پدر صنعت هند یک ایرانی الاصل است!

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، جمشید جی تاتا، صنعتگر زرتشتی ایرانی‌الاصل و بنیان‌گذار گروه صنعتی تاتا در ۱۹ مه ۱۹۰۴ درگذشت. «جمشید جی تاتا» فرزند یک موبد زرتشتی بود که سال ١٨٣٩ در شهر نوساری گجرات زاده شد، در سن ١۴ سالگی با پدرش به بمبئی رفت و در پی تلاش و ممارست فراوان از یک تاجر کوچک به بازرگانی بزرگ تبدیل شد که اکنون او را پدر صنعت هند می‌نامند. جمشیدجی تاتا پایه‌گذار «تاتا استیل» است که نخستین شرکت خصوصی تولید فولاد در آسیا است که سالانه چهار میلیون تن فولاد تولید می‌کند.

به گزارش دنیای اقتصاد، جمشید جی تاتا، صنعتگر زرتشتی ایرانی‌الاصل و بنیان‌گذار گروه صنعتی تاتا در ۱۹ مه ۱۹۰۴ درگذشت. «جمشید جی تاتا» فرزند یک موبد زرتشتی بود که سال ١٨٣٩ در شهر نوساری گجرات زاده شد، در سن ١۴ سالگی با پدرش به بمبئی رفت و در پی تلاش و ممارست فراوان از یک تاجر کوچک به بازرگانی بزرگ تبدیل شد که اکنون او را پدر صنعت هند می‌نامند.

جمشیدجی تاتا پایه‌گذار «تاتا استیل» است که نخستین شرکت خصوصی تولید فولاد در آسیا است که سالانه چهار میلیون تن فولاد تولید می‌کند. موسسات و شرکت‌های مختلف دیگر موسوم به تاتا هم – مانند موسسه پژوهش بنیادین تاتا و شرکت انرژی تاتا – میراث اوست. اکنون مجموعه شرکت‌های «تاتا گروپ» از زمره بزرگ‌ترین شرکت‌های هند است.نخستین کارخانه تصفیه پنبه در هند محصول زحمات یک پارسی دیگر با نام «کاوس جی نانابهای داور» بود که سال ١٨۵۴ در بمبئی آغاز به کار کرد. نخستین تبعه هند هم که به دریافت لقب شوالیه دربار بریتانیا نائل شد، «جمشید جی جیجی بهای» پارسی بشردوستی بود که هم اکنون بیمارستان‌ها، دانشکده‌ها، خانه‌های بینوایان و خیابان‌های متعددی در هند با نام او پیوند خورده‌اند. پارسی‌های هند زرتشتیان ایرانی تباری هستند که اجداد آنها در چند مرحله، پس از حمله اعراب و همچنین مغول به ایران، به غرب شبه جزیره هند مهاجرت کردند. آنها در هند، آزادانه به انجام اعمال مذهبی و دنبال کردن اعتقادات آبا و اجدادی خود ادامه دادند.

پارسیان هند دیگر مهاجر نیستند. از همان ابتدا که به شرق ایران (خراسان) و سپس به سواحل گجرات آمدند، در این جامعه ذوب شدند. اصطلاحی در هند رایج است که پارسیان همچون شکری در شیر، در جامعه هند حل شده و به آن طعم بخشیده‌اند. امروز بیشتر آنها از لحاظ سبک زندگی مدرن هستند؛ اما از نظر باورهای مذهبی، سنتی‌تر از زرتشتیان ایران مانده‌اند. بهرام گور ۴۲۳- ۴۳۸ ق م در سفر به هند همسری هندی اختیار کرد و موسیقی هندی و ایرانی را به جامعه دو کشور معرفی کرد. ۳۰۰ سال پس از شکست ساسانی در سال ۹۳۶ میلادی عده‌ای حدود ۲۰۰ نفر از سنگان خراسان بعد از مشقات و رنج فراوان وارد گجرات شدند و معبد سنجان یا سنگان را بنا کردند. در زمان اکبر شاه (از سال۱۵۷۸) آزادی مذهبی آنها تضمین شد.