پرتاب ماهواره پیام به فضا پیامی روشن به امریکا ، ایران زیر بار نخواهد رفت

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ پرتاب ماهواره پیام به فضا در روزهای آینده باعث شده است تا این موضوع در صدر اخبار رسانه های داخل و خارج از کشور قرار گرفته است.

 

میثم بازیاری

 

 حجت الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در سفر به استان گلستان با حضور در جمع مردم این استان عنوان کرد:‌ از مردم استان گلستان سپاسگذارم که همواره این مردم خوب و مخلص و ایثارگر در همه صحنه‌ها به عنوان مردمانی شجاع و مرزدار و عاشق ایران و اسلام و انقلاب هستند. این استان، استان وحدت اقوام و مذاهب باید نام بگیرد. استانی که در راه دفاع از کشور نزدیک به چهار هزار شهید تقدیم کرد و از این تعداد ۵۱۲ شهید از شهرستان گنبد است که این نشان از این است که شیعه و سنی برای دفاع از وطن خود ایثار و فداکاری داشتند و دارند.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: اینجا سرزمین تاریخ است. تاریخ هزاران سال قبل و تاریخ هزار سال پیش حکومت آل زیار است و سرزمین بزرگان و میزبان ابوریحان است که برخی از کتاب آثار و الباقیه را در همین منطقه نوشته است. عرفا و شعرای بزرگ در این منطقه حضور داشتند که مردم را به وحدت و برادری دعوت می‌کردند و ما به مردان بزرگ و زنان دلاور این دیار احترام می‌گذاری.

 

وی با اشاره به تنوع اقلیمی در این استان گفت:‌ استان گلستان دارای مناطق بسیار دیدنی و پارک ملی است که جزو آثار زیست‌محیطی کشور ما است و از همه مهم‌تر مردمان خوب و هم‌زیستی مسالمت‌آمیز در این منطقه وجود دارد. من خوشحالم از این منطقه هیچگاه بوی اختلاف را استشمام نکردیم. دست همه بزرگان این دیار را می‌بوسیم به خاطر وحدت و اتحادی که به وجود آوردند. سرزمینی که همواره در این سرزمین ایستادگی و مقاومت به عنوان یکی از صفات برجسته مردمان این دیار و سرزمین بوده است.

رئیس‌جمهور گفت: این اجتماع شما در آستانه چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی است، ما همه چهل سال پیش در این ایام منتظر بودیم که دیکتاتور این سرزمین را ترک کند و مردم ما جشن بزرگ را بگیرند و روز ۲۶ دی ماه روز فرار این دیکتاتور بود و انقلاب بزرگ ما به پیروزی رسید. ملت ایران است که در تمام انتخابات تصمیم می‌گیرد چه کسی بر کرسی مسئولیت بنشیند.

وی خاطرنشان کرد: شما بودید که در سال ۹۲ و ۹۶ با رای بلندتان بار مسئولیت را بر دوش ما گذاشتید از اینکه من تاریخ استان را ورق می‌زنم و می‌بینم در بعضی از شهرستان‌ها تا ۹۵ درصد مردم به من رای داده‌اند در برابر عظمت و احساس این مسئولیت سر تعظیم فرو می‌آورم. ما با همه توان باید کشورمان را آباد کنیم. امنیت امروز افتخار ماست هوشیاری مردم و تحصیل کرده‌های این دیار و اوج مسائل تحقیقاتی و علمی افتخار ماست. ما کشوری هستیم که در روزهای پیش رو دو ماهواره را به فضا پرتاب می‌کنیم.  ماهواره پیام که توسط ماهواره‌بری که ساخت خود ما است پرتاب می‌شود هر دو یعنی هم ماهواره و هم ماهواره‌بر ساخت دست خودمان است. ماهواره پیام که به دست دانشگاهیان ما ساخته شد در ششصد کیلومتری فضا قرار خواهد گرفت و این ماهواره  میتواند وضع آب و هوا و کشاورزی و جنگل‌ها و آب‌های زیر‌زمینی را رصد کند و در روز شش نوبت از بالای سر ما عبور خواهد کرد.

وی ادامه داد: ما در گذشته ماهواره‌های متعددی را پرتاپ کردیم اما این ماهواره تحقیقاتی نیست بلکه عملیاتی است و تمام مسائل سرزمین را در اختیار ما قرار می‌دهد. ما کشوری هستیم که برای اینکه به دنیا ثابت کنیم دارای علم و دانش هستیم در زمینه‌های مختلف پیشرفت کردیم. آخرین آمار نشان می‌دهد ایران در زمینه ژنتیک مقام اول را دارد.

