پس از لغو سفر نیویورک، رئیسی به اسکاتلند هم نمی‌رود؛ تقدیم درخواست رسمی بازداشت ابراهیم رئیسی به پلیس اسکاتلند

پایگاه خبری / تحلیلی نگامبیست و ششمین اجلاس تغییرات اقلیمی سازمان ملل در روزهای دهم و یازدهم آبان ماه در شهر گلاسکوی اسکاتلند برگزار می‌شود اما رئیس دولت جمهوری اسلامی در آن حاضر نخواهد شد.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران امروز گفت: «رئیس‌جمهور در اجلاس تغییرات اقلیمی اسکاتلند شرکت نمی‌کند» اما از شرکت یک هیئت ایرانی در این اجلاس خبر داد.

پیش‌تر گزارش‌هایی در مورد احتمال حضور رئیسی در این اجلاس منتشر شده بود. به گزارش روزنامه تایمز لندن در پی انتشار این گزارش‌ها، شماری از بستگان قربانیان شکنجه و اعدام در جمهوری اسلامی با تنظیم یک درخواست رسمی، از پلیس اسکاتلند خواستند در صورت ورود رئیسی به گلاسکو او را بازداشت کند.

استران استیونسون، سیاستمدار محافظه‌کار و نماینده پیشین اسکاتلند در پارلمان اروپا این درخواست را به پلیس اسکاتلند تقدیم کرده است.

پیش‌تر سفر رئیسی به نیویورک برای شرکت در هفتاد و‌ ششمین اجلاس سازمان ملل متحد نیز لغو شده بود. ‌برخی ناظران سیاسی و حقوقی، احتمال عدم مصونیت ابراهیم رئیسی از پیگرد قضایی بین‌المللی، نقش او در اعدام هزاران زندانی سیاسی در دهه ۶۰ و نیز درج نامش در فهرست برخی از تحریم‌های جهانی را از علل عدم حضورش‌ در نیویورک و‌ اسکاتلند می‌دانند.