پرواز مشکوک بمب‌افکن‌های استراتژیک آمریکا بر فراز خلیج‌فارس/«چندین» بمب‌افکن بی-۵۲ به خاورمیانه اعزام می‌شوند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_بمب افکن های استراتژیک نیروی هوایی آمریکا پرواز خود بر فراز خلیج فارس را به پایان رساندند.

به گزارش اسپوتنیک، بر پایه داده‌های منابع مانیتورینگ هواپیمایی غربی، یک جفت بمب‌افکن استراتژیک آمریکایی B-52H Stratofortress روز جمعه از سرزمین اصلی ایالات متحده به منطقه خلیج فارس در جنوب غربی ایران پرواز کرد.

مسیر پرواز آنها در خاورمیانه از روی اسرائیل، اردن، عربستان سعودی، کویت، خلیج فارس و قطر گذشت. گفته می شود هواپیماها برای سوخت گیری در پایگاه هوایی الودید قطر فرود آمدند.

این بمب افکن ها که دارای توانایی حمل سلاح هسته ای هستند در اوایل روز جمعه پس از پرواز فرا اقیانوس اطلس بر فراز اروپای شرقی پرواز کردند. آنها از لهستان، اسلواکی، مجارستان، رومانی، بلغارستان و همچنین یونان عبور کردند و سپس از دریای مدیترانه به سمت خاورمیانه چرخیدند.

یک جفت B-52H از پایگاه نیروی هوایی Minot در داکوتای شمالی بلند شد. پس از دو بار سوخت گیری از هواپیماهای نفتکش آمریکایی بر فراز اقیانوس اطلس، بمب افکن ها حدود ساعت ۱۴:۳۰ به وقت تهران بر فراز انگلیس و دانمارک پرواز کردند و سپس وارد حریم هوایی لهستان شدند.

هنوز اطلاعیه رسمی نیروی هوایی آمریکا درباره پرواز بمب افکن های استراتژیک آمریکایی وجود ندارد.

در همین حال، مقام‌های دفاعی آمریکا روز جمعه گفتند وزارت دفاع ایالات متحده، پنتاگون، تصمیم گرفته است یک ناو هواپیمابر خود را، برای کمک به تامین امنیت روند خروج برنامه‌ریزی شده نظامیان آمریکایی و ائتلاف بین‌المللی از افغانستان در هفته‌های آتی و محافظت از این نیروها، در خاورمیانه نگه دارد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دو فروند بمب‌افکن نیروی هوایی ارتش ایالات متحده نیز، به عنوان بخشی از برنامه تقویت امنیت منطقه پیش از آغاز روند خروج نیروها، به افغانستان اعزام خواهند شد.

روزنامه وال استریت ژورنال در گزارش مشابهی در همین زمینه از قول مقام‌های دفاعی آمریکایی نوشت، پنتاگون قصد دارد «چندین» بمب‌افکن بی-۵۲ را برای این منظور به خاورمیانه اعزام کند و از آن به عنوان ارسال علامت به گروه طالبان یاد کرده که آمریکا می‌خواهد از خروج مسالمت‌آمیز نیروهای آمریکایی از افغانستان اطمینان حاصل کند.

به نوشته این روزنامه آمریکایی، انتظار می‌رود کاخ سفید روز جمعه اعزام موقت ناو هواپیمابر و حداکثر شش فروند بمب‌افکن بی-۵۲ به منطقه را جهت محافظت از نیروهای نظامی آمریکا و ناتو در حین خروج از افغانستان تایید کند.

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا چهارشنبه هفته گذشته اعلام کرد روند خروج کلیه نیروهای نظامی خارجی از افغانستان از اول ماه مه سال جاری میلادی، طبق توافق دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق آمریکا با طالبان، آغاز خواهد شد و این روند تا یازدهم سپتامبر امسال – مصادف با بیستمین سالگرد حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ به آمریکا و عامل اولیه حمله نظامی آمریکا به افغانستان – تکمیل خواهد شد.