“پفیوزان تاریخ” از نظر وزیربهداشت چه کسانی هستند؛ جهانپور: روی سخن‌ام با “مافیا” است/ واکسن برکت را “ستاد اجرایی فرمان امام” تولید می‌کند که بخشی از هزینه‌های بیت را تامین می‌کند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت ایران که در چند ساعت گذشته به خاطر ناسزا گفتن در شبکه اجتماعی توییتر مورد سرزنش شمار زیادی از ایرانیان قرار گرفته، بدون عقب‌نشینی یا عذرخواهی توییت‌های دیگری در دفاع از سخنانش نوشته است.

به گزارش بی بی سی، جهانپور که مسئول روابط عمومی وزارت بهداشت ایران هم است، در اولین توییتش کسانی را که از وزارت بهداشت درباره چگونگی تهیه واکسن انتقاد می‌کنند، با استناد به سخنان علی شریعتی “پفیوزان تاریخ” خواند؛ از جمله کسانی که می‌پرسند “چرا آسترازنکا ۳ دلار است و واکسن ایرانی ۸ دلار؟”

و سوال‌های دیگری که بسیاری از ایرانیان نگران مطرح می‌کنند.

این توییت با واکنش شدید کاربرانی مواجه شد که به کار بردن این کلمه، مخصوصا از دهان یکی از مقام‌های ارشد وزارت بهداشت را “توهین‌آمیز” می‌دانستند.

با وجود بیش از ۲۵۰۰ نظر انتقادی بر توییت آقای جهانپور، او از موضعش عقب‌نشینی نکرد؛ بلکه با دفاع جدی‌تری نوشت که “آتش در خرمن مافیای واردات” انداخته و ساعاتی بعد دوباره اضافه کرد که چیزهای بیشتری افشا خواهد کرد. اما انتقاد چهره‌های فرهنگی و سیاسی نه از افشای آنچه او “مافیا” می‌خواند؛ بلکه از کلمه‌ای بود که در توصیف منتقدان به کار برد.

چهره‌های سیاسی و فرهنگی زیادی از خبرنگاران گرفته تا هنرمندان به این سخنان اعتراض کردند؛ اما او که اصرار داشت روی سخنش با “مافیا” است، جمله‌ای گفت که بر خشم منتقدان افزود: “حرفو که بندازی زمین، صاحبش برمیداره …”

این اولین بار نیست که سخنان و لحن آقای جهانپور با انتقاد مواجه می‌شود. چندی پیش هم در روزهای اوج کرونا که آمار مرگ روزانه به عدد ۲۰۰ نزدیک شده بود، به یکی از کاربران نگران از ایمنی واکسن ایرانی گفت “شما نزن، اجباری نیست.”

بیستم خرداد ۱۳۹۹ “به دلیل اظهاراتش در توییتر در انتقاد از عملکرد چین در زمینه کرونا” از مقام سخنگویی وزارت بهداشت برکنار شد و سخنگویی سازمان غذا و دارو به او سپرده شد. گرچه اعلام آمار روزانه کرونا مقابل دوربین‌ها دیگر به عهده آقای جهانپور نبود، اما سخنگویی سازمان کلیدی‌ای به او سپرده شد که مسئول تهیه و تایید واکسن کرونا بود.

آن زمان گفته بود سخنانش در شبکه‌های اجتماعی اظهارات شخصی او است و به سازمانش ارتباط ندارد: “من حاضرم تمام مشاغلم را از دست بدهم اما در فضای مجازی باشم و فرصت گفت‌وگو با مردم را از دست ندهم”.

منتقدان وزارت بهداشت و حکومت ایران که ماه‌ها با سختی‌های کرونا درگیر بوده‌اند و چشم‌انداز امیدبخشی برای دریافت واکسن کرونا ندارند، امروز بیش از قبل از واکنش سخنگوی سازمان غذا و دارو خشمگین شده‌اند.

منیژه حکمت، کارگردان سینما خطاب به او گفته: “آقاى کیانوش جهانپور ما پفیوز هستیم، وقتى جان هشتاد میلیون مردم ایران را به دستان بى‌کفایت شما و دکتر نمکى مى‌سپاریم و هر روز شاهد مرگ عزیزانمان هستیم، شما درست مى‌گویید.”

کاربری با خشم عکس سالمندان را در بیرون یکی از مراکز واکسیناسیون منتشر کرده که در گرمای شدید تجمع کرده‌اند و نوشته، مسئول وزارت بهداشت به جای اینکه به این وضعیت جواب بدهد، مشغول “فحاشی” به مردم است.

بسیاری از سالمندانی که دوز اول واکسن را دریافت کرده‌اند، نتوانسته‌اند دوز دوم را به موقع بزنند. واکسن به اندازه کافی در ایران نیست و حکومت امیدوار است که با تولید واکسن کووایرانی برکت این کمبود را جبران کند.

آمار واکسیناسیون حتی یک دوز از ۴ میلیون و نیم فراتر نرفته و سرعت پیشروی واکسیناسیون قطره‌چکانی است. حتی بعضی روزها کاملا متوقف شده است.

تاکید حکومت و رهبر ایران بر استفاده از واکسن برکت است که درباره منافع اقتصادی و سیاسی پشت تولید آن تردیدهایی وجود دارد. واکسن برکت را شرکتی وابسته به “ستاد اجرایی فرمان امام” تولید می‌کند که زیر نظر آیت‌الله خامنه‌ای است و بخشی از هزینه‌های بیت او را تامین می‌کند.

علاوه بر این، کارشناسان مستقل بهداشتی و متخصصان ایمنی درباره چگونگی انجام فاز دوم آزمایش‌های تولید واکسن شبهه دارند و پیش‌مقاله وزارت بهداشت هم تردیدها را برطرف نکرده است. حتی معاون وزیر بهداشت ایران هم در نامه‌ای به وزیر خواسته گروهی مستقل که “منافع سیاسی و اقتصادی ندارند”، درباره مصرف عمومی واکسن برکت تصمیم بگیرند. گروهی که اگر تاکنون در وزارت بهداشت تشکیل شده بود، معاون وزیر بر ضرورت آن تاکید نمی‌کرد.

در چنین شرایطی که زیان اقتصادی و اجتماعی زیادی وارد شده و ایرانیان نگران دسترسی به واکسن هستند، بسیاری از کاربران سخنان آقای جهانپور را ویترینی از تفکر حکومت و نشانه‌ای از “بی‌توجهی” و “نگاه از بالا به پایین” به مردم تلقی کرده‌اند.

همان نگاه که به شهروند نامطمئن از وزارت بهداشت به جای دادن امید و اطمینان می‌گوید مجبور نیست واکسن بزند.