پرواز ۷۵۲؛ وزاری خارجه کانادا و اوکراین: ایران باید شفاف‌سازی کند و غرامت مناسب بپردازد

پایگاه خبری / تحلیلی نگاموزیران خارجه کانادا و اوکراین طی دیدارشان بر همکاری نزدیک خود جهت دریافت غرامت مناسب برای خانواده قربانیان هواپیمای سرنگون‌شده اوکراینی و واداشتن جمهوری اسلامی به شفاف‌سازی در این مورد تأکید کردند.

به گزارش دویچه وله، وزارت خارجه کانادا در پی دیدار مارک گارنئو، وزیر خارجه این کشور با دیمیترو کولبا، همتای اوکراینی‌اش اعلام کرد که دو کشور بر سر دریافت غرامت مناسب برای خانواده جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی همکاری نزدیک خواهند داشت.

وزارت خارجه کانادا می‌گوید، در این دیدار دو طرف بر سر تعهداتشان جهت همکاری دوجانبه، برقراری عدالت، شفاف‌سازی این واقعه و دریافت غرامت برای خانواده قربانیان تأکید کردند.

این دیدار روز چهارشنبه هفتم ژوئیه (۱۶ تیر) در حاشیه کنفرانس اصلاحات اوکراین در ویلنیوس، پایتخت لیتوانی انجام شد.

هواپیمای پرواز PS752 خطوط بین‌المللی اوکراین در ۲۸ دی ماه سال ۹۸ (ژانویه سال ۲۰۲۰) در حالی که از تهران به مقصد کی‌یف پرواز می‌کرد هدف شلیک موشکی سپاه پاسداران قرار گرفت و سرنگون شد. تمامی ۱۷۶ سرنشینان هواپیما که اکثرا ایرانی و شهروندان دوتابعیتی کانادا بودند کشته شدند.

مقام‌های ایران تا سه روز علت سقوط هواپیما را “نقص فنی” اعلام می‌کردند، اما با ادامه فشارهای بین‌المللی و روشن شدن زوایایی از این واقعه سرانجام اعلام کردند که هواپیما با شلیک موشکی سپاه و بر اثر “خطای انسانی” سرنگون شده است.

موضوع “خطای انسانی” هنوز هم مورد تردید کانادا و اوکراین و همچنین خانواده‌های قربانیان قرار دارد. این دو کشور بارها جمهوری اسلامی را به “پنهان‌کاری” و عدم ارائه اطلاعات کافی در این زمینه متهم کرده‌اند.

در حالی که جمهوری اسلامی عملکرد خود در رسیدگی به این پرونده را “بی‌نظیر” توصیف کرده، کشورهای مربوط به این پرونده گزارش نهایی ایران را “پنهان‌کارانه” ارزیابی کرده‌اند.

شکرالله بهرامی، رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح به‌تازگی از صدور کیفرخواست برای ۱۰ نفر در این رابطه سخن گفته است. اما خانواده‌های قربانیان می‌گویند، این‌ افراد “بی‌نام‌و نشان‌”اند و “برای آمرین و عاملین اصلی این جنایت که افراد رده‌بالای حکومت هستند، قرار منع تعقیب صادر شده است”.

این خانواده‌‌ها همچنین می‌گویند، مراجعه وکلایشان برای مطالعه پرونده و پی بردن به نحوه کارشناسی و بازجویی‌ها به جایی نرسیده و آن‌ها همچنان به دادخواهی‌ خود ادامه خواهند داد.