‌ای که گذشت از نظر اخبار حوزه کتاب دربرگیرنده خبر پایان سی‌ودومین نمایشگاه کتاب تهران و وعده‌هایی از طرف مسئولین برای بهترشدن وضعیت کاغذ بود.

به گزارش خبرگزاری مهر، یک هفته پیش از برگزاری سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، گزارش «یک هفته با کتاب» با ۱۲ خبر منتشر شد. هفته اول برگزاری این رویداد گزارشی با ۹ خبر داشت و در هفته اصلی برگزاری نمایشگاه هم که از ۷ تا جمعه ۱۳ اردیبهشت بود، گزارش مرور اخبار مهم حوزه کتاب و نشر به‌دلیل ازدیاد خبرهای مربوط به نمایشگاه منتشر نشد.

این هفته که اولین روزش مصادف با آخرین روز نمایشگاه کتاب بود، اولین هفته پس از نمایشگاه امسال است که از حیث اتفاقات و اخبار مهم، هفته‌ای آرام و نسبتاً کم‌خبر است. گزارش «یک هفته با کتاب» این هفته ۱۳ خبر را در بر می‌گیرد که ۲ خبر از میان‌شان بین‌المللی و مربوط به اتفاقات خارجی حوزه کتاب است.

۴ خبر اول گزارش پیش‌رو، مربوط به روز پایانی نمایشگاه کتاب هستند. سپس خبری درباره کارگروه ساماندهی کاغذ و در ادامه ۳ خبر از مؤسسه خانه کتاب مرور می‌شود. ۳ خبر از حوزه‌های مختلف و ۲ خبر بین‌المللی هم پایان‌بخش گزارش این هفته هستند.

در ادامه مشروح گزارش «یک هفته با کتاب» را در هفته‌ای که گذشت از نظر می‌گذرانیم:

بازدید معاون اول رئیس‌جمهور از نمایشگاه

طی ایام برگزاری نمایشگاه امسال، تعداد زیادی از مسئولان و سران کشور از این رویداد بازدید کردند که در صدرشان رهبر انقلاب قرار دارد. اما مهم‌ترین بازدیدی که جزو اخبار این هفته محسوب می‌شود، مربوط به اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور است که روز شنبه ۱۴ ادیبهشت همزمان با آخرین روز نمایشگاه سی‌ودوم انجام شد. این بازدید از ساعت اولیه روز آخر نمایشگاه آغاز شد و در آن، سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و محسن جوادی معاون فرهنگی وزیر ارشاد و رئیس نمایشگاه کتاب، جهانگیری را همراهی کردند.

برگزاری نشست خبری جوادی در نمایشگاه کتاب

آخرین نشست خبری سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران هم پیش از ظهر شنبه ۱۴ اردیبهشت همزمان با آخرین روز نمایشگاه برگزار شد. در این نشست محسن جوادی معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس نمایشگاه، همراه با مهدی اسماعیلی معاون اجرایی نمایشگاه به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

برگزاری ششمین جلسه شورای سیاست‌گذاری نمایشگاه کتاب

خبر دیگری هم که در آخرین روز برگزاری نمایشگاه منتشر شد، درباره جلسه شورای سیاست‌گذاری این رویداد بود که ایوب دهقانکار سخنگوی نمایشگاه آن را اعلام کرد. طبق سخنان دهقانکار، این نشست روز شنبه ۱۴ اردیبهشت با حضور اعضا در سالن جلسات مصلی امام خمینی (ره) برگزار شد و در آن، قائم مقام و معاون اجرایی نمایشگاه گزارشی از فعالیت‌های و اقدامات ارائه کردند. پس از آن نیز اعضا به بحث و تبادل نظر در باره نقاط ضعف و قوت نمایشگاه کتاب تهران پرداختند.

تلاش کمیسیون فرهنگی مجلس برای کاهش مالیات نشر

این خبر هم مربوط به آخرین بازدیدها از نمایشگاه کتاب می‌شود که به موجب آن، جمشید جعفرپور نماینده و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در بازدید از نمایشگاه، از تلاش برای کاهش مالیات فعالان حوزه نشر خبر داد و گفت: در جلسات فرهنگی مجلس سعی داریم با کاهش تعرفه‌های مالیاتی فعالان در صنعت چاپ و نشر، تا جایی که امکان دارد از دغدغه‌های این عزیزان کم کنیم. یکی از موارد حمایتی برای ناشران و نویسندگان تخصیص کاغذ به قمیتارز ۴۲۰۰ تومانی است و با هماهنگی‌های صورت گرفته با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امیدواریم در آینده نزدیک این طرح عملی شود.

برگزاری جلسه کارگروه ساماندهی کاغذ

با ادامه مرور اخبار و دنبال کردن خبرهای مربوط صنعت نشر و کاغذ، به خبری درباره جلسه جدید کارگروه ساماندهی کاغذ می‌رسیم. کارگروه ساماندهی کاغذ روز شنبه ۱۴ اردیبهشت در محل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکیل جلسه داد و در آن، تمام حوزه‌ها و افرادی که به نحوی ذی‌نفع مشترک در موضوع کاغذ هستند حضور داشتند.

