پرفسور محمد جمشیدی؛ از شیراز تا ناسا

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _پروفسور محمد جمشیدی، دانشمند ایرانی صاحب کرسی استادی دانشگاه تگزاس، متولد سال ۱۳۲۳ در شیراز است. او بیش از ۱۰ سال با سازمان فضایی آمریکا ( ناسا) همکاری داشته و در اولین پروژه پرتاب روبات به سطح کره مریخ به صورت مشورتی با این سازمان فعالیت کرده است.


پرفسور محمد جمشیدی همچنین به طور افتخاری با مرکز ناسا در واشنگتن به عنوان مشاور فعالیت دارند و جایزه ملی خدمت از ناسا را نیز دریافت کرده‌اند.


این پرفسور ایرانی پس از اتمام کلاس یازده در دبیرستان سلطانی راهی دبیرستان هدف شماره ۱ در تهران شد. در خرداد ۱۳۴۱ دیپلم ریاضی را در دبیرستان هدف اخذ و در بهمن همان سال راهی ایالت متحده شد.


مجیدی در دانشگاه ایالتی اُرگان لیسانس مهندسی برق گرفت و در سال ۱۳۵۰ پس از گذراندن دوره تکمیلی فوق لیسانس، دکترا و فوق دکترا از دانشگاه ایلی نوئیز شامپاین-اوربانا به شیراز برگشت و با سمت استادیاری در دانشگاه شیراز مشغول به کار شد.

در پاییز ۱۳۵۴ جهت مرخصی مطالعاتی به شرکت آی‌بی‌ام آمریکا در نیویورک ملحق شده و پس از دو سال مرخصی در سال ۱۳۵۶ به شیراز بازگشت. در خرداد ۱۳۵۸ برای بار دیگر به ایالات متحده برگشت و به عنوان استاد در دانشگاه نیو مکزیکو آمریکا مشغول به کار شد.


در سال ۱۳۷۷ جمشیدی موفق به اخذ دکترای فلسفه ی افتخاری اودلار یوردو در آذربایجان شد و در سال ۱۳۸۳ دکترای افتخاری مهندسی از دانشگاه واترلو-کانادا و دکترای افتخاری فلسفه از دانشگاه صنعتی کریت یونان دریافت کرد.


همکاری با سازمان فضایی ناسا


پرفسور محمد جمشیدی برای بیش از ۱۰ سال مشاور سازمان فضایی آمریکا ( ناسا) بوده است. ۳ سال از آن مشاور علمی اولین پروژه پرتاب روبات به سطح کره مریخ بوده است که در ۴ ژوئیه ۱۹۹۷ به مقصد رسید. همچنین ۷ سال در مرکز ناسا در واشنگتن عضو کمیته مشورتی برای روابط شرکت های کوچک و بزرگ به طور افتخاری کار کرده و به دریافت جایزه ی ملی خدمت از ناسا نائل گشت.


مهمترین اثر علمی پرفسور کتاب ” سیستم‌های ابعاد بزرگ” است که در سال ۱۳۶۲ در نیویورک توسط کمپانی نورت هلند به چاپ رسید. این کتاب به عنوان اولین کتاب درسی این رشته مهندسی در جهان شناخته شد. این کتاب به ۴ زبان خارجی ترجمه شده است و در هر پنج قاره ی دنیا مورد استفاده است.


او همیشه خواهان کمک به کشور خود ایران هستند و در سال‌های اخیر چندین بار به ایران آمده و در دانشگاه‌های امیرکبیر، صنعتی شریف، علم و صنعت و تربیت مدرس تهران و دانشگاه شیراز و غیره سخنرانی و تدریس کرده است. همچنین نیز به طور اینترنتی از محل کار برای دانشگاه شیراز سخنرانی داشته اند.

پرفسور مجیدی در مصاحبه ای می‌گویند:” پیام ناقابل من به هم وطنان به دانشمندان، مهندسین و به خصوص دانشجویان جوان این است که سخت کار کنید و شکست را به راحتی و آسانی قبول نکنید. برنامه ریزی کنید و چندین هدف داشته باشید تا اگر به یکی نرسیدید اهدف دیگری هم داشته باشید تا با سعی و کوشش بیشتر آنها را دنبال کنید. دنیا تبدیل به جهانی متصل به هم شده و امکان موفقیت هر فرد منحصر به مرز و بوم خود نمی باشد.”