پشت پرده فایل صوتی اخیر ظریف چیست؟

شنیده ها

مصاحبه با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه، در قالب پروژه ای عظیم به تهیه کنندگی «حسام الدین آشنا» رئیس مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری و با حضور خود وی، سید دیاکو حسینی و هاشم یکه زارع و با اجرای سعید لیلاز، روز ششم اسفندماه سال ۱۳۹۹ ، در استودیو برنامه «سلام صبح بخیر» شبکه سه سیما در باغ کتاب تهران ضبط شده است.

استودیویی بسیار مجهز که به رنگ بنفش طراحی شده و مبلمانی ساده دارد که مصاحبه کننده و مصاحبه شونده روبروی هم قرار میگیرند.

در این چیدمان، آشنا، حسینی و یکه زارع، در ردیفی جداگانه در پشت سر لیلاز قرار میگیرند که در طی مصاحبه چند بار به علت صحبت با یکدیگر باعث حواس پرتی ظریف شده و وی به آنها تذکر میدهد.

کل مصاحبه هفت ساعت بوده که طی دو جلسه سه ساعت و نیمه ضبط شده است.

نام این برنامه، «آنسوی دولت» است که علاوه بر ضبط رادیویی و تلویزیونی با کیفیت بسیار بالا، قرار بوده در قالب DVD و کتاب هم نگهداری و در صورت لزوم برخی بخشهای آن منتشر شود.

این برنامه سال گذشته از سوی محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور به حسام الدین آشنا پیشنهاد شد و واعظی تا امروز هم به شدت پیگیر ضبط این برنامه است.

هدف از تولید این برنامه، حفظ و نشر تاریخ شفاهی دولت هشت ساله تدبیر و امید عنوان شده است. در این برنامه علاوه بر مصاحبه با حدود ۱۳ تن از وزرا و معاونین رئیس جمهور، با برخی از سیاستمداران برجسته از صدر انقلاب تا امروز نیز مصاحبه شده است.

گفته میشود سید ابوالحسن بنی صدر نیز از جمله مصاحبه شوندگان این پروژه است که مصاحبه با او به صورت اسکایپی ضبط شده است.

گفته میشود یک نسخه از این برنامه، اواسط اسفندماه ۹۹ از سوی یک نهاد امنیتی، به پیوست یک گزارش، تقدیم یک مقام عالی‌رتبه شده است.

شنیده شده تصمیم به تعجیل در پخش مجموعه تلویزیونی گاندو، مستند داستان اتم، مستند فروشنده و… در فروردین ماه، پس از آن اتخاذ شد که مشخص شد، ظریف چنین اظهاراتی را در مصاحبه مطرح کرده است.

تحلیل اولیه از علت درز دادن این مصاحبه این است که با توجه به احتمال نامزدی ظریف در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ ، مقدمات رد صلاحیت قطعی و حتی استیضاح یا محاکمه وی فراهم شود تا با توجه به محبوبیتی که در افکار عمومی دارد، دولت طی مدت باقیمانده تا انتخابات، اقدام به مظلوم نمایی و جذب و جلب آرای سرگردان و خاکستری نموده و بار دیگر مانند سال های ۹۲ و ۹۶ ، با دوگانه سازی از مذاکره و مقاومت و قطبی کردن انتخابات، بخت پیروزی نامزد مد نظر دولت را که احتمالا کنند.

دیاکو حسینی که قائل به عدم دخالت دین و ایدئولوژی در سیاست و دیپلماسی است سال گذشته کتابی نوشته که در آن، چند فصل را به نقش سپاه در بی ثباتی کشور و منطقه و ضربه به منافع ملی و معیشت و رفاه مردم اختصاص داده است.

وی که ماه گذشته چند روز تحت بازجویی قرار داشته تصمیم دارد این کتاب خود را بعد از انتخابات ریاست جمهوری و شوراها منتشر کند و چنانچه با چاپ آن موافقت نشود نسخه پی دی اف آن را در اینترنت منتشر خواهد کرد.

دیاکو حسینی، از مشاوران ارشد ظریف و طراح نظریه منطقه قدرتمند است که از سوی حسن روحانی و ظریف مطرح شد.