حسین انتظامی دستیار ارشد وزیر ارشاد در این نشست گفت: التهاب بازار با این توزیع‌ها قابل کنترل است، بر اساس آماری که به جهت هماهنگی میان دستگاه‌ها ارائه شده است نشان می‌دهد به موجب واردات روزها و ماه‌های آینده جای نگرانی برای موضوع کاغذ وجود ندارد.

انتشار فراخوان جشنواره نقد کتاب

فراخوان شانزدهمین جشنواره نقدکتاب که بناست با هدف کمک به ارتقای کیفی و کمّی نقد و اعتلای اندیشه و فضای انتقادی همزمان با هفته پژوهش در آذر ماه ۱۳۹۸ برگزار شود، روز سه‌شنبه این هفته توسط مؤسسه خانه کتاب منتشر شد.

غیرفعال شدن بن‌کارت‌های اهالی قلم

خبر دیگر از مؤسسه خانه کتاب که اتفاقاً مانند خبر پیشین، روز سه‌شنبه منتشر شد، درباره غیرفعال‌شدن بن‌کارت‌هایاهالی قلم بود. طبقه اطلاعیه‌ای که خانه کتاب در این باره منتشر کرد، اعلام شد که بن‌کارت‌های الکترونیکی خرید کتاب صادر شده برای اهالی قلم در سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، در حال حاضر غیرفعال هستند و در صورت فعال‌شدن از طریق مؤسسه خانه کتاب اطلاع‌رسانی خواهد شد.

علت این امر، تسویه‌حساب معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بانک شهر است که به موجب آن اعلام شده این بن‌کارت‌ها تا اطلاع ثانوی غیرفعال هستند. به این ترتیب، اهالی قلمی که بن‌کارت‌های خرید کتاب برای آنها صادر شده، پس از فعال‌شدن کارت‌ها می‌توانند در کتابفروشی‌هایی که دستگاه کارت خوان بانک شهر در آنها نصب شده است، کتاب‌های خود را خریداری کنند.

اعلام مهلت ثبت‌نام بیمه تکمیلی اهالی قلم

این هفته همچنین با صدور اطلاعیه دیگری که خانه کتاب منتشر کرد، مهلت ثبت نام بیمه تکمیلی اهالی قلم تا پایان اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ اعلام شد.

رونمایی از پوستر جشنواره رضوی

روز یکشنبه این هفته، پوستر نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی با هدف اطلاع رسانی این جشنواره در کتابخانه‌هایعمومی و سایر سازمان‌ها و مراکز فرهنگی سطح کشور، توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور منتشر شد.

برگزاری مراسم تجلیل از محمود پوروهاب

مراسم تجلیل از محمود پوروهاب شنبه این هفته درقالب چهل و هفتمین برنامه شب شاعر در نخلستان اوج برگزار شد.

برگزاری اختتامیه مسابقه خودنویس

آئین اختتامیه و اهدای جوایز برگزیدگان اولین مسابقه داستان‌نویسی خودنویس، که با هدف کشف استعدادهای برتر نویسندگی در ایران برگزار شده بود، روز یکشنبه، ۱۵ اردیبهشت در باغ کتاب تهران برگزار شد.

به‌تاخیر افتادن نمایشگاه کتاب لاهور

با وجود جشن برگزاری روز جهانی کتاب در لاهور پاکستان، برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب این شهر برای سومین بار به دلایل امنیتی به تأخیر افتاد. به‌موجب خبری که دیروز چهارشنبه در این‌باره منتشر شد، نمایشگاه بین‌المللی کتاب لاهور که قرار بود ۲۵ آوریل سال جاری در دانشگاه پنجاب لاهور برگزار شود، به دلایل امنیتی برای سومین بار به تأخیر افتاد.

فرمانداری شهر لاهور طی نامه به رئیس دانشگاه پنجاب درباره مشکلات و مسائل امنیتی در برگزاری این نمایشگاه آگاه کرد. شایان ذکر است نمایشگاه مذکور برای آخرین بار در سال ۲۰۱۶ میلادی در دانشگاه برگزار و پس از آن هر ساله در لحظات آخر توسط فرمانداری لاهور به دلیل امنیتی این نمایشگاه لغو می‌شد.

معرفی برنده جایزه ولکام ۲۰۱۹

دومین خبر بین‌المللی این گزارش هم درباره جایزه ولکام ۲۰۱۹ بود. ویل ایوس نویسنده بریتانیایی برای رمانی با عنوان «زمزمه» که با الهام از زندگی و میراث به جای مانده از آلن تورینگ نوشته شده به عنوان برنده جایزه ولکام ۲۰۱۹ انتخاب شد.

این جایزه هر سال برای تجلیل و حمایت از کتابی داستانی یا غیرداستانی که با تمرکز بر مسائل مرتبط با سلامت و پزشکی که با زندگی ما درآمیخته نوشته شده باشد، اهدا می‌شود. ایوس با روایت داستان تورینگ در قالب داستان، به زندگی و مرگ این متفکر و نابغه پرداخته است.