پس‌لرزهای افشای فایل صوتی: حمله نیروهای اطلاعات سپاه به دفتر ظریف و روحانی/ ممنوع‌الخروجی ۲۰ نفر/ محمد قوچانی نوار مصاحبه به خارج از کشور ارسال کرد/کروبی: فایل صوتی مثل آب روان در حرکت بود

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، موضوع انتشار فایل صوتی مصاحبه «محمدجواد ظریف» با «سعید لیلاز»، روزنامه‌نگار که برای دفتر پژوهش‌های استراتژیک ریاست جمهوری ضبط شده است و گفته می‌شد قرار نبوده علنی شود، از امروز وارد فاز جدیدی شده است.


منابع مطلع «ایران‌وایر» می‌گویند نیروهای سازمان اطلاعات سپاه صبح امروز به صورت هم‌زمان به دفاتر «حسن روحانی» در ساختمان ریاست جمهوری در خیابان «پاستور» و دفتر محمدجواد ظریف در وزارت امور خارجه رفته و پس از درگیری کوتاه با یگان‌های حفاظتی، دفاتر ریاست جمهوری و وزیر امور خارجه را بررسی و برخی اسناد و مدارک موجود را ضبط کرده و با خود برده‌اند.


این در حالی است که پیش‌تر «علی ربیعی»، سخن‌گوی دولت و رییس جدید مرکز پژوهش‌های استراتژیک ریاست جمهوری از پی‌گیری وزارت اطلاعات، یعنی نهاد امنیتی دولت و رقیب سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درباره یافتن عاملان انتشار فایل صوتی ظریف خبر داده بود.

همچنین گمانه‌هایی مبنی بر برکناری و احتمال دستگیری آشنا وجود دارد. برخی معتقدند وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی در دستگیری حسام‌الدین آشنا پیش‌دستی می‌کند تا مشاور رسانه‌ای‌ آن به دست اطلاعات سپاه پاسداران نیفتد.


خبرگزاری «ایسنا» نیز به نقل از یک منبع مطلع در قوه قضاییه از ممنوع‌الخروجی ۲۰ نفر به خاطر افشای فایل صوتی این مصاحبه خبر داده است.

محمدتقی کروبی،‌ فرزند مهدی کروبی نیز در صفحه اینستاگرامی خود نوشت که من فایل صوتی ظریف را چند روز پیش از انتشار آن در ایران اینترنشنال از طریق یکی از دوستان خارج از کشور دریافت کرده بودم و با یک روز فاصله همین فایل را از دوست دیگری هم دریافت کردم و متوجه شدم این فایل مثل آب روان در حرکت است و در حال دست به دست شدن میان جمعی از فعالان سیاسی.


او ادامه داد که یک روز بعد شنیدم که این فایل صوتی در اختیار چهره‌های شناخته شده و سرشناس اصلاح‌طلب داخل هم قرار گرفته است.


کروبی در ادامه نوشت که یقین کردم برنامه ای هدفمند بدون لحاظ کردن منافع ملی و در راستای انتخابات پیشرو در درز این فایل جذاب وجود دارد. اما پای کدام جریان: دولت یا حاکمیت؟ این سؤالی بود که ذهن مرا به خود مشغول کرده بود.


در همین حال، محمد سهیمی در صفحه فیس‌بوک خود می‌نویسد که منابع بسیار موثق من در تهران خبر داده ا‌ند که نوار مصاحبه آقای محمد جواد ظریف را محمد قوچانی، روزنامه نگار، از طریق یک فرد خوش نام ولی‌ ساده لوح به خارج از کشور ارسال کرده است. قوچانی مسول سازماندهی کارنامه دولت آقای روحانی است، و تمامی وزرای ایشان چنین مصاحبه‌ای را انجام داده ا‌ند.

اینطور که منابع من گفته ا‌ند، هدف اصلی‌ این کار حذف آقای ظریف از صحنه سیاسی ایران است، ولی‌ علاوه بر آن دو تحلیل نیز برای چرایی اینکار توسط قوچانی وجود دارند:


به گفته او، اول، هدف علاوه بر حذف آقای ظریف بعنوان کاندیدای احتمالی‌ ریاست جمهوری، بالا بردن شانس علی‌ لاریجانی بعنوان کاندیدای “اعتدالیون” است. با وجودی که خود لاریجانی هنوز اعلام نامزدی نکرده است، کوشش تبلیغاتی برای او از مدت‌ها پیش آغاز شده است.


او افزود: دوم، همانطور که من در اینجا نوشتم، قوچانی که عضو شورای مرکزی حزب “کارگزاران سازندگی” است، از سالها پیش پس از خروج از زندان با اطلاعات “دولت پنهان” همکاری دارد. بنا بر این تحلیل دوم این است که با حذف آقای ظریف شانس نامزد احتمالی‌ “دولت پنهان” را بالا ببرند، چون به خوبی‌ از محبوبیت آقای ظریف باخبر هستند.


گمانه‌هایی مبنی بر استیضاح محمدجواد ظریف نیز مطرح شده است. ظریف در فایل صوتی افشا شده، از رابطه سپاه و دولت، اطلاعاتی درباره سپاه، اختلافات میان وزیر امور خارجه و «قاسم سلیمانی»، فرمانده سابق نیروی «قدس» سپاه پاسداران که ترور شد و هم‌چنین اطلاع دولت از شلیک موشک‌های سپاه به هواپیمای اوکراینی پرده برداشته است.