پشت پرده واکسن ایرانی کرونا! / دعوای انتخاباتی دولت و نمکی بر سر واکسن

شنیده ها

بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام این روزها به قدری قدرتمند و ثروتمند شده که در هر بخشی از کشور می‌توان اثر آن را دید؛ از ساخت و ساز گرفته تا واردات دارو و تامین مالی طرح‌های تحقیقاتی در زمینه‌های مختلف تا ساخت کیت تشخیص و واکسن کرونا.

امیرهادی انواری، در توییتر در رشته توییتی مباحث قابل تاملی را درباره واکسن کرونا و بنیاد برکت مطرح کرده و نوشته است: «مردم وحشت زده و مستاصل هشتگ می‌زنند واکسن بخرید، پاسخ می‌شنوند ورود واکسن غربی ممنوع است.

واکسن شرقی هم وارد نمی‌شود، اما چرا؟

شاید چون سود ساختن واکسن داخلی بیش از همه است!

مثل ساخت کیت تشخیص کرونا. چه کسی می‌سازد؟

همان کسی که برای انحصار خود در ابتدای شیوع کرونا جلوی واردات تست کرونا به کشور را گرفت.

در آن زمان ماجرا از این قرار بود که شرکتی ایرانی به نام «ایرگان مهر» قصد داشت کیت‌های تشخیص کرونا از مبدا کره جنوبی وارد کند.

بنیاد برکت پیشنهاد این واسطه را رد می‌کند.

دعوای انتخاباتی دولت و نمکی بر سر واکسن

این روزها اخبار زیادی درباره اختلافات جدی میان وزارت بهداشت و دولت به گوش می‌رسد، که نشانه واضح آن گلایه‌های ریز و درشت نمکی از مدیریت کروناست.

به نظر می‌رسد، شایعات درست باشد، اما اختلاف اصلی برسر ارتباط نزدیک نمکی با ستاد اجرایی فرمان امام است.

دولت می‌خواهد، واکسن به نام خودش ثبت شود، اما واکسن کوبرکت به زودی وارد فاز اجرایی خواهد شد.

نمکی با نخریدن واکسن، درواقع کمک شایانی به ستاد اجرایی کرده است، چرا که نارضایتی‌ها نسبت به دولت ادامه خواهد داشت تا به یک امتیاز انتخاباتی برای جناح رقیب تبدیل شود و از سوی دیگر با آغاز واکسیناسیون عمومی توسط واکسن داخلی، ستاد اجرایی برنده خواهد بود.

دولت به شدت به دنبال خرید واکسن از روسیه و چین است، اما به نظر نمی‌رسد بتواند مقدار قابل توجهی برای واکسیناسیون عمومی کشور را از خارج وارد کند و در نهایت، مجبور خواهد شد به واکسن ستاد اجرایی فرمان امام تن دهد.