پلوسی: ترامپ با تعطیل کردن دولت مردم آمریکا را به گروگان گرفته است

نگام، بین الملل_ دونالد ترامپ همان طور که در کمپین انتخاباتی اش گفته بود، برسر آن است که مرز امریکا و بلژیک را با ساختن دیوار جدا کند. او که بیشترین سختگیری را نسبت به ورود مهاجرین غیرقانونی به خاک ایالات متحده دارد، برای ساختن این دیوار و عدم موافقت کنگره برای تامین بودجه این دیوار، دولت خود را تعطیل کرده است. نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان امریکا، که از مخالفین سرسخت ترامپ است، هم با ساختن دیوار مخالف است و هم تعطیلی دولت را گروگان گیری مردم امریکا می داند. ترامپ اما به این سخنان توجهی نمی کند و تهدید کرده است که در صورت عدم تامین بودجه توسط کنگره، دولت را ماهها و حتی سالها باز نخواهد کرد.

سهراب سهیلی

 

به گزارش انتخاب، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در واکنش به سخنرانی بامداد چهارشنبه ترامپ گفت که رئیس جمهور با تعطیلی دولت، مردم آمریکا را به گروگان گرفته است.

“نانسی پلوسی” رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در واکنش به سخنرانی رئیس جمهور آمریکا درباره ساخت دیوار حائل در مرز با مکزیک گفت: ترامپ باید به گروگان گرفتن مردم از طریق تعطیلی دولت را متوقف کند.

وی افزود: بخش عمده ای از سخنانی که ترامپ در سخنرانی خود درباره دیوار مرزی با مکزیک مطرح کرده گمراه کننده بوده و حقیقت نداشته و ترامپ به دنبال آن است که پول مالیات دهندگان را برای ساخت دیواری غیرضروری هزینه کند.

“چاک شومر” سناتور دموکرات کنگره نیز در واکنش به سخنرانی ترامپ گفت که رئیس جمهور باید بین بازگشایی دولت و اختلاف درباره چگونگی حل اوضاع در مرز تفاوت قائل شود.ما درباره تامین امنیت مرزهای جنوبی اختلافی نداریم بلکه درباره نحوه انجام این موضوع اختلاف وجود دارد.

وی گفت: ترامپ با سخنرانی خود به جای آنکه صفوف مردم آمریکا را متحد کند ترس را در میان آنها بوجود آورد. میتوانیم بدون ساخت دیوار در مرز مزیک که بسیار هزینه دارد، به تامین امنیت در مرزهای جنوبی بپردازیم.

 

هشدار ترامپ درباره امکان تعطیلی دولت برای «ماه‌ها یا حتی سال‌ها»

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، روز جمعه ۱۴ دی بار دیگر بر خواسته‌های خود برای ساخت دیوار مرزی در جنوب کشور تاکید کرد و به دمکرات‌ها هشدار داد که تعطیلی بخشی از دولت می‌تواند «سال‌ها» به طول بینجامد.

وی همچنین عنوان کرد که در صورت لزوم حتی می‌تواند با اعلام وضعیت «اضطراری ملی» کنگره آمریکا را دور بزند.

رئیس جمهوری ایالات متحده در نشستی خبری که در کاخ سفید برگزار شد، گفت: «ما می‌توانیم به خاطر امنیت کشورمان اعلام وضعیت اضطراری ملی کنیم…شاید من این کار را بکنم.»

آقای ترامپ روز جمعه برای دومین بار طی یک هفته دیداری با رهبران کنگره داشت، اما تا اینجا نشانه‌ای از دستیابی به توافق با دمکرات‌ها برای تامین بودجه ساخت دیوار مرزی با مکزیک دیده نمی‌شود.

نانسی پلوسی، رئیس جدید مجلس نمایندگان آمریکا که چهره‌ای دمکرات محسوب می‌شود، عنوان کرده که در صدد تصویب طرحی برای تامین بودجه ادارات دولتی‌ست که در پی بن‌بست سیاسی در واشینگتن به تعطیلی کشیده شده‌اند. این طرح اما حاوی بودجه‌ای برای ساخت دیوار مرزی با مکزیک نیست، امری که نارضایتی دونالد ترامپ را به دنبال داشته است.

آقای ترامپ در ادامه اظهارات روز جمعه خود هشدار داد که مرزهای آمریکا «در خطر است» و «فاجعه سنگینی» آن را تهدید می‌کند. وی گفت: «ما داریم درباره امنیت ملی صحبت می‌کنیم. درباره بازی حرف نمی‌زنیم. ما بازی نمی‌کنیم.»

طرح دونالد ترامپ برای ساخت دیوار مرزی با مکزیک هزینه‌ای بیش از پنج میلیارد دلار برای اجرا نیاز دارد، اما دمکرات‌ها بیشتر بر تقویت تجهیزات نظارتی بر مرز تاکید دارند و ایده ساخت دیوار را که وعده انتخاباتی آقای ترامپ بود، رد می‌کنند.

ترامپ اگرچه دیدارهای خود با رهبران کنگره را «سازنده» توصیف کرده، اما چاک شومر رهبر اقلیت دمکرات در مجلس سنا، می‌گوید که وی به آنها گفته که او اگر لازم باشد دولت را برای طولانی مدت، ماه‌ها یا حتی سال‌ها تعطیل خواهد کرد.

دونالد ترامپ در جمع خبرنگاران این نقل قول را تایید کرد، اما در عین حال ابراز امیدواری کرد که تعطیلی دولت بیشتر از چند روز دیگر به طول نینجامد.