روحانی تاکید کرد: مردم ایران امروز سرافراز قدرت دفاعی و اقتصادی را به وجود آورد‌اند. ما از توطئه‌های دشمن هراس نداریم و مشکلات را پشت سر خواهیم گذاشت. این مشکلات پیش روی ما باقی نمی‌ماند و عبور خواهیم داد. نه آمریکا و صهیونیسم و برخی کشورهای همسویشان قادر نیستند این ملت بزرگ و رهبری شجاع را به زانو در آورند. ما با همه قدرت دربرابر دشمنان ایستاده‌ایم.

وی ادامه داد: ما با اکثر دوستان و همسایگان‌مان روابط برادرانه داریم. ما با همسایگان‌مان بهترین روابط را داریم و اگر با یکی دو همسایه مشکل داریم آمادگی داریم مشکلات را با آن‌ها حل کنیم. با وضعیتی سخت در منطقه مواجهیم. صهیونیست‌ها می‌خواهند ما را در برابر آنچه که اهداف آنهاست از پا درآورند ولی نمی‌توانند.

رئیس‌جمهور با اشاره به تبصره ۱۴ و ۱۸ و ۱۹ و ۲۱ لایحه بودجه گفت: اولین قدم را برای کمک به اقشار محروم تدارک دیدیم و ۷ هزار میلیارد تومان برای رفع فقر مطلق در نظر گرفتیم و برای ایجاد اشتغال برنامه داریم. ما می‌دانیم در این مقطع حساس جوانان باید در مسیر شغل قرار بگیرند و ما امسال کاهش بیکاری در این استان را داشته‌ایم.

وی تاکید کرد: ما برای ایجاد اشتغال در این سرزمین قدم‌های مهمی برداشتیم اما تا نقطه مطلوب فاصله داریم. ما تا فصل پاییز امسال نسبت به پارسال ۶۰۰ هزارد اشتغال ایجاد شده اما به میزان بیکاری اضافه می شود چون تحصیل کردگان و جوانان ما وارد بخش بیکاری می شوند. ما تحرکی در زمینه ساخت و ساز مسکن خواهیم داشت. دیشب تصویب کردیم ۱۰۰ هزار واحد مسکونی به وسیله توسعه‌گران برای این مردم ساخته خواهد شد. بخش مسکن یک تحرک بزرگ در بخش اقتصاد است که می‌تواند بیکاری ما را کاهش دهد. ما در زمینه کارورزی و کار آموزی جوانان‌مان بودجه اختصاص دادیم تا بتوانند مشغول کار شوند. در این استان زمینه‌های فراوانی برای حرکت اقتصادی وجود دارد.

 

«ایالات متحده قصد نداره کنار بایسته و نظاره‌گر این باشه که سیاست‌های مخرب ایران، ثبات و امنیت بین‌المللی رو به خطر بیاندازه»

وزیر امور خارجه آمریکا در توییتی گفت مقابله جویی و برنامه های موشکی ایران در تناقض با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل است. واکنشی به اخبار اجرای تست‌ سازگاری قبل از پرتاب ماهواره پیام که به ادعای مقامات تنها برای مصارف غیر نظامی و تحقیقاتی استفاده خواهد شد اما منتقدان از دستان پشت پرده سپاه در این پروژه و صرف بودجه های هنگفت برای پیشبرد برنامه های موشکی می گویند.

 

کمتر از یک هفته پس از هشدار وزیر خارجه آمریکا به ایران در مورد پرهیز از ادامه برنامه پرتاب موشک‌های بالیستیک و فضایی، شبکه خبری سی‌ان‌ان از دریافت تصاویری خبر داد که حاکی آماده‌سازی ایران برای پرتاب ماهواره‌های جدید به فضا است.

سی‌ان‌ان می‌نویسد که بنا بر این تصاویر، جمهوری اسلامی در پایگاه فضایی امام خمینی سمنان در حال آماده‌سازی برای پرتاب ماهواره‌های سنجش از راه دور به فضا است، اما «نشانه‌ای مبنی بر نظامی بودن این پرتاب‌ها به‌ چشم نمی‌خورد».

کارشناسان به سی‌ان‌ان گفتند که یکی از این ماهواره‌ها قرار است با پرتابگر سیمرغ به فضا فرستاده شود که یک پرتابگر دومرحله‌ای است و در مرحله اول طی مسیر خود از خوشه‌ای از چهار فروند موشک شهاب ۳ استفاده می‌کند.

این تحولات در حالی است که مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، روز پنج‌شنبه ۱۳ دی به ایران هشدار داد تا برنامه پرتاب موشک‌های بالیستیک و فضایی خود را کنار گذاشته و از برهم زدن صلح و ثبات در منطقه خودداری کند.

مایک پومپئو با انتشار بیانیه‌ای گفت: «ایالات متحده قصد ندارد کنار ایستاده و نظاره‌گر این باشد که سیاست‌های مخرب ایران ثبات و امنیت بین‌المللی را در معرض خطر قرار دهد.»

وزیر خارجه آمریکا افزود: «وزارت دفاع رژیم ایران علناً برنامه پرتاب سه وسیله فضایی (SLV) را در ماه‌های آتی اعلام کرده‌ است. چنین اقداماتی بار دیگر نشانه سرپیچی رژیم ایران از قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل است.»

آقای پومپئو تصریح کرد: برنامه ایران شامل پرتاب موشک‌های ماهواره‌بر می‌شود که از فناوری آن برای ساخت موشک‌های بالیستیک از جمله موشک‌های بالیستیک قاره‌پیما استفاده می‌شود. این موشک‌ها می‌توانند تا ده هزار کیلومتر برد داشته باشند و قادرند خاک آمریکا را هدف قرار دهند.

دهم آذرماه امسال نیز برای نخستین بار مایک پومپئو بود که یک آزمایش موشک میان‌برد ایران را فاش کرد و گفت آزمایش این نوع موشک که قادر است بخش‌هایی از خاک اروپا و کل خاورمیانه را هدف قرار دهد نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل است.

ایران همواره نقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل را انکار کرده و فعالیت‌های ماهواره‌ای خود را ناقض این قطعنامه‌ها نمی‌داند.

به نظر می‌رسد اظهارات آقای پومپئو واکنشی به سخنان جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران باشد که روز هشتم آذر امسال گفته بود: «در ماه‌های آینده سه ماهواره توسط ایران به فضا پرتاب می‌شود.»

زمان پرتاب دو ماهواره را «وزارت دفاع تعیین خواهد کرد»

اما یک روز پیش از انتشار خبر جدید سی‌ان‌ان در مورد آماده‌سازی پرتاب ماهواره‌ای در سمنان، روز سه‌شنبه محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران، در حاشیه بازدید خبرنگاران از ماهواره‌های «دوستی» و «پیام» در پژوهشگاه فضایی ایران گفت که ایران تصمیم دارد که این دو ماهواره را به زودی به فضا پرتاب کند و در مدار زمین قرار دهد.

به نوشته روزنامه اطلاعات، وی با اظهار این‌ که «وزارت ارتباطات تنها مسئول توسعه صنعت فضایی است و برای قرار دادن ماهواره‌ها در مدار وزارت دفاع همکاری دارد»، گفت: «زمان پرتاب دو ماهواره جدید ایران از سوی وزارت دفاع تعیین خواهد شد.»

​آذری جهرمی در ادامه گفت: «ماهواره دوستی در ارتفاع ۲۵۰ کیلومتری زمین توسط ماهواره‌بر سفیر قرار خواهد گرفت و پرتابگر سفیر پیش از این در دهه ۸۰ آزمایش شده‌است و ماهواره پیام هم با پرتابگر سیمرغ پرتاب خواهد شد که این پرتابگر هم پیش از این تست شده‌ است، اما در نهایت مسئولان دفاعی کشور باید دربارهٔ پرتاب ماهواره‌ها و پرتابگر آن تصمیم بگیرند.»

خبرگزاری ایسنا پیش از این در مقاله‌ای نوشته بود که ماهواره موسوم به «دوستی» یک ماهواره کوچک یا ریزماهواره مکعبی‌شکل است که به کارفرمایی سازمان فضایی ایران، توسط دانشگاه صنعتی شریف طراحی و ساخته شده‌ است.

ماهواره «پیام» نیز یک ماهواره سنجشی ساخت دانشگاه امیرکبیر است که همواره قرار بوده با ماهواره مخابراتی «ناهید ۱» توسط «ماهواره‌بر سیمرغ» تا حدود ۵۵۰ کیلومتر از سطح زمین پرتاب شوند.

پرتاب‌های ماهواره‌ای ایران با سال‌ها تأخیر روبه‌رو شده به‌ طوری که به گفته وزیر ارتباطات سپری شدن ۱۴ سال از موعد پرتاب ماهواره «مصباح» باعث شده که این ماهواره از رده خارج و عمر مفید آن نیز سپری شود.

دو سال پیش، امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده هوافضای سپاه پاسداران، دولت یازدهم را متهم کرده بود که از «ترس» آمریکا «موشک ماهواره‌بر آماده پرواز» را در انبار نگهداری می‌کند. امیرعلی حاجی‌زاده چنین اقدامی را «تحقیرآمیز» دانسته بود.