پخش سریال جنجالی «خانه پوشالی» در تلویزیون دولتی ایران

نگام، فرهنگ و هنر- پخش سریال آمریکایی «خانه پوشالی» از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، بازتاب گسترده ای در نشریات و رسانه های جهان داشت و بسیاری از ایرانیان را شگفت زده کرده است.

به گزارش صدای آمریکا «خانه پوشالی» از تولیدات شبکه اینترنتی «نت فلیکس» است و در آن بازیگرانی چون «کوین اسپیسی» و «رابین رایت» حضور دارند.

این سریال روایتی است خیالی از زندگی سیاسی و دسیسه های «فرانک آندروود» رئیس جمهوری دموکرات آمریکا و ماجراهای هیجان انگیز او در کاخ سفید را به تصویر می کشد.

او با بهره گیری از شیوه های غیراخلافی و بی رحمانه خود در پی حذف رقبای سیاسی است و از هر روشی برای رسیدن به اهداف و منافع شخصی استفاده می کند.

67963933-f902-4799-9155-8e24154d437a_w610_r1_s
کوین اسپیسی و رابین رایت در صحنه ای از سریال

محافظه کاران ایرانی باور دارند این سریال، بازتابی از واقعیت های موجود در آمریکا است و سیاستمداران این کشور، افرادی شبیه «فرانک آندروود» هستند، فریبکار، فاسد و غیرقابل اعتماد.

«خانه پوشالی» هر شب ساعت یازده از طریق شبکه «دیجیتالی نمایش» یا شبکه نمایش خانگی صدا و سیما پخش می شود؛ سریال به زبان فارسی دوبله شده و ظاهرأ بیننده های زیادی هم در ایران دارد.

هنوز صدا و سیما توضیح مشخصی درباره این سریال سیاسی نداشته و پخش آن از شبکه نمایش هم بدون تبلیغ و کاملا بی سر و صدا آغاز شد. تا این لحظه فقط برخی از سایت ها و نشریات محاظفه کار داخلی به پخش «خانه پوشالی» از تلویزیون دولتی ایران اشاره کرده اند.

چندی پیش شبکه اینترنتی «نت فلیکس» با انتشار بیانیه ای اعلام کرد، هنوز هیچ قراردادی برای پخش جهانی «خانه پوشالی» منعقد نشده و این سریال جنجالی و محبوب فقط از طریق سامانه «نت فلیکس» برای مشترکین عرضه می شود.

a16be36a-4748-4515-9407-dd92ad5312e3_w610_r1_s
رابین رایت روس فرش قرمز

با این حساب مشخص نیست صدا و سیمای جمهوری اسلامی چطور «خانه پوشالی» را پخش می کند و نمایش این سریال تحت چه شرایطی در ایران امکان پذیر است.

در سال های اخیر بسیاری از فیلم ها و سریال های آمریکایی به صورت غیرقانونی در ایران توزیع شده و هنردوستان از طریق «دی وی دی» یا لوح فشرده، تازه های فیلم و سینمای جهان را دنبال می کنند.

ولی پخش فیلم و سریال های غربی، به ویژه محصولات آمریکایی در تلویزیون دولتی ایران چندان مرسوم نیست و به همین دلیل با واکنش های متفاوتی همراه شده است.

بسیاری از کارشناسان باور دارند پخش «خانه پوشالی» در ایران، با اهداف خاصی صورت می گیرد و محافظه کاران بدون توجه به داستان خیالی این مجموعه، درصدد تخریب چهره آمریکا و بهره برداری سیاسی از این سریال هستند.

cb73e5e7-3cdc-4e5d-ae57-e0e29f3a55bf_w610_r1_s
لوگوی سریال خانه پوشالی

در حال حاضر شبکه اینترنتی نت فلیکس سرگرم تولید فصل پنجم خانه پوشالی است وبر اساس برنامه اعلام شده، فصل جدید این مجموعه سال آینده منتشر خواهد شد.