پرده‌برداری از دروغ صدا و سیما؛ حقیقت ملاقات مادر و زندانی سیاسی محکوم به اعدام

پایگاه خبری / تحلیلی نگامصدا و سیما چند روز پیش تصاویر ملاقات «محمود طریق‌الاسلامی»‌، زندانی سیاسی محکوم به اعدام با مادرش در سال ۱۳۶۰ را به تازگی مجددا پخش کرد.

جمهوری اسلامی از همان سال ۱۳۶۰ تلاش کرده از مادر طریق‌السلامی «مادر نمونه»ای بسازد که فرزندش را به جوخه اعدام سپرد. اما روایت هم‌بندی‌های محمود طریق‌السلامی و دیگر زندانیان آن دوره با آنچه جمهوری اسلامی سعی در القای آن دارد بسیار متفاوت است.

«حسن حسام»، زندانی سیاسی دوران پهلوی و هم سلولی محمود طریق‌السلامی: «واقعیت این است که محمود چنان قوی بود که پس از اعدامش هم شکنجه‌گران فریاد می‌کشیدند: خیال کردی محمود طریق الاسلامی هستی که حرف نمی‌زنی؟ اما جمهوری اسلامی و شکنجه‌گرانش حتی از جنازه تیرباران شده یکی از مقاوم‌ترین زندانیان سیاسی هم برای استفاده‌های تبلغاتی نمی‌گذرد.

مادر محمود زمانی که فرزندش در زندان‌های زمان شاه محبوس بود، توانسته بود با نفوذ خانوادگی و پول حکم اعدام فرزندش را به حبس ابد تغییر دهد. مسئولان زندان و شکنجه‌گران به مادر محمود وعده داده بودند اگر اگر او با پسرش صحبت کند، آن‌ها نهایتا محمود را آزاد خواهند کرد.

محمود فکر می‌کرد در زندان جمهوری اسلامی هم مثل زندان‌ زمان شاه می‌تواند جلوی مادرش تئاتر بازی کند و خود را نجات دهد. آن‌ها نمی‌دانستند ملاقات خصوصی‌شان ضبط شده. ویدیو که در زندان پخش شد، نیمی از بدن محمود در اثر شوک عصبی فلج شد. محمود دیگر حاضر نشد مادرش را ملاقات کند و چند ماه بعد تیرباران شد.

شنیدیم مادرش بعد شنیدن خبر اعدام برای مدتی در بیمارستان روانی بستری شد.»

به گواه گزارش‌های تحقیقی سازمان‌های معتبر حقوق بشری، هزاران زندانی سیاسی در دهه اول پس از انقلاب، بدون محاکمه اعدام شدند.

از جمله اعدام‌های فله‌ای زندانیان سیاسی به دستور روح آلله خمینی در تابستان ۶۷ که «ابراهیم رئیسی»، معاون وقت دادستان تهران و از مجریان اعدام‌ها بود.