پس از فرونشاندن آشوب‌ها،کنگره آمریکا تایید ریاست جمهوری بایدن را از سر گرفت

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _مجالس سنا و نمایندگان آمریکا از ساعت ۸ شب به وقت شرق آمریکا جلسه ثبت نتایج انتخابات سوم نوامبر آمریکا را که با پیروزی بایدن همراه بود، از سر گرفتند. این نشست با حمله طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره نیمه تمام مانده بود.

به گزارش ایسنا، پیش از آغاز دوباره نشست کنگره، نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان با ارسال یادداشتی به ۴۳۵ عضو مجلس نمایندگان گفت که برای تشکیل جلسه آماده شوند.

پلوسی همچنین گفته: «ما حالا به تاریخ پیوستیم و بخشی از این تصاویر شرم‌آور را دنیا مشاهده کرد.»

مایک پنس به عنوان رییس این نشست نیز به محل سنا بازگشت.

وی در آغاز دوباره این نشست گفت: امروز، روز سیاهی در تاریخ کنگره ایالات متحده بود. مسببین آشوب امروز در کنگره ما باید بدانید که شما پیروز نشدید. خشونت هرگز پیروز نمی‌شود.

مایک پنس گفت: «خشونت هیچگاه پیروز نمی‌شود و آزادی پیروز خواهد شد، حتی در زمان آشوب در پایتخت. از قانون اساسی آمریکا حمایت و دفاع می‌کنیم. خداوند آمریکا را در امان نگهدارد. به کار بازگردیم».

پس از او میچ مک‌کانل، رئیس مجلس سنا نیز خشونت‌ها را محکوم کرد.

میچ مک‌کانل گفت: «۲۰۰ سال است که به وظایف خود طبق قانون اساسی عمل می‌کنیم فارغ از هر شرایطی که در آن قرار داشته‌ایم. آمریکا با مشکلات به مراتب بزرگتری از آشوبی که امروز شاهد آن بودیم، مواجه بوده است».

چاک شومر، رهبر اقلیت سنا نیز این آشوب و انتشار تصاویر آن در رسانه‌های بین‌المللی را مایه شرمساری خواند و گفت:‌ «هیچگاه شاهد چنین چیزی نبوده‌ام. یک زن کشته شده است. آنهایی که این اقدامات آشوب‌گرانه را انجام دادند، معترض نیستند. رئیس‌جمهوری که از تئوری توطئه حمایت می‌کند آنها را تحریک کرد. اگر او نبود، اتفاق‌های امروز رخ نمی‌داد».

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا نیز گفت: «آنهایی که برای بازداشتن ما از عمل به مسئولیت خود تلاش کردند، شکست خوردند. عدالت در مورد آنهایی که در هتک حرمت معبد دموکراسی ما مشارکت داشتند اجرا خواهد شد. آنچه امروز علیه دموکراسی ما انجام شد، قابل تصور نبود».

اظهارات کوین مک‌کارتی جمهوریخواه و رهبر اقلیت مجلس نمایندگان با تشویق نمایندگان روبه‌رو شد. مک‌کارتی گفت، خشونت‌های چهارشنبه عصر «غمگین‌»ترین روز کاری او در کنگره بوده است.

لیندسی گراهام، سناتور ارشد جمهوریخواه هم گفت: «دیگر کافی است، جو بایدن و کامالا هریس به طور قانونی انتخاب شدند و به عنوان رئیس‌جمهور و معاون رئیس‌جمهور آمریکا در ۲۰ ژانویه کار خود را آغاز می‌کنند».