پایان ۱۲ سال زمامداری؛ بنیامین نتانیاهو در آستانه واگذاری قدرت به یک دولت تازه

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_انتظار می رود پارلمان اسرائیل به زودی تشکیل یک دولت تازه در این کشور را تایید کند که به معنی پایان ۱۲ سال نخست وزیری بنیامین نتانیاهو خواهد بود.

دولت آتی اسرائیل – که ائتلاف بی سابقه ای از احزاب مختلف است – فقط با یک کرسی در اکثریت قرار می گیرد.

تشکیل یک دولت تازه همچنین به دو سال وضعیت معلق پایان می دهد، دوره ای که سه انتخابات از چهار انتخابات در آن به بن بست سیاسی منجر شد.

نفتالی بنت، رهبر حزب راست افراطی یامینا، در توافقی برای تقسیم قدرت با یک رهبر میانه گرا به نخست وزیری خواهد رسید.

براساس این توافق آقای بنت تا سپتامبر ۲۰۲۳ در قدرت خواهد بود و بعد از آن یائیر لپید، رهبر حزب راست میانه یش عتید، برای دو سال به نخست وزیری می رسد.

آقای نتانیاهو، که رکورد طولانی ترین نخست وزیری در تاریخ اسرائیل را دارد، رهبری حزب راست‌گرای لیکود را حفظ می کند و به رهبر اپوزیسیون بدل می شود.

بنیامین نتانیاهو رقبای خود را به تلاش برای تشکیل یک “دولت چپ خطرناک” متهم کرده و قول “سرنگونی خیلی سریع” آن را داده است.

آقای نتانیاهو مشارکت سایر رهبران راستگرا در ائتلاف رقیب که شامل احزاب میانه و چپ صهیونیست و نیز یک حزب عرب می شود را “بزرگترین تقلب در انتخابات تاریخ این کشور” می خواند.

در همین حال محاکمه او به اتهام ارتشاء، کلاهبرداری و نقض اعتماد عمومی – اتهاماتی که رد می کند – ادامه دارد.

هشت حزب مخالف دولت بنیامین نتانیاهو اخیرا پس از آن برای تشکیل یک دولت ائتلافی به توافق دست یافتند که نفتالی بنت اعلام کرد به دولت ائتلافی یائیر لپید میپیوندد که پیشتر از سوی رئیس جمهور مسئول تشکیل دولت شده بود.

یائیر لپید از هفته‌ها پیش تلاش می کرد ائتلاف “تغییر” را برای بیرون راندن آقای نتانیاهو از قدرت با حضور احزاب سیاسی با گرایش های مختلف و متفاوت از هم تشکیل دهد.

هرچند یامینا با کسب فقط هفت کرسی در انتخابات پنجم شده بود، حمایت آن برای تشکیل یک ائتلاف اکثریت در پارلمان ضروری بود. آقای لپید بعد از هفته ها مذاکره پیوستن یامینا به این ائتلاف را اعلام کرد.

در دو سال اخیر چهار انتخابات در اسرائیل برگزار شد و ناکامی رهبران احزاب برای تشکیل ائتلافی پایدار، به بن بست سیاسی در اسرائیل منجر شد.

بعد از انتخابات ماه مارس ۲۰۲۱، آقای نتانیاهو مسئول تشکیل دولت شد اما نتوانست در مهلت ۲۸ روزه برای ائتلاف با بقیه احزاب به توافق برسد.

او ابتدا از ۱۹۹۶ تا ۱۹۹۹ و بعد از ۲۰۰۹ تا ۲۰۲۱ نخست وزیر بوده است.

دولت تازه چگونه دولتی خواهد بود؟

دولت آقای بِنِت در ظاهر هیچ شباهی به دولت هایی که در ۷۳ سال گذشته از بدو تشکیل اسرائیل سر کار آمده اند نخواهد داشت.

این ائتلاف شامل احزابی با تفاوت های بزرگ عقیدتی است که شاید مهم ترین آنها حضور اولین حزب مستقل عرب به نام “فهرست متحد عربی” در آن است. همچنین انتظار می رود ائتلاف حاکم شامل هشت وزیر زن باشد.

عضویت فهرست متحد عربی و احزاب چپگرای غیرعرب می تواند باعث ایجاد اصطکاک در مورد مسائلی مانند سیاست های اسرائیل در قبال فلسطینی ها شود.

برای مثال یامینا و حزب “امید تازه” که آن هم راست‌گراست، از طرفداران سفت و سخت شهرک های یهودی نشین در کرانه غربی اشغالی هستند.

همچنین ممکن است بر سر مسائل اجتماعی اختلاف هایی بروز کند. درحالی که برخی احزاب خواهان پیشبرد حقوق همجنسگرایان هستند، مانند به رسمیت شناختن ازدواج افراد همجنس، فهرست متحد عربی که یک حزب اسلامگراست با آن مخالفت است.

آقای بنت گفته است که دولتش بر موضوع هایی تمرکز خواهد کرد که توافق بر سر آنها ممکن است، مانند مسائل اقتصادی یا همه گیری کرونا، و از مسائل تنش آفرین پرهیز خواهد کرد.

او اخیرا گفت: “هیچ کس مجبور نیست نظام عقیدتی خود را رها کند… اما ما باید تحقق بعضی از رویاهایمان را عقب بیاندازیم… ما بر آنچه قابل دسترسی است تمرکز می کنیم، نه بحث و جدل بر سر چیزی که ممکن نیست